[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۳۴
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

خروج از انزوا 

 

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

اقتصاد روز نیازمند سرمایه‌گذاری است. ما علاوه‌بر اینکه از سرمایه‌گذاری خارجی به معنای تأثیر‌گذار آن محروم هستیم از سرمایه‌گذاری داخلی هم به معنای تأثیر‌گذار آن محروم هستیم. تأثیر سرمایه‌گذاری، به معنای ایجاد اشتغال و یا حفظ اشتغال موجود است و البته افزایش درآمدها و خروج از رکود و تورم نیز از پیامدهای مثبت آن است. 
از سال گذشته تا کنون تورم، کارهای تخریبی خود را با افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی آغاز کرد. طلا و سکه همپای ارز خارجی پله‌های تورمی‌ را طی کرد و تأثیر آنها بر تمامی ‌بخش‌های اقتصادی ملموس و پایدار شد. برای کشوری که از راه فروش نفت ارتزاق می‌کند فشارهای ارزی بسیار کشنده و ویرانگر است. باید برای اتصال به اقتصاد جهانی فکری نمود...

درگیری‌های سیاسی در داخل برای این منظور و اتلاف زمان از جمله اموری است که تنها فشار بر مردم را سخت‌تر می‌کند. 
در تمامی‌ موارد رد پای فساد در دستگاه‌های دولتی و آن قسم از مسئولانی دیده می‌شود که خود دستی بر اقتصاد کثیف دارند. اینکه با تغییر دولت و نظام سیاسی مورد توجه احزاب تا حد معاون اول رئیس جمهور هم به قوه قضاییه احضار، محاکمه و محکوم می‌شوند یک نوع دل نگرانی در روابط اجتماعی ایجاد می‌کند. فساد و میل به زندگی اشرافی اولین و اصلی‌ترین عامل ویرانگر نظام اقتصادی و معیشتی آحاد مردم است. 
باید به این شیوه اداره کشور اذعان داشت که احزاب فرم خدمت به مردم ندارند و در عمل منافع درون حزبی خود را تأمین می‌کنند. با این همه، احزاب ما به آن درجه از رشد و بالندگی نرسیده‌اند تا حقوق عام را پیگیری کنند که اگر اینطور بود این همه مشکل در حوزه اقتصادی با محوریت اشتغال را شاهد نبودیم. 
گویی اشتغال به سمت نمودارهای دلهره‌آور از آن جهت مورد توجه است که کاری برای سرمایه‌گذاری تأثیر‌گذار در این حوزه انجام نشده است. ما در روزهای  گذشته که انواع طرح و پروژه‌های شهری و روستایی را افتتاح کردیم در انتظار افتتاح طرح و پروژه‌هایی بودیم که در حوزه صنعت و معدن با سرمایه‌گذاری معلوم نیازهای اشتغال را تأمین کند. نیازی که نگاه پرتأکید استاندار جدید فارس جناب دکتر رحیمی ‌را نیز به دنبال دارد تا در پایان سال 97 شاهد اعلام اشتغال واقعی و به دور از آمار‌سازی باشیم. 
حالا اما بدون سرمایه‌گذاری در حوزه اشتغال پایدار و افزایش تورم و نابسامانی‌های اقتصادی و تأثیر بر معیشت مردم تنها باید شاهد افزایش آمارهای بیکاری باشیم. بیکاری که فشار برای تحت پوشش قرار گرفتن مراکز حمایتی نظیر کمیته امداد و یا مؤسسات خیریه را افزایش می‌دهد. 
راهکار اصلی خروج از وضع موجود در ارتباط با اقتصاد جهانی و ایجاد امنیت برای سرمایه‌گذاری است. وقتی در داخل کشور یک اقتصاد بسته مبتنی بر قاچاق و واسطه‌گری توأم با فساد درون دستگاهی حاکم باشد سرمایه‌گذار تأثیرگذار و کارآفرین واقعی در آن مشارکت نخواهد کرد.
 بانک‌های کشورمان باید با بانک‌های جهان در ارتباط باشد و این ارتباط بین‌المللی دال بر شفافیت اقتصادی، به دور از فساد است. هر‌چند عده‌ای معدود در این زمانه برای این ارتباط با شعارهای غیر واقعی خود مانع‌تراشی می‌کنند اما پایه هر اقتصاد بر مدار ارتباط تولید‌کنندگان، تجار و مصرف‌کنندگان می‌چرخد. این یک معادله عام‌فهم و به دور از بزرگ‌نمایی است. آنانکه بر اقتصاد بین‌المللی می‌تازند باید نگاهی به گذشته اقتصاد در جاده ابریشم داشته باشند. جاده‌ای که ملل جهان را به هم پیوند میداد. 
جاده‌ای که امروز اگر‌چه ما را به سنت‌های ملل جهان در گذشته می‌کشاند اما هم‌پیمان شدن با پیمان‌های جهانی را گوشزد می‌کند. معاهدات بین‌المللی را باید به زبان ساده برای مردم توضیح داد نه با عبارات شبه‌برانگیز. برای اطلاع عموم باید گفت، جاده ابریشم یعنی هم‌اکنون ١٩٨ کشور جهان به صورت مستقیم یا از طریق گروه‌های نه‌گانه منطقه‌ای در اف‌ای‌تی‌اف عضویت دارند. از این بین ۳۷کشور صاحب اقتصادهای بزرگ و توسعه یافته عضو سازمان اصلی هستند.
اف‌ای‌تی‌اف در سال ۲۰۱۲ چهل و نه توصیه را به عنوان استانداردهای این سازمان برای مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم ابلاغ کرد که کشورهای عضو موظف شدند یا قوانینی برای رعایت این توصیه‌ها تصویب کنند و یا قوانین فعلی خود را ارتقاء دهند. اف‌ای‌تی‌اف همه کشورهاى جهان را بر اساس پایبندى به این توصیه‌ها به ٤ دسته استاندارد، درحال پیشرفت، غیرهمکار و لیست سیاه دسته‌بندى می‌کند. اف‌ای‌تی‌اف از بین همه کشورهای جهان ٩کشور را در طى سال‌های اخیر به دلیل عدم پایبندى به استانداردهای جهانى مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم در لیست سیاه قرار داده است و ایران و کره شمالی در همه سال‌های اخیر در صدر این لیست بوده است.
ایران براى خروج از لیست سیاه باید قوانین داخلی خود در مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم را براساس کنوانسیون‌های جهانى ای‌ام‌ال (AML) و سی‌اف‌تی (CFT) اصلاح و عملیاتى کند.
در صورت عدم پیوستن ایران به سازمان اف‌ای‌تی‌اف طى فرصت باقى مانده و حضور دوباره ایران در لیست سیاه، عملاً ارائه هرگونه خدمات و ارتباطات مالی و بانکى و پولی از سوى بانک‌های جهانى با بانک‌های ایرانى ناممکن شده و کشور عملاً در یک تحریم تمام‌عیار بانکى جهانى فراتر از تحریم‌های آمریکا قرار خواهد گرفت.
ذکر این موارد از آن جهت دارای اهمیت است که برخی هنوز با واژگان این پیام آگاهی ندارند. قطع ارتباط ما با جهان به معنای استفاده از روش‌های قاچاق است.
 درواقع در کلامی‌ ساده ما باید برای تأمین ریز تا درشت نیازهای داخلی از راه قاچاق و یا آن عبارت دور زدن تحریم‌ها با هزینه‌های سرسام‌آور استفاده کنیم که بطور قطع راه و روش منطقی به نظر نمی‌آید و تولید‌کننده بابک زنجانی‌هاست.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی