[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۴
  • دوره جدید

در برابر قانون سلبریتی‌های ورزش چه‌فرقی با مردم عادی دارند؟، روزنامه شیراز نوین

این روزها حواشی مربوط به سلبریتی‌های ورزش ایران بیش از پیش شده. سلبریتی‌هایی که گاه خودشان و گاه هواداران‌شان انتظار دارند با آنها متمایز با مردم عادی رفتار شود. خبرآنلاین می‌نویسد‌: از همان لحظه‌ای که خبر مربوط به درگیری فرهاد مجیدی با پلیس راهنمایی و رانندگی رسانه‌ها را پر کرد و هر دقیقه حواشی مربوط به این اتفاق بیشتر شد، خیلی‌ها تصویر ثبت شده از وین رونی بهترین گلزن تاریخ تیم ملی انگلیس را در ذهن خود مرور کردند. وقتی که رونی قصد ورود به ورزشگاه اولدترافورد برای تماشای یکی از بازی‌های تیم سابقش یعنی منچستریونایتد را داشت و پلیس ورزشگاه او را مورد بازدید بدنی قرار داد. در نگاه اول هیچکس قصد ندارد کسی را به‌عنوان متهم معرفی کند. چراکه درگیری و اتفاقی از این دست در تمامی‌ کشورهای دنیا تا به حال رخ داده. در مورد فرهاد مجیدی هم ضمن این‌که خودش اعتقاد داشت به‌دلیل رفتار بد پلیس با او بحث این‌طور بالا گرفت، برخی بر این باورند که مسئله یکسان بودن در برابر قانون بین سلبریتی‌های کشور ما هنوز رواج زیادی پیدا نکرده. همین اتفاق اخیر باعث شد نگاهی داشته باشیم به تمامی ‌سلبریتی‌های ورزشی که در سر تا سر دنیا مرتکب جرمی ‌شدند و پلیس هم با آنها رفتاری قانونی انجام داده. برای همه روشن است که اگر یک شخصیت مطرح ورزشی در ایران هم هنگام مواجهه با چنین اتفاقی در برابر قانون مطیع باشد و انتظار نداشته باشد که رفتاری برخلاف سایر شهروندان با او صورت بگیرد، همه چیز زودتر از این‌ها حل می‌شود.
همین چند‌وقت پیش بود که هوگو لوریس دروازه‌بان مطرح تیم تاتنهام که در جام جهانی 2018 روسیه هم با فرانسه قهرمان شد، به دلیل رانندگی در حالت مستی توسط پلیس جریمه شد. اینجا نوع رفتار بین لوریس و پلیس شهر لندن مورد بحث نیست. بلکه اعمال قانون به‌شکلی که برای همه مردم انجام می‌شود برای لوریس هم انجام شد. دروازه‌بان تاتنهام بعد از انجام چنین تخلفی خیلی زود ابراز پشیمانی کرد و جالب این‌جاست طبق گفته رسانه‌های انگلیسی او 20‌ماه از رانندگی محروم و به پرداخت 50هزار پوند محکوم شد.
همین اتفاق چند‌ماه پیش برای جرارد پیکه مدافع اسپانیایی باشگاه بارسلونا رخ داد. پیکه بدون به همراه داشتن گواهینامه در‌حال رانندگی کردن بود و وقتی هم که توسط پلیس جریمه شد با او درگیری لفظی پیدا کرد. با این‌حال پلیس کشور اسپانیا مثل سایر شهروندان با مدافع بارسا برخورد و حتی او را نزدیک به 50‌هزار یورو جریمه کرد.
در طول این سال‌ها رفتار پلیس کشورهای مختلف نشان داده فرقی نمی‌کند شخصیت ورزشی مورد نظر ماریو بالوتلی باشد یا دیوید بکام. چند سال پیش بالوتلی که بدون شک یکی از یاغی‌ترین فوتبالیست‌های دنیاست، به‌دلیل تخلف رانندگی و رد کردن مرز سرعت 180‌کیلومتر بر ساعت در لیورپول توسط پلیس دستگیر شد. حتی دیوید بکام سال 2001 هنگامی‌که با سرعتی بیش از حد سرعت مجاز رانندگی می‌کرد با همین رفتار از سوی پلیس مواجه شد.
نکته جالب اینجاست که ورزشکاران در همه جای دنیا فقط هم به دلیل تخلف رانندگی مجرم شناخته نمی‌شوند. مثلا اسکار پیستوریوس دونده اهل آفریقای جنوبی که به سریع‌ترین انسان بدون پا معروف است سال‌ها پیش مشکوک به قتل نامزد خودش شناخته شد. در‌حالی‌که او یکی از مطرح‌ترین چهره‌های دنیاست، پلیس کشورش بدون توجه به این موضوع با او نیز مثل سایر مجرمین برخورد کرد. به‌طوری‌که 5‌سال حبس برای ارتکاب قتل غیرعمد حاصل عملی بود که پیستوریس انجام داده بود.
بدون شک اگر دنبال مثال‌های دیگری هم باشیم امکان پیدا کردن آنها وجود دارد. مثال‌هایی که به ما نشان می‌دهند گاهی وقت‌ها هر مسئله بزرگ و دردسرسازی با یک پذیرش ساده بابت تخلفی که صورت گرفته حل می‌شوند. در تازه‌ترین نمونه وطنی اتفاقاتی که درباره‌اش صحبت شد، رفتار پلیس ایران با اسطوره استقلالی‌ها هرچقدر هم که از نظر مجیدی بد باشد، باز هم در نهایت به انجام وظیفه او ختم می‌شود. درگیری لفظی بین یک شخصیت ورزشی مشهور با پلیس چیزی است که حتی برای پیکه هم اتفاق افتاده ولی همان پلیسی که با ستاره بارسلونا درگیر شده او را با چشمی‌دیده که سایر شهروندان را مشاهده و جریمه کرده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی