[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۸
  • دوره جدید

چالش‌های پیش روی اتاق بازرگانی نهم، روزنامه شیراز نوین

اعضای هیئت نمایندگان نهمین دوره اتاق‌های بازرگانی امروز (شنبه) توسط فعالان اقتصادی انتخاب می‌شوند تا برای چهار سال دیگر، کرسی پارلمان بخش خصوصی را به دست بگیرند. مشکلات گمرکی، ارزی، امضاهای طلایی و همچنین تعامل با سیاست‌گذاران، از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی نمایندگان بخش خصوصی در این دوره به شمار می رود.
به گزارش ایرنا، یازدهم اسفندماه، انتخابات نهمین دوره اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور برگزار می‌شود؛ رویدادی که در آن فعالان اقتصادی، وکیلان خود را برای حضور در پارلمان بخش خصوصی انتخاب می کنند.
اعضای این اتاق‌های استانی و شهرستانی، در انتخاباتی با مشارکت فعالان اقتصادی انتخاب می‌شوند و سپس، نمایندگان این اتاق‌ها راهی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران می‌شوند؛ اتاقی که فعالان اقتصادی از آن به عنوان پارلمان بخش خصوصی یاد می‌کنند.
در این میان، اتاق بازرگانی تهران جایگاهی ویژه دارد که در هفته‌های اخیر چند ائتلاف مختلف برای رقابت در این انتخابات تشکیل شده و هرکدام نیز با اعلام مواضع خود، به دنبال جلب نظر فعالان اقتصادی هستند تا پیروز میدان باشند.
در این بین، توجه به سابقه فعالیت نمایندگان دوره هشتم اتاق بازرگانی تهران می‌تواند علاوه بر مشخص کردن نقاط قوت و ضعف، نقشه راه آینده را ترسیم کند.
فعالان اقتصادی معتقدند هشتمین دوره اتاق بازرگانی تهران در ارتباط با اعضا و رسیدگی به مسائل آن‌ها مطلوب عمل کرده و نیاز اعضا را به خوبی پاسخ داده است. با این حال، برخی اعتقاد دارند اتاق تهران اگرچه توانسته رضایت اعضا را جلب کند؛ در تعامل با سیاست‌گذاران و مسئولان اقتصادی می‌توانست بهتر عمل کند.
با این حال، فعالان بخش خصوصی تهران عقیده دارند اتاق این استان باید علاوه بر نگاهی که به مسائل کلان ملی دارد، بر رفع مشکلات فعالان این استان نیز تمرکز داشته باشد.
رضایت‌مندی اعضا از اتاق بازرگانی هشتم
محمدرضا مرتضوی، دبیرکل اتاق صنعت و معدن کشور در گفت‌وگو با ایرنا، یکی از دستاوردهای اتاق هشتم را اتخاذ رویکردی مرتبط با تهران به عنوان اتاق این استان دانست و گفت: تهران ابر شهر است و مشکلات خاص خود را دارد؛ بنابراین یکی از موضوعات مهم این بود که اتاق تهران، حل مشکلات این استان را در دستور کار قرار دهد. 
وی ادامه داد: مسائل استان تهران بیشترین انرژی را در اتاق هشتم برد و به همین دلیل هم استقبال بازرگانان و تولیدکنندگان نسبت به دوره‌های قبل افزایش پیدا کرد.
مرتضوی با اشاره به مساعدت‌ها در بخش‌های مالیاتی و حقوقی به اعضا افزود: در این زمینه انقلابی در اتاق به وجود آمد و سطح رضایت‌مندی به شدت بالا رفت.
وی به وجود 100تشکل مختلف در اتاق تهران اشاره کرد و گفت: با سختگیری‌های صورت گرفته، تلاش شد تشکل‌های موازی شکل نگیرد.
به گفته این فعال اقتصادی، اتاق بازرگانی در دوره هشتم خود نمره قبولی می‌گیرد؛ زیرا همه به این نتیجه رسیدند که کار فردی نمی‌تواند موفق باشد و یاد گرفتند از طرز فکرهای مختلف استفاده شود.
امضاهای طلایی را پس می‌گیریم
وی کار را در دوره بعدی سخت ارزیابی کرد و افزود: شرایط کار در اتاق نهم شرایط سختی خواهد بود و چاشنی از دانایی، تجربه، شجاعت و پشتکار لازم است تا بتواند همه حوزه‌های مختلف صنعت، تجارت، تولید و زراعت را مورد توجه قرار دهد و هیچ کدام از این قسمت‌ها نباید مورد بی‌توجهی باشد.
مرتضوی ادامه داد: در شرایط اضطرار، افرادی منتظر می‌مانند تا اختیارات را زیر کلید امضاهای طلایی به دست بیاورند. در این ارتباط متأسفانه باشگاه امضاهای طلایی به وجود آمده و سال دیگر باید این موضوع را حل کنیم.
دبیرکل اتاق صنعت و معدن کشور گفت: سال دیگر تمام انرژی خود را برای پس گرفتن امضاهای طلایی از وزیران می‌گذاریم؛ زیرا این امضا‌های طلایی هرجا وارد شده، ایجاد رانت و فساد می‌کند.
مهم‌ترین موضوع، تک‌نرخی شدن ارز است
مهدی پورقاضی، رئیس کمیسیون صنعت اتاق تهران نیز در این زمینه در گفت‌‌وگو با ایرنا با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی تهران در دوره هشتم توانسته وظایف خود در قبال اعضا را به خوبی اجرا کند، گفت: اتاق‌های بازرگانی دو نوع وظیفه دارند که یکی در قبال اعضا و دیگری در قبال مسئولان اقتصادی کشور است.
وی ادامه داد: اتاق‌های بازرگانی در قبال اعضا باید خدماتی مانند تبدیل کارت، اطلاع‌رسانی، بازرایابی و آموزش را ارائه دهند که از این جهت درست عمل شده است.
پورقاضی افزود: در چهار سال گذشته، نمره بالایی به عملکرد اتاق تهران در مورد اعضا می‌دهم؛ اما یک طرف دیگر قضیه این است که چطور مسائلی مانند مشکلات گمرک، موارد ارزی و ثبت سفارش را با مسئولان اقتصادی حل کنیم که در این زمینه، نه تنها اتاق تهران که هیچ‌کدام از اتاق‌ها موفقیتی نداشتند.
وی مهم‌ترین موضوع را تک‌نرخی شدن ارز دانست و گفت: اتاق بازرگانی تاکنون 53نامه نوشته؛ ولی جوابی نگرفته است، زیرا سیستم تصمیم گیرنده اقتصادی منطق اقتصادی را نمی‌پذیرد و به اصول اقتصاد بین‌الملل اهمیت نمی‌دهد. اتاق بازرگانی نیز نتوانسته آن‌ها را متقاعد کند که تغییر رویه دهند.
این عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه نمایندگان دوره نهم باید معجزه کنند تا به نتیجه برسند، تأکید کرد: در مورد سیاست‌های اقتصادی باید به سمت آزادسازی اقتصادی حرکت کند و ارز تک‌نرخی شود و دولت نیز از دخالت در اقتصاد خودداری کند.
بر اساس قانون اساسی کشور، سهم بخش خصوصی در اقتصاد باید بیشتر شود؛ بنابراین لازم است نهادهایی خصوصی برای ایجاد رابطه مؤثر و مطلوب بین بخش‌های مختلف و نهادهای سیاست‌گذار وجود داشته باشد. در این میان، اتاق‌های بازرگانی می‌توانند به عنوان ساختاری که از دل بخش خصوصی به وجود آمده، بهترین عملکرد را برای دفاع از حقوق بخش خصوصی و ارتباط با سایر بخش‌ها مانند بخش تعاونی یا دولتی داشته باشد.
به گزارش ایرنا، براساس آیین‌نامه تشکیل و نحوه فعالیت هیئت نمایندگان اتاق‌های بازرگانی، دارندگان کارت‌های بازرگانی حقوقی و حقیقی و کارت عضویت حقوقی با حداقل یک سال سابقه و اعتبار، در این دوره اجازه حضور در انتخابات را خواهند داشت.
همچنین کارت‌های عضویت حقیقی با سابقه حداقل 18ماه و شرط اعتبار، در روز انتخابات می‌توانند رأی دهند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی