[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۶
  • دوره جدید

وزارت نیرو چه در سر دارد؟، روزنامه شیراز نوین

براساس پیش‌بینی‌ها برای تابستان سال آینده، ۸۰۰۰‌مگاوات کمبود عملی برق خواهیم داشت که ۵۲۲۳‌مگاوات آن توسط نیروگاه‌های حرارتی و مابقی توسط نیروگاه‌های برق آبی تجدیدپذیر و هم‌چنین مدیریت مصرف تأمین می‌شود که برای این مهم نیز گویا وزارت نیرو تدابیری را درنظر گرفته است.
به گزارش ایسنا، یکی از اقداماتی که وزارت نیرو در دستور کار خود قرار داده، مدیریت پیک بار سال آینده در نظر گرفته شده به‌گونه‌ای است که باید رکورد تولید ۴۷‌هزار مگاوات در روز در پیک‌سال ۱۳۹۷ در تابستان جاری حفظ شود و حداقل به ۵۱‌هزار مگاوات در روز برسد و پیش‌بینی می‌شود که با این روند تابستان‌۹۸ بدون خاموشی سپری شود.
به گفته مسئولان، با مدیریت مصرف برق در تابستان گذشته، ۲۰۰۰‌مگاوات صرفه‌جویی صورت گرفته و با توجه به این‌که ۱۰‌درصد نیروگاه‌های کشور دارای بیش از ۴۰‌سال عمر هستند، تصمیم گرفته شده با مدیریت مصرف، پیک برق سال آینده بدون مشکل سپری شود. در این بین نیز همایون حائری - معاون وزیر نیرو‌- چندی پیش اظهار امیدواری کرد که وزارت نیرو به تعهدات و برنامه‌های پیش‌بینی شده پیک ۱۳۹۸ دست یابد.
علاوه‌بر این نیز توانیر با هدف مدیریت مصرف برق، طرحی با عنوان خرید تابستانه برق در برنامه دارد که از ظرفیت نیروگاه‌های موجود صنایع و مولدین خود تأمین ادارات، سازمان‌ها، ارگان‌ها، بیمارستان‌ها و… استفاده و برق تولیدی این نیروگاه‌ها با را قیمت‌های جذاب خریداری کند.
در مجموع، سالانه باید پنج درصد میزان تولید برق افزایش یابد و برای گذر از اوج مصرف سال آینده نیازمند افزایش ۳۰۰۰مگاوات تولید شبکه برق هستیم که قرار شده قسمت عمده این افزایش تولید در بخش بخار نیروگاه‌های موجود سراسر کشور صورت بگیرد. هم‌چنین در بخش انتقال و فوق توزیع تدابیر لازم برای افزایش ظرفیت تولید برق در نظر گرفته شده، به‌طوری که طرح‌های ویژه عبور از اوج مصرف تدوین شده که بتوان نقص‌ها و مشکلات موجود در شبکه انتقال و فوق توزیع را برطرف کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی