[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۳۴
  • دوره جدید

مهریه بیشترین دعاوی محاکم خانواده است، روزنامه شیراز نوین

استاد دانشگاه و چهره ماندگار مشاوره ایران گفت: مهریه بنا‌بر آمار بیشترین دعاوی محاکم خانواده را شامل می‌شود و تعداد زیادی از مردان را روزانه روانه زندان می‌کند.
به گزارش ایرنا، شکوه نواب نژاد افزود: اگرچه همیشه این مثال «مهریه را کی داده و کی گرفته» در جامعه مطرح است اما این درحالی است که امروز درخواست مهریه به ابزاری قوی برای فروپاشی خانواده مبدل شده زیرا در کنار این حق قانونی مهریه نظام اخلاقی، پایبندی به زندگی زناشویی، صبر، تعهد، رشد و پختگی لازم دیگر کمتر مورد توجه است. 
وی بیان کرد: در این زمینه به‌دلیل این‌که باورها و به تبع آن رفتارها تغییر کرده است از قوانین نیز به شکل سلیقه‌ای استفاده می‌شود. 
نوابی نژاد اظهار داشت: در نتیجه این تضادها، زنانی که خواهان مهریه هستند آن را شرعی و عرفی حق مسلم و لازم‌الاجرا می‌دانند و این همان مهریه‌ای است که در گذشته به عنوان پیشکش از طرف مرد صرفاً به زن داده می‌شد تا پایداری خانواده را گوشزد و مورد تأکید قرار دهد. 
وی گفت: رویکرد متفاوت امروز باعث شده تا یکی از عوامل اصلی در فروپاشی خانواده‌ها و نخستین اقدام بانوانی که به هر دلیل می‌خواهند این کانون و آشیانه را بهم بزنند، اجرا گذاشتن مهریه باشد. 
نوابی نژاد اظهار داشت: رویکردهای مختلفی در خانواده رخ می‌دهد که از جمله آنها می‌توان به عوامل اجتماعی فرهنگی و عوامل روان‌شناختی اشاره کرد. 
وی افزود تغییرات اجتماعی در طول قرن گذشته ساختار و کارکردهای یک خانواده، ازدواج، نقش زن و مرد در جامعه را تغییر داده و امروز بسیاری از کارکردهای خانواده به مؤسسه‌های عمومی جامعه واگذار شده است. 
نوابی نژاد بیان کرد: با وجود آموزش و پرورش، مدارس، آموزش در حوزه‌های مذهبی و گسترش مهدهای کودک هنوز خانواده مسئول اجتماعی شدن رفتار کودکان است. 
وی گفت: برنامه‌های فوق‌برنامه، تأثیر همسالان، رسانه‌های گروهی به‌ویژه ماهواره‌ها و اینترنت و فضای مجازی نقش خانواده را هر روز کمرنگ و اختلاف بین دو نسل را بیشتر و بیشتر کرده است. 
نوابی نژاد یادآور شد: از سوی دیگر با افزایش سن ازدواج به‌ویژه در دختران و در‌نتیجه کم شدن تعداد فرزندان در خانواده، خانواده‌ها در جامعه هرروز پیرتر می‌شوند. 
وی ادامه داد: اهداف ازدواج نیز تغییر کرده و امروز بسیاری از افراد برای حمایت‌های عاطفی، محبت و عشق ازدواج می‌کنند و در نتیجه ازدواج بر مبنای عشق و انتخاب آزاد رو‌به افزایش است. 
نوابی نژاد گفت: کانون سالم خانواده قید و بندهای زندگی خانوادگی رو به کاهش است تا جایی که امروز هم خانگی بودن بدون عقد رسمی ‌در جامعه تجربه می‌شود که با افزایش آن قبح آن نیز روز به‌روز بیشتر ریخته می‌شود. 
وی اظهار داشت: تغییر نقش‌های اقتصادی زن و مرد از دلایل اختلاف و در برخی موارد موجب از هم پاشیدگی خانواده‌هاست. 
نوابی نژاد بیان کرد: امروز بسیار مایه سرفرازی است که تعداد زنان و دختران جامعه در دانشگاه‌ها رو به‌افزایش است و در عین‌حال که این موجب توسعه جامعه و افتخار ماست مشکلاتی نیز پدید آورده و تعداد زنان در بازار کار رو به افزایش است. 
وی اظهار داشت: زنانی که استقلال مالی پیدا می‌کنند در تحقیق‌های دانشجویان نشان می‌دهد برخی از آنها از تلاش‌های خود برای سازگاری با زندگی زناشویی در مواجهه با بحران‌ها و مسائل گوناگون زندگی کم کاری می‌کنند. 
نوابی نژاد ادامه داد: نظام خانواده نهادینه‌ترین نیاز بشر و درعین‌حال کوچک‌ترین نهاد اجتماعی و نهاد بشری است که به‌تنهایی عاملی سترگ در دگرگونی‌ها و تغییرات چالش‌های هر جامعه‌ای است. 
وی گفت: اهمیت خانواده در اثرگذاری پایدار بر شخصیت انسان است زیرا هیچ نهادی اثرگذاری آن به پایداری اثرگزاری خانواده نیست زیرا اثرگزاری خانواده در شخصیت فرد در جامعه تا دم مرگ نیز احساس می‌شود. 
این استاد دانشگاه ادامه داد: خانواده منبع و مبدا انتقال ارزش‌ها و پایگاه انتقال ارزش‌های فرهنگی و حتی اخلاق از نسلی به نسل دیگر است. 
وی بیان کرد: نهاد خانواده در هر تحول اقتصادی، اجتماعی، اتحادی و سیاسی به دلیل بنیادی بودن بیشترین تغییر و تحول را تحمل می‌کند. 
نوابی نژاد اظهار داشت: بیشترین آسیب به نظام خانواده زمانی رخ می‌دهد که جامعه در حال گذار از دوره‌ای به دوره دیگر است. 
وی گفت: تغییراتی که در جهان پیچیده رخ می‌دهد تنها شامل تغییر در ساختارها نیست بلکه هویت ما را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. 
نوابی نژاد اضافه کرد: در جامعه گروهی که از خانواده سنتی دفاع می‌کنند و خانواده را در بحران انشقاق و از هم پاشیدگی می‌بینند و از مشروعیت بخشیدن به رفتار و روابط آزاد دختر و پسر و مجاز دانستن طلاق انتقاد می‌کنند. 
وی گفت: از طرفی دیگر گروهی که در مدرنیته به‌سر می‌برند اعتقاد دارند آنچه در‌حال رخ دادن است تغییر شکل زندگی افراد در خانواده است که زندگی شخصی افراد را سخت تحت تأثیر قرار می‌دهد که آنها این تکثر را در جامعه مفید و لازم می‌دانند. 
نوابی نژاد بیان کرد: در جامعه مدرن زنان نقشی فعال‌تری دارند و بخش عظیمی‌از فعالیت‌های فردی و اجتماعی را بر عهده دارند. 
وی اظهار داشت: باید بدانیم تغییر هر مفهوم در ارتباط با فرهنگی است که هر دوره با خود به همراه می‌آورد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی