[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۶
  • دوره جدید

گزارش‌های مردمی برای ۲۵۰۰سازمان دولتی ارسال می‌شود، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مدنی قوه قضاییه گفت: سامانه مردمی سجام به 2500‌سازمان دولتی در کشور وصل است و گزارش‌های رسیده مردمی، برای این سازمان‌ها ارسال می‌شود.
به گزارش ایرنا از معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، سیدعلی اصغر رفاهی افزود: امکان حذف هیچ گزارشی در سیستم سامانه سجام وجود ندارد.
وی افزود: دیده‌بانان مردمی مطمئن باشند وقتی گزارشی از تخلفی برای این سامانه ارسال می‌کنند، این گزارش قابل حذف کردن نیست و هیچ‌کسی حق کم یا زیاد کردن آن را ندارد و اگر مسئول استانی یک گزارش را رد کند، باید برای رد آن دلیل بیاورد.
رفاهی از انجام طراحی جدید برای سامانه سجام خبرداد و گفت: قرار است این سامانه به‌گونه‌ای طراحی شود که گزارش‌های ارسالی دیده‌بانان مردمی به‌طور خودکار به مقامات مربوطه فرستاده شود. در سامانه جدید، به‌محض ثبت‌نام پیامکی برای دیده‌بان ارسال می‌شود و اگر گزارش ارسالی دیده‌بانی مورد تأیید قرار گرفت، نتیجه گردش کار برای او پیامک می‌شود.
* 10 اولویت سامانه سجام
این مستشار قضایی افزود: در حال حاضر 10‌موضوع در اولویت سامانه سجام قرار دارد که این اولویت‌ها شامل احیای حقوق عامه، قاچاق کالا و ارز، فساد اداری مالی و جرایم اقتصادی، اقدامات مرتبط با منابع طبیعی با اولویت تصرف غیرقانونی اراضی ملی و دولتی (زمین‌خواری)، فرار مالیاتی، صیانت از منابع آب، مواد مخدر، تخلفات، جرایم و حوادث کارگاهی و مشروبات الکلی است.
وی گفت: سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه نظارت متمرکز دارند و با وجود این همه دستگاه‌های نظارتی متأسفانه هنوز شاهد برخی تخلفات هستیم که نظارت غیرمتمرکز یعنی همان نظارت مردمی و از طریق سامانه سجام می‌تواند این تخلفات را به شکل قابل توجهی کاهش دهد.
* دیده‌بانان در حرم امام رضا(ع)
رفاهی با تأکید بر اهمیت کار دیده‌بانان پیشگیری از وقوع جرم گفت: این دیده‌بانان باید مورد تشویق و حمایت قرار بگیرند و به همین منظور با هماهنگی آستان قدس رضوی، دیده‌بانان فعال به‌عنوان خادمیاران حرم امام رضا‌(ع) نائل می‌شوند.
سامانه سجام (سامانه جامع اطلاع رسانی مردمی) توسط معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و به‌منظور استفاده از ظرفیت بزرگ مردم در پیشگیری از وقوع جرایم و آسیب‌های اجتماعی و مشارکت این دیده‌بانان در ارسال گزارش‌های تخلفاتی در محل زندگی راه‌اندازی شده است و یکی از مزیت‌های این طرح، رویکرد نوین آن در استفاده از فضای مجازی و سهولت دسترسی افراد برای ارسال گزارش‌ها و پیگیری‌ها می‌باشد.
تاکنون بیش از 60‌هزار نفر در سامانه سجام ثبت‌نام کرده‌اند و بیش از چهار هزار گزارش به این سامانه رسیده که 200‌گزارش پس از صحت سنجی برای دستگاه‌های مربوطه ارسال شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی