[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۶
  • دوره جدید

واردات بیش از ۷۳هزار تن تایر و تیوب تا پایان دی‌ماه، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی انجمن صنعت تایر ایران، از واردات 73هزار و 691تن انواع تایر و تیوب به کشور از آغاز امسال تا پایان دی ماه به کشور خبر داد.
مصطفی تنها در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: مطابق آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، از آغاز امسال تا پایان دی ماه 26هزار و 603تن تایر سواری وارد کشور شد.
به گفته وی، در همین مدت 36هزار و 208تن تایر باری و اتوبوسی، 9هزار و 782تن تایر کشاورزی و راه‌سازی، 128تن تایر دوچرخه، 19تن تایر موتورسیکلت و 951تن انواع تیوب وارد کشور شد.
این مقام صنفی خاطرنشان کرد: عمده واردات از کشور چین یا به طور غیرمستقیم از امارات انجام می‌شود.
صادرات تایر
این مسئول صنفی به ممنوعیت صادرات تایر از حدود نیمه دوم امسال اشاره کرد و گفت: پیش از آن، 14هزار و 978تن انواع تایر به خارج از کشور و به طور عمده کشورهای همسایه و سی.آی.اس (کشورهای هم‌سود) صادر شده بود.
سخنگوی انجمن صنعت تایر ایران ادامه داد: از این میزان، پنج هزار و 524تن تایر سواری، 2هزار و 418تن تایر باری و اتوبوسی، سه هزار و 31تن تایر کشاورزی و راه‌سازی، 11تن تایر دوچرخه، سه هزار و 553تن تایر موتورسیکلت و 441تن تیوب صادر شد.
وی مجموع ارزش صادراتی این تولیدات را 55میلیون و 271هزار دلار عنوان کرد.
تنها بیان داشت: صنعت تایر، رو به رشد است و برای تأمین مواد اولیه خارجی خود نیاز به مصرف ارز دارد. بر این اساس، کارخانه‌های تولیدی در تلاش‌اند با صادرات بخشی از تولیدات خود به تأمین ارز مورد نیاز بپردازند.
تنها خاطرنشان کرد: 10کارخانه تایرسازی به ظرفیت سالیانه نزدیک به 280هزار تن در کشور فعال‌اند.
به گزارش ایرنا، آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد سالیانه 350هزار تن تایر در کشور مصرف می‌شود که 250هزار تن آن تولید داخل است.
بیشتر تایرهای وارداتی از چین، هند، اندونزی و کره جنوبی وارد می‌شود.
مدیرکل دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در 9ماه امسال، 174هزار تن لاستیک خودرو تولید شد که در هم‌سنجی با پارسال 1.1درصد رشد داشت.
به گفته وی، «این مقدار با احتساب تایر و تیوب دوچرخه و موتورسیکلت به 185هزار و 500تن می‌رسد که 45درصد کل تولید تایر سواری و 40درصد تایر باری و اتوبوسی بوده است.»
مطابق آمارها، بیش از 33میلیون حلقه تایر با وزن تقریبی 208هزار تن در 10ماه امسال در کشور تولید شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی