[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

شبکه ملی مراقبت سوختگی درحال تدوین سند توسعه است، روزنامه شیراز نوین

سومین کنگره بین المللی و هشتمین کنگره ملی سوختگی با محوریت افزایش میزان بقا در بیماران سوختگی و در محدوده وسیع آن، صبح دیروز با حضور استادان و متخصصان داخلی و خارجی در شیراز آغاز به کار کرد. 
به گزارش روابط عمومی ‌دانشگاه علوم پزشکی شیراز، قائم مقام معاون درمان وزارت بهداشت در آئین آغاز به کار این رویداد علمی ‌از فعالیت هشت بیمارستان تخصصی سوختگی در سطح کشور، از جمله بیمارستان سوانح سوختگی و ترمیمی‌امیرالمومنین(ع) در شیراز خبر داد و گفت: کاهش مرگ و میر بیماران سوختگی و آمارهای پیشگیری موجود، نشانه مهارت بالای متخصصان و پرستاران تلاشگر این بیمارستان‌ها در کشور است. 
دکتر «طیب قدیمی» با بیان اینکه سوختگی در بین حوادث، سومین عامل بعد از سوانح ترافیکی و سقوط در کشور را به خود اختصاص داده است، بالاترین آمار مرگ و میر در دنیا در اثر این سانحه را ۶ و یک دهم در یکصد هزار نفر اعلام کرد که این آمار در کشور ما، پنج و چهار دهم است و در این زمینه، در جایگاه متوسطی در سطح دنیا جای گرفته‌ایم. 
او با اشاره به استفاده از تخصص و تجارب استادان و متخصصان کشور برای ساخت مراکز درمانی تخصصی، عنوان کرد: تعداد تخت بستری بیماران سوختگی از سال ۹۳ تاکنون نزدیک به ۲۰ تا ۲۲ هزار مورد بوده که ثبات این آمار، نشان دهنده این است که در زمینه پیشگیری تا اندازه‌ای موفق بوده‌ایم. 
دکتر قدیمی ‌با اعلام اینکه تعداد تخت بستری در بخش مراقبت‌های ویژه برای بیماران سوختگی از سال ۹۰ تا ۹۶، مسیر رو به افزایشی داشته است، اعلام کرد: مرگ ناشی از سوختگی از سال ۹۰ تا ۹۴نزدیک به هزار و ششصد مورد در سال بوده و در سال ۹۱ کاهش قابل توجهی داشته‌ایم. 
او با تأکید بر اینکه در همه مراقبت‌های پزشکی نیاز به کار گروهی است، این امر را در حوزه سوختگی حائز اهمیت‌تر دانست و ادامه داد: شبکه ملی مراقبت سوختگی در حال تدوین سند توسعه است و نیاز بیشتری به هماهنگی‌های درون‌بخشی و برون‌بخشی در زمینه سوختگی وجود دارد. 
قائم مقام معاون درمان وزارت بهداشت ابراز امیدواری کرد تا با پیشگیری و اقدام‌های مؤثر در زمینه سوختگی، شاهد کاهش مرگ و میر این بیماران باشیم. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با اشاره به تجهیز مراکز درمانی تخصصی سوختگی و پوست در استان فارس، بر تلاش برای خدمات‌رسانی به بیماران این حوزه تأکید کرد. 
دکتر «علی بهادر» ضمن قدردانی از خدمات استادان و همکاران خود در بیمارستان‌های سوانح سوختگی؛ خواستار تلاش همه متخصصان و پرستاران در این حوزه شد تا تمام تلاش خود را برای ارایه بهترین خدمات درمانی به روز در دنیا برای معالجه بیماران سوختگی به کار بندند. 
او با بیان اینکه مجموعه دانشگاه برای تأمین تجهیزات و مواد موردنیاز درمانی بیماران سوختگی همه سعی خود را داشته، از همت نیکوکاران نیز برای مشارکت در ساخت بیمارستان، اقامتگاه و توسعه این مرکز درمانی قدردانی و نسبت به توسعه این مراکز ابراز امیدواری کرد. 
دکتر بهادر با اشاره اینکه علاوه بر جنبه‌های درمانی، جنبه‌های روانی موضوع سوختگی نیز باید مورد توجه قرار گیرد؛ از متخصصان خواست تا برای پیشگیری از سوختگی و پیشگیری از ترویج فرهنگ خودسوزی و خودکشی در کشور با ارایه بسته‌های پیشنهادی، در اجرایی شدن قوانین مربوط به جلوگیری از سوختگی و حوادث ناشی از آن، گامی ‌مؤثر بردارند.  او با بیان اینکه برگزاری همایش‌های ملی و بین المللی سوختگی از ضرورت‌های جامعه است، عنوان کرد: با توجه به افزایش جمعیت و توسعه شهرنشینی، خطرات ناشی از سوختگی نیز افزایش می‌یابد که رعایت نکات ایمنی به ویژه در مناطق پرجمعیت بسیار ضروریست.  رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، آموزش به مردم و رعایت ایمنی در ساختمان‌ها را بسیار موثر خواند و اضافه کرد: بسیاری از سوختگی‌ها مانند سوختگی‌های مدارس مناطق سردسیر و فاقد گازکشی، خودکشی و سوانح سوختگی در جوانان به ویژه افراد شاغل، قابل پیشگیری است.  او برگزاری چنین همایش‌هایی را برای تبادل نظر و ارایه آموزش به مردم پرثمر برشمرد و گفت: با ارایه راهکارهایی برای پیشگیری از سوختگی و در صورت نیاز ایجاد قوانینی در این زمینه، باید برای کاهش مرگ و میر حاصل از سوانح سوختگی تلاش کینم. 
دکتر بهادر درباره سوختگی‌های تهدید کننده در کودکان که موجب سوختگی در ناحیه‌های مری و معده شده است، به مردم هشدار داده و توصیه کرد: باید مواد خطرساز را دور از دسترس کودکان یا در بسته‌ها و محل‌های مناسب قرار دهیم و همکاری سازمان استاندارد نیز موجب پیشگیری از این حوادث می‌شود.
 معاون درمان دانشگاه و دبیر اجرایی کنگره بین المللی سوختگی شیراز نیز از حمایت ویژه رئیس دانشگاه برای برگزاری این همایش قدردانی کرده و ضمن بیان سختی کار در حوزه سوختگی از تلاش ارزنده پرستاران و سایر تیم درمان درکنار اساتید و پزشکان قدردانی کرده و هرگونه پیشرفت در این زمینه را مدیون کار و فعالیت تیمی ‌دانست. 
دکتر «عبدالخالق کشاورزی» با اشاره به موفقیت‌های به دست آمده در این حوزه، افزود: دغدغه حوزه سلامت برای مداوای بیماران در گذشته نه چندان دور، زنده نگهداشتن بیماران مبتلا به ۳۵ تا ۴۰ درصد سوختگی بوده که امروز به مداوای بیماران ۶۰ تا ۷۰ درصد سوختگی و یا بالاتر ارتقا یافته است. 
او بیمارستان تخصصی سوانح سوختگی و ترمیمی ‌امیرالمومنین(ع) در شیراز را یکی از مجهزترین مراکز سوختگی در کشور معرفی کرد که ماهانه نزدیک به ۱۳۰ بیمار سوختگی با درصدهای مختلف را پذیرش کرده و تیم‌های پزشکی و درمانی این بیمارستان برای نجات آنان، تلاش می‌کنند.
 معاون درمان دانشگاه با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های اصلی ما معالجه و زنده نگهداشتن بیماران سوختگی بالاتر از ۶۰ درصد است، از مردم خواست تا با مشارکت نیک اندیشانه در اهدای پوست جسد پس از فوت، به عنوان بهترین جایگزین موقت در سوختگی در مداوای این بیماران سهیم شوند. 
دکتر کشاورزی یکی از اهداف برگزاری این کنگره را با دعوت از مهمانان و صاحب نظران خارجی و داخلی را دسترسی به فناوری تکنولوژی «کشت سلولی» در مقیاس وسیع دانست که به عنوان جایگزین‌های پوستی در بیماران سوختگی است. 
دبیر اجرایی کنگره حضور گروهی متشکل از جراحان، متخصصان بیهوشی، توانبخشی، اطفال، عفونی و داخلی برای نجات جان بیماران در بیمارستان سوانح سوختگی و ترمیمی‌امیرالمومنین(ع) را تجربه‌ای ارزنده خواند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی