[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۸
  • دوره جدید

خاموشی نیروگاه بوشهر در سایه بی‌اعتباری، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: کمتر از یک‌هفته دیگر نیروگاه بوشهر برای تعویض سوخت و تعمیرات برنامه‌ریزی شده از مدار خارج می‌شود در‌حالی‌که هنوز مطالبات پیمانکار برای تعمیرات سال قبل به‌طور کامل پرداخت نشده است و با رقم بودجه ارائه شده فعلی، تکلیف این نیروگاه برای سال آینده هم مشخص نیست.
بهروز کمالوندی در گفت‌وگو با ایسنا درباره مطالبی که در مجلس شورای اسلامی در مورد تأمین بودجه خرید سوخت نیروگاه اتمی بوشهر و ابراز نگرانی نسبت به خاموشی این نیروگاه در صورت تأمین نشدن بودجه مورد نظر اشاره شد اظهار کرد: در سال‌های گذشته که نیروگاه به بهره‌برداری رسیده است هر‌ساله باید یک‌سوم سوخت نیروگاه با سوخت جدید جایگزین شود که بخش عمده این بودجه هر ساله تا‌کنون توسط شرکت تولید و توسعه مادر تخصصی انرژی اتمی و بخش کمی ‌هم توسط دولت تأمین می‌شد اما با توجه به گران شدن ارز در کشورمان، این نگرانی جدی به وجود آمده است که با توجه به تأمین نشدن ما به ازای این بودجه از سوی دولت در بوجه سال‌98 عملاً نیروگاه با تهدید خاموشی رو به‌رو شود.
وی در ادامه گفت: قیمت تمام شده برق تولیدی در نیروگاه بر اساس هزینه‌های واقعی قبل از افزایش نرخ ارز ۱۲۷۰‌ریال برای هر کیلوات ساعت بود ولی پس از افزایش نرخ ارز حدود۵۰۰ تا ۶۰۰‌ریال به آن اضافه می‌شود.
این مقام سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر به ظرفیت ۱۰۰۰‌مگاوات، سالیانه می‌تواند ۷۲۰۰‌میلیون کیلووات ساعت برق تولید کند که در سه سال گذشته بیشتر از این مقدار تولید کرده است. در سال‌۹۷ هم تاکنون بیش از ۷۱۵۰میلیون کیلووات ساعت برق تولید کرده است. در مجموع تاکنون بیش از۳۵۰۰۰میلیون کیلووات ساعت برق تولید و به شبکه برق تحویل داده است.
کمالوندی اضافه کرد: تولید سالیانه نیروگاه اتمی بوشهر سبب صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی به میزان حدود ۱۲میلیون بشکه معادل نفت خام و عدم انتشار حدود ۶‌میلیون تن انواع آلاینده‌های زیست محیطی می‌شود. در مجموع تاکنون سبب صرفه‌جویی در مصرف۵۵‌میلیون بشکه معادل نفت خام و عدم انتشار حدود ۳۰‌میلیون تن شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی