[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۳
  • دوره جدید

حمایت بانک های عامل در استان ها از واحد های صنعتی، روزنامه شیراز نوین

فارس: مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس از ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی به‌منظور حمایت از واحدهای صنعتی کوچک و متوسط خبر داد و گفت: در این بخشنامه اختیار لازم برای حل مشکلات واحدهای صنعتی و نیز تأمین مالی آنها به سرپرستی بانک‌های عامل در استان‌ها تفویض شده است.
 شاهپور قنبری صبح دیروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت صنایع کوچک و متوسط در توسعه صنعتی و ایجاد اشتغال پایدار بر ضرورت فعال‌سازی ظرفیت‌های تولیدی این صنایع و ارتقا توان رقابت‌پذیری آنها تأکید کرد و اظهار داشت: در بخشنامه بانک مرکزی که به بانک‌های دولتی و غیردولتی و مؤسسات اعتباری ابلاغ شده است، نظام بانکی موظف به تعیین مهلت یک‌ساله برای سررسید بازپرداخت تسهیلات سرمایه در گردش واحدهای تولیدی شده‌ که این مهلت با موافقت بانک مرکزی به مدت یک سال دیگر نیز قابل تمدید خواهد بود. وی همچنین از اعطای فرصت برای بازپرداخت تسهیلات اعطایی از بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خبر داد و گفت: با توجه به زمان‌بر بودن تهیه مواد اولیه و احتمال تأخیر در فرآیند تولید و درنتیجه تأخیر در دریافت وجه فروش کالاهای تولیدی، بانک‌ها موظف شده‌اند شرایطی را فراهم کنند که فرصت کافی برای تولید و فروش کالا برای تولیدکنندگان و صنعتگران ایجاد تا پس‌ از آن بازپرداخت تسهیلات آغاز شود. 
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس در ادامه از الزام بانک‌ها به پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی کوچک و متوسط، بدون در نظر گرفتن بدهی‌های غیرجاری آن‌ها خبر داد و گفت: بر اساس بخشنامه بانک مرکزی بانک‌ها نمی‌توانند تسهیلات پرداختی مصوب برای واحدهای تولیدی را بابت تسویه بدهی‌های غیرجاری لحاظ کنند.
قنبری افزود: همچنین در این بخشنامه بانک‌ها موظف شدند که قراردادهای مربوط به تخصیص زمین، صادرشده توسط شرکت شهرک‌های صنعتی را هم‌ردیف اسناد رسمی مورد پذیرش قرار دهند که این موضوع می‌تواند نقش مؤثری در تسهیل شرایط واحدهای صنعتی برای اخذ تسهیلات در نظام بانکی ایفا کند.
وی با اشاره به تفویض اختیار بانک مرکزی به سرپرستی‌های بانک‌های استان‌ها برای تسریع در رفع مسائل و مشکلات واحدهای صنعتی تصریح کرد: با تفویض اختیار صورت گرفته، شرایطی فراهم‌شده تا در حد امکان از ارسال پرونده‌های تسهیلاتی به مرکز جلوگیری و در صورت ضرورت نیز حداکثر در فاصله 10 روز پاسخ‌های مقتضی از مرکز به استان‌ها اعلام شود.
قنبری با اشاره به سهم بیش از 95 درصدی صنایع کوچک از کل صنایع استان، اظهار امیدواری کرد که با اجرای این بخشنامه توسط نظام بانکی، شاهد رفع مسائل و مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی و تحرک بیشتر در این بخش باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی