[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

سقوط قیمت خودرو، روزنامه شیراز نوین

رئیس کل گمرک چابهار گفت: از سه هزار کانتینر قطعات خودرو باقی مانده در این گمرک که مهلت قانونی سه ماهه برای ترخیص آن‌ها به اتمام رسیده بود، با اعلام فرصت 20روزه دیگر، یک هزار کانتینر آماده ترخیص است.
به گزارش ایرنا، در ماه‌های گذشته خودروسازان همواره مشکلات متعددی همچون اختصاص ارز برای واردات مواد اولیه مورد نیاز قطعات، تزریق نقدینگی و رفع مسائل گمرکی را مهم‌ترین دغدغه خود بیان کردند.
عزیز شمس به ایرنا گفت: وقتی کالایی در گمرک است، به معنای توقیف آن نیست؛ بلکه ممکن است اقدامات و مجوزهای لازم برای ترخیص انجام نشده باشد.
وی افزود: در ماه‌های گذشته نیز گمرک جمهوری اسلامی ایران تسهیلاتی برای ترخیص اقلام وارداتی اعلام کرد که بر این اساس، واردکنندگانی که مشکلات بانکی دارند می‌توانند 70 تا 80درصد کالای خود را ترخیص کنند تا مابقی اقلام نیز پس از حل مشکلات بانکی ترخیص شود.
رئیس کل گمرک چابهار اظهار داشت: حدود 2هزار و 800کانتینر قطعات خودرو در گمرک چابهار وجود دارد که با وجود پایان یافتن مهلت قانونی سه ماهه ترخیص آن‌ها، هنوز اقدامی برای آن‌ها صورت نگرفته است.
وی افزود: با توجه به اینکه این دو شرکت خودروساز وارد کننده قطعات، مشکلات بانکی را یکی از دلایل ترخیص نشدن اقلام اعلام کردند، فرصت یک‌ماهه‌ای به آن‌ها داده شد تا هرچه زودتر اقدام کنند که اگر تا پایان مهلت دوم نیز اقدامی صورت نگیرد، قطعات به عنوان کالای متروکه اعلام می‌شود.
شمس گفت: طی چند روز اخیر، ایران خودرو خراسان و دیگر نمایندگی‌های خودروساز اقدام‌های لازم برای ترخیص یک هزار و هشت کانتینر را انجام داده‌اند و این قطعات آماده ترخیص است.
این مقام مسئول اظهارداشت: پیش‌بینی ما این است که در مدت زمان تعیین شده، بقیه کانتینرها نیز آماده ترخیص شوند. 
وی درباره رسوب دیگر کالاهای موجود در انبار گمرک، گفت: گمرک چابهار انباری برای ذخیره اقلام ندارد و انبارها مخصوص سازمان بنادر است. با این وجود اقلام اساسی که وارد بنادر می‌شود به صورت شبانه‌روزی ترخیص می‌شوند، مگر اینکه وسیله حمل و نقل نباشد.
به گزارش ایرنا، چهاردهم بهمن ماه فرشاد مقیمی معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در نشست تخصصی کمیته خودرو از تخصیص چهار هزار میلیارد تومان به 2شرکت بزرگ ایران خودرو و سایپا خبر داد و عملیات اجرایی تخصیص این مبلغ به قطعه‌سازان در شرکت‌های خودروساز آغاز شده است.
بانک‌ها طبق فهرستی که خودروسازان در اختیارشان قرار می‌دهند، مبالغ را به طور مستقیم به قطعه‌سازان می‌پردازند.
در این پیوند، قرار شد با محوریت بانک مرکزی، تزریق نقدینگی به خودروسازان از طریق 12بانک انجام شود.
بر این اساس، 11هزار میلیارد تومان در 2بخش ریالی و ارزی پرداخت می‌شود که شامل چهار هزار میلیارد تومان و 844میلیون یورو است؛ اما تکلیف مطالبات ارزی هنوز مشخص نشده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی