[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۴
  • دوره جدید

فرزندانتان را ابتدا با ورزش‌های زورخانه‌ای آشنا کنید، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: مسابقات زورخانه‌ای و مهارت‌های فردی قهرمانی کشور، طی روزهای گذشته در شیراز برگزار شد. به همین مناسبت، حسین غرقی رئیس هیئت ورزش‌های زورخانه‌ای و پهلوانی، یکشنبه شب میهمان برنامه ورزش فارس بود و در خصوص این رقابت‌ها، وضعیت کلی این ورزش‌ها در استان فارس و موفقیت‌های کسب شده در سال 97 توضیحاتی داد که در ادامه می‌خوانید.
توضیح درباره مسابقه‌های برگزار شده
این مسابقه‌ها در رشته‌های تیمی زورخانه‌ای، کشتی پهلوانی و مهارت‌های ورزش زورخانه‌ای برگزار شد. مسابقه‌های تیمی زورخانه‌ای یک بخش جداگانه برای خود دارد که شامل 30دقیقه ورزش پرتحرک است. می‌توانم بگویم عصاره ورزش زورخانه‌ای را در این 30دقیقه باید ورزشکاران به نمایش بگذارند. اما در مهارت‌های فردی، در شش رشته چرخ تیز، چرخ چمنی، سنگ، کباده، میل بادی و میل‌گیری سنگین، هرکدام در 5وزن برگزار شد. کشتی پهلوانی هم در 6وزن به انجام رسید.
کشتی پهلوانی، گل ورزش‌های زورخانه‌ای
می‌دانید که چندین سال است کشتی پهلوانی از خانه خودش جدا شد. یعنی از ورزش زورخانه‌ای جدا شد و هنوز هم بین فدراسیون کشتی و فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌ای مناقشه است. اما یک ماه پیش که مجمع پیشکسوتان در مشهد برگزار شد، آقای داورزنی معاون وزیر در جمع اهالی جامعه ورزش زورخانه‌ای حضور پیدا کردند و آنجا این مژده را دادند که کشتی پهلوانی دوباره به آغوش گرم ورزش زورخانه‌ای برگشته است. این است که فدراسیون ملی ما دارد تلاش می‌کند این ورزش را احیا کند. پیش از این، رسم بر این بود که هر وقت مسابقات کشتی پهلوانی برگزار می‌شود، بیشتر از کشتی‌گیرهای آزاد یا فرنگی می‌آمدند و در مسابقه‌های کشتی پهلوانی شرکت می‌کردند و عملاً این مسابقه‌ها هیچ تولیدی نداشت. اما در یکی دو سال اخیر با تمهیداتی که رئیس فدراسیون آقای جوهری و تیم مدیریتی ایشان کشیده‌اند، به جایی رسیده‌ایم که حالا ورزشکاری که می‌خواهد در مسابقه‌ها شرکت کند، باید ورزشکار زورخانه‌ای باشد. یعنی باید مهارت‌های زورخانه‌ای را بلد باشد تا وارد جرگه کشتی پهلوانی بشود. کشتی پهلوانی، گُل ورزش‌های زورخانه‌ای است. وقتی کشتی‌گیر به بحث ورزش زورخانه‌ای ورود می‌کند، باید همان‌طور که مرشد دائماً پندها را به او گوشزد می‌کند، این جوانمردی‌ها را یاد بگیرد و از این نظر، تفاوت زیادی از نظر اخلاق و منش پهلوانی، با سایر رشته‌ها دارد. امیدواریم این ورزش بتواند به جایگاه واقعی خودش برسد و بتوانیم مسابقه‌های جهانی آن را در قالب ورزش زورخانه‌ای برگزار کنیم. اتفاق خوبی که قرار است رخ بدهد.
این ورزش در روحیه و اخلاق فرزندان شما تأثیر مثبت می‌گذارد
ورزش زورخانه‌ای، ورزش ملی ماست. ورزشی تمام ایرانی است که 4500سال قدمت دارد و تنها ورزشی است که در یونسکو به عنوان میراث معنوی بشریت به ثبت رسیده و این واقعاً کار و مسئولیت ما را زیاد کرده است. من می‌خواهم از خانواده‌های عزیز خواهش کنم وقتی می‌خواهند بچه‌هایشان را با ورزش‌های دیگر آشنا کنند، ابتدا آن‌ها را با ورزش زورخانه‌ای آشنا کنند. در تمام کشورها، ورزشکاران ابتدا وارد ورزش ملی خود می‌شوند و سپس به سراغ رشته‌های دیگر می‌روند. من می‌توانم بگویم در سال‌های اخیر، زیرساخت‌های خوبی فراهم شده و ما صاحب آکادمی پهلوانی زورخانه‌ای هستیم. زورخانه‌هایمان مجهز به تمام تجهیزات مختلف هستند و خانواده‌ها می‌توانند مراجعه کنند و این ورزش را یاد بگیرند. قول می‌دهم در اخلاق و روحیاتشان تأثیر خوبی می‌گذارد.
هیئت‌های شهرستان با کمترین امکانات، بیشترین بازدهی را دارند
امسال اتفاقات خوبی در ورزش زورخانه‌ای استان افتاد. ما در تمام رده‌ها در تمام مسابقات شرکت کردیم. یعنی هم مسابقات استانی را برگزار کردیم و هم اعزام‌هایمان را داشتیم و توفیقات خوبی هم کسب کردیم. ما در سال 96 در کلیه مسابقات 45مدال کسب کرده بودیم؛ ولی امسال تا قبل از این مسابقات اخیر نزدیک به 100مدال گرفتیم و اگر این‌ها را هم اضافه کنیم، می‌شود حدود 120مدال. یعنی یک رشد خیلی خوب داشته‌ایم. ما به جوان‌ها اعتماد کردیم. ضمن اینکه در بحث پایهف شهرستان‌هایی مثل نی‌ریز، کازرون و اقلید واقعاً دارند کار می‌کنند و توفیقاتمان بیشتر مختص به آن شهرستان‌ها بوده و از همین جا از آن‌ها تشکر می‌کنم. همچنین از رؤسای محترم این هئیت‌ها و هم از کلیه رؤسای هیئت‌هایی که با کمترین امکانات، بیشترین بازدهی را می‌دهند تشکر می‌کنم. در المپیاد استعدادهای برتر می‌توانم بگویم بهترین نتیجه را گرفتیم. بچه‌های فارس روی تمام سکوها حضور داشتند و حتی رتبه اداره ورزش و جوانان در ورزش زورخانه ای را ارتقا دادند. 
به قهرمانی در لیگ کشور امیدواریم
لیگ برتر زورخانه‌ای را هم بعد از یکی دوسال توقف، امسال فدراسیون برگزار کرد. شش تیم در لیگ برتر اعلام آمادگی کردند. تیم هیئت استان هم شرکت کرد و در مسابقاتی که در دو گروه سه تیمی برگزار می‌شود، ما صدرنشین گروه دوم هستیم. امیدوارم این بچه‌ها به مقام برتر کشور هم برسند و بتوانند این جایگاه اصلی استان فارس را حفظ کنند.
کلنگ زورخانه بین‌المللی در ورزشگاه پارس به زمین می‌خورد
در همین هفته، دو زورخانه در اقلید و کازرون افتتاح شد و آقای کامیاب هم قول ساخت زورخانه‌ای بین‌المللی را در مجموعه ورزشی پارس دادند که هم اکنون در مراحل نقشه‌برداری قرار دارد و به زودی کلنگش به زمین خواهد خورد. 
آیین پدران گود
به تازگی برنامه‌ای در فدراسیون و هیئت‌های استان انجام شد که آیین «پدران گود» نام گرفت. این پیشکسوتان را هر سال در شهر مشهد که مقر آن است، جمع می‌کنند و از کسانی که سال‌ها خاک گود را خوردند و به جوان‌ها و نوجوان‌ها آموزش دادند، تجلیل می‌کنند. استان فارس هم یک نماینده بسیار خوب به نام آقای عزیز اوجی دارد که به عنوان یکی از مرشدهای پیشکسوت و صاحب‌نام کشور، در همین شورای عالی پیشکسوتان کشور به عضویت رسیده‌اند. ما هرچه بتوانیم در فدراسیون سکوهای بیشتری بگیریم، مطمئناً قوی‌تر عمل خواهیم کرد و زودتر به منابع مالی و امتیازات دیگر دست پیدا خواهیم کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی