[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۶
  • دوره جدید

افتتاح و کلنگ‌زنی ۶پروژه عمرانی در شهر جدید صدرا، روزنامه شیراز نوین

 پیمان کشاورز- گروه خبر:
 با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی، استاندار فارس، مدیرکل ورزش و جوانان فارس مدیران شرکت عمران شهر جدید صدرا و سایر مدیران استانی و شهر جدید صدرا آیین افتتاح و کلنگ‌زنی 6 پروژه عمرانی با اعتبار بیش از 1400میلیارد ریال در این شهر انجام شد. در این آیین سه زمین ورزشی با مساحت سه هزار و 980 متر مربع  و اعتبار 28میلیارد ریالی و اداره ثبت احوال صدرا به بهره‌برداری رسید. همچنین آغاز عملیات اجرایی محله شهر راز در صدرا در قالب احداث 3500 واحد مسکونی مشارکتی با اعتبار یک هزار و 290 میلیارد تومان و ایجاد مرکز محله پارسه در فاز دو شهر صدرا با کاربری تجاری، آموزشی، ورزشی و فرهنگی به مساحت هفت هزار متر مربع و با اعتبار برآورد شده 82میلیارد ریالی از جمله دو پروژه‌ای بود که وارد مرحله اجرایی در صدرا شد.
 شهر صدرا باید در کشور شاخص شود
استاندار فارس در این آیین با تأکید بر نیاز شهر صدرا به ایجاد فضاهای جدید گفت: شهر جدید صدرا به دلیل برخورداری از ویژگی‌های بسیار، نیازمند تعریف فضاهای شاخص شهری است و انتظار می‌رود که شرکت عمران صدرا مبادرت به اجرای ایده‌های خلاقانه مانند ساخت بازار هنر در این شهر کند تا این منطقه به عنوان یک شهر ویژه در کشور معرفی شود.عنایت‌الله رحیمی در این مراسم صدرا را شهری رو به رشد و دارای ظرفیت‌های ویژه برشمرد که می‌بایست اهداف درنظرگرفته شده برای ایجاد آن استمرار داشته باشد و افزود: اهدافی همچون شهر صدرا شهر سبز باید مستمراً دنبال شود تا این شهر نسبت به سایر شهرهای جدید از این ویژگی شاخص برخوردار باشد تا اگر قرار است کسی در حاشیه شیراز ساکن شود زمانی که ویژگی برجسته صدرا را ببیند در این شهر مستقر خواهد شد. استاندار فارس با تأکید بر نیاز صدرا به توسعه راه‌های ارتباطی تصریح کرد: مطالعات اتصال شهر جدید صدرا از طریق ایجاد تونل در مسیر تنگه خیاره به آزاد راه شیراز-اصفهان با هدف ایجاد کریدور ارتباطی در دستور کار شرکت عمران صدرا قرار گیرد.رحیمی ‌به ویژگی دانشگاهی صدرا نیز اشاره کرد و با بیان اینکه استقرار پردیس‌های دیگر دانشگاهی نیز در آن می‌تواند استمرار یابد گفت: همخوانی صدرا با یک شهر سبز، دانشگاهی و درمانی از ویژگی‌های‌ بی‌نظیری است که باید از آن استفاده مطلوب شود. رحیمی‌ با بیان این که شهر صدرا به عنوان شهری خلاق که جز 5 پنج شهر پایتختی کتاب است می‌تواند به شهری شاخص در حوزه فرهنگ تبدیل شود بر ایجاد بسترهای لازم برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در این شهر هم تأکید و اظهار کرد: شهر صدرا به عنوان یک شهر رو به رشد و پیشرو باید سرعت بیشتری در توسعه در پیش گیرد. وی همچنین با بیان اینکه اقدامات مطلوبی طی سال‌های گذشته به ویژه در دولت تدبیر و امید در شهر صدرا انجام شده، تأکید کرد که پروژه‌های در دست اجرا، بهره‌برداری شده و کلنگ‌زنی شده این شهر تداوم یابد. استاندار فارس همچنین به مشکل ورودی‌ها و فاضلاب‌های این شهر هم اشاره و خاطرنشان کرد: انتظار است شرکت عمران این شهر کمک کنند تا پروژه فاضلاب شرق آن سریع‌تر به نتیجه برسد. رحیمی ‌در ادامه سخنان خود خواستار گسترش فضای سبز صدرا نیز شد و به تسریع در روند علمیات اجرایی اکو پارک این شهر تأکید کرد و گفت: فضای سبز شهر صدرا قابلیت تبدیل به یک برند دارد. وی همچنین به مشکل تعاونی‌های مسکن موجود در این شهر هم اشاره و ضمن تأکید بر رعایت حقوق‌های قانونی اعضا در چارچوب قوانین، عنوان کرد:  با رفع مشکل تعاونی‌ها زمینه ساخت و ساز، رونق و ایجاد اشتغال فراهم خواهد شد. 
 50 مرکز محله در شهرهای جدید کشور ایجاد می‌شود
در بخش دیگری از این مراسم معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید کشور از راه‌اندازی 50 مرکز محله در قالب طرح‌های مشارکتی و استفاده از توان بخش خصوصی در راستای جبران کمبود خدمات در شهرهای جدید خبر داد.
حبیب‌الله طاهرخانی  اعتبار در نظر گرفته شده را بالغ بر دو هزار و 400 میلیارد تومان ذکر کرد که درحال حاضر عملیات اجرایی ساخت 20 مرکز محله در شهرهای جدید کشور آغاز شده است. وی، کاربری مراکز محلات را در حوزه‌های تجاری، آموزشی، ورزشی و فرهنگی عنوان کرد و اظهار داشت: امروز در شهر جدید صدرا، کلنگ ساخت مرکز محله پارسه با هدف توسعه مراکز خدماتی به زمین زده شد و عملیات اجرایی ساخت مرکز دوم محله در این شهر نیز اوایل سال 98 انجام می‌شود.
معاون وزیر راه و شهر سازی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: موضوع سکونت از ایجاد خدمات و زیرساخت‌ها در شهرهای جدید کشور و از جمله شهر جدید صدرا پیشی گرفته و متأسفانه امر توسعه خدمات در این شهرها عقب افتاده است. طاهرخانی خاطرنشان کرد: ضروری است که حرکتی جهادی برای جبران عقب ماندگی‌های شهرهای جدید کشور شکل گیرد، به همین سبب طرح‌های عمرانی بسیاری امسال در شهرهای جدید کشور و از جمله شهر صدرا به بهره برداری رسیده و طرح‌های دیگری هم در سال 98 در شهرهای جدید افتتاح خواهد شد. مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید کشور بیان کرد: در سال‌های گذشته، مسکن مهر توان وزارت راه و شهرسازی را گرفت زیرا تحویل یک میلیون واحد مسکونی با جدیت در دستور کار دولت تدبیر امید قرار گرفت و این مهم به انجام رسید. طاهرخانی اضافه کرد: اکنون تحویل باقی مانده مسکن مهر شهر جدید صدرا در دست انجام است که پیش بینی می‌شود این کار در تابستان سال 98 به اتمام برسد و پرونده مسکن مهر به طور کامل در این شهر بسته شود. معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین بیان داشت: یکی دیگر از برنامه‌هایی که در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد، ساخت 400 هزار واحد مسکونی برای قشر متوسط جامعه است که از این میزان 200 هزار واحد آن سهم شهرهای جدید و 25 هزار واحد آن باید در شهر جدید صدرا ساخته شود. طاهر خانی با اشاره به اینکه این مسکن‌ها در قالب طرح‌های مشارکتی ساخته خواهد شد، گفت: از مسئولان استانی و به ویژه استانداران می‌خواهیم که مسیر ساخت این تعداد واحد مسکونی را در استان‌ها تسهیل کنند. وی، در بخش دیگری از مطالب خود با بیان اینکه طرح جامع شهر صدرا به زودی مصوب خواهد شد، افزود: این شهر ظرفیت‌های مناسبی برای تبدیل شدن به یک شهر پایدار دارد و برای تحقق این امر ضروری است مسئولان این شهر نیز در حوزه توسعه کسب و کار اقدامات لازم را انجام دهند.
 سال آینده سال تحول در زیرساخت‌ها و پروژه‌های روبنایی صدرا خواهد بود
مدیرعامل شرکت عمران صدرا نیز در این آیین به روند اجرای پروژه‌های شاخص این شهر اشاره و خاطرنشان کرد: خردادماه امسال عملیات اجرایی جاده باجگاه آغاز شده که تاکنون ۳۵ درصد پیشرفت داشته و عملیات خاکبرداری به اتمام رسیده است و تلاشمان بر بهره‌برداری از این پروژه استراتژیک تا مردادماه ٩٨ است. حاجی پور همچنین به احداث مسیر دسترسی صدرا از سمت دوکوهک اشاره کرد و گفت: فاز اول این مسیر که 70درصد از کل مسیر را شامل می‌شود تا خردادماه 98 به بهره‌برداری خواهد رسید و امیدواریم با کمک استاندار جهت حل اختلافات موجود با شهرداری شیراز در زمینه طرح جامع که شامل مسیر نهر اعظم تا جاده سپیدان می‌شود کل مسیر تا تابستان آینده به بهره‌برداری برسد. وی تکمیل این مسیر را موجب توسعه زیرساخت‌های جاده‌ای صدرا ذکر کرد. خلیل حاجی‌پور با بیان اینکه مسیر صدرا به شیراز تابستان سال آینده زیر ترافیک می‌رود، تأکید کرد که راهبرد اصلی این شرکت طی دو سال گذشته همگامی فرآیند توسعه اجتماعی فرهنگی با پروسه رشد جمعیت بود که متأسفانه رشد سریع جمعیت همزمان با توسعه تأمین خدمات در صدرا اتفاق نیفتاده است.  وی که معتقد است تقویت زیرساخت‌های ورزشی موجب شادابی و نشاط اجتماعی می‌شود و کاهش آسیب‌های اجتماعی را به دنبال دارد، اظهار کرد که سال ٩٨، سال تحول در زیرساخت‌ها و پروژه‌های رو بنایی صدرا خواهد بود و اردیبهشت سال آینده مجتمع بزرگ فرهنگی و قرآنی در فاز ۲ صدرا افتتاح می‌شود. حاجی پور همچنین از حیدرعلی کامیاب مدیرکل ورزش و امور جوانان استان و اردشیر حسن زاده رئیس اداره ورزش و جوانان شیراز به دلیل همکاری در اجرا و تکمیل پروژه‌های ورزشی در شهر جدید صدرا تشکر کرد. 
مدیرعامل شرکت عمران صدرا تأکید کرد: در سال آینده ۲ پروژه فاخر شامل خانه هنرمندان شهر صدرا که با الگوی معماری خاص خود می‌تواند تنها پروژه ویژه در کشور باشد و مصلای بزرگ صدرا با اعتبار مورد نیاز ۳۰ میلیارد تومان کلنگ زنی می‌شود. وی خاطرنشان کرد: سیاست شهرهای جدید بر تعهد مجموعه حاکمیت و دستگاه‌های نظام برای توفیق این شهرها است که بر این اساس همه دستگاهها باید بر توسعه آن تمرکز کنند. مدیرعامل شرکت عمران صدرا با تصریح بر اینکه نگاه بخشی در این شرکت وجود ندارد، یادآور شد: توسعه این شهر را به عنوان وظیفه‌ای که تنها بر دوش سایر دستگاه‌ها باشد قلمداد نمی‌کنیم و در بسیاری جاها علاوه بر وظایف خود به طور ویژه تری ورود کرده‌ایم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی