[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۷
  • دوره جدید

مبنای توسعه توجه به ظرفیت‌هاست، روزنامه شیراز نوین

  پیمان کشاورز-گروه خبر:
به جای کشاندن لودرها و بولدوزرها به طبیعت باید گونه‌های متناسب با هر اقلیمی‌ را  در بستر متناسب با طبیعت آن سرزمین گسترش دهیم.
 استاندار فارس در آیین روز درختکاری که هر ساله به صورت همزمان در سراسر کشور در 15 اسفندماه برگزار می‌شود در سخنانی مبنای توسعه در هر سرزمین را توجه به ظرفیت و توان طبیعت آن سرزمین ذکر کرد و گفت: توسعه بر بستر زمین و با تکیه بر عناصر اصلی تشکیل دهنده آن یعنی آب و خاک شکل می‌گیرد و ایجاد تعادل بین زیست بوم و فعالیت‌های بشر نیازمند شناخت توان اکولوژیکی سرزمین است؛ چرا که وارد کردن فشار بیش از توان به یک منطقه آن را به سمت نابودی پیش می‌برد. عنایت الله رحیمی ‌تقویت مشارکت عمومی ‌را گامی ‌مؤثر در حفاظت از منابع طبیعی ذکر کرد و گفت: مدیران دستگاه‌های اجرایی عمرانی و فرهنگی به گونه ای عمل کنند که بستر مشارکت مردمی‌برای حفظ منابع طبیعی فراهم بشود همچنین رسانه‌ها، آموزش و پرورش و کسانی که تریبونی برای ارتباط با مردم در اختیار دارند باید فرهنگ طبیعت دوستی و حفاظت از منابع طبیعی را ترویج کنند تا بستر حرکت به سمت توسعه و همچنین امکان زیست مطلوب امروز و فردای جامعه مهیا شود. نماینده عالی دولت در استان با اشاره به اینکه وظیفه حفاظت از منابع طبیعی، جنگل‌ها، مراتع و... بر عهده دستگاه‌های اجرایی متولی از جمله جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، سازمان حفاظت از محیط زیست است، خاطرنشان کرد: این سازمان‌ها باید از مشارکت‌های مردمی ‌و همکاری‌های سازمان‌های مردم نهاد برای دستیابی به اهداف خود بهره بگیرند.
رحیمی ‌با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید برنامه‌های خوبی در حوزه  حفاظت و گسترش منابع طبیعی  و افزایش فعالیت‌های آبخیز داری و آبخوان داری در دستور کار داده است، افزود: به عنوان نمونه درحال حاضر قراردادی به مبلغ 57 میلیارد تومان بین استانداری فارس، سازمان منابع طبیعی و سازمان مراتع و جنگل‌ها به منظور توسعه فعالیت‌های آبخیزداری  منعقد شده و همه کمیته‌های برنامه‌ریزی شهرستان‌ها مکلف به تخصیص منابع لازم برای این امر شده‌اند.وی ادامه داد: در سطح ملی نیز این اهتمام وجود دارد که منابع لازم به سمت عملیاتی شدن این تفاهم نامه سوق داده شود.
استاندار فارس با اشاره به اینکه از گذشته تا کنون بعضی اقدامات غیر کارشناسی انجام شده و مداخلاتی در طبیعت رخ داده است، افزود: این اقدامات اعم از فعالیت‌های عمرانی، راه سازی و شهرسازی هر چند با نیت خدمت‌رسانی انجام شده است خسارت‌های جبران ناپذیری برای زیستگاه بشر در پی داشته است که با یک ارزیابی علمی‌ و دید مقدماتی مشخص می‌شود.
رحیمی ‌با بیان این که مشارکت عمومی ‌برای حفظ و تقویت منابع طبیعی بسیار حایز اهمیت است افزایش این مشارکت را در گرو فرهنگ‌سازی‌های لازم از سوی متولیان دانست و گفت: در این راستا دیدگاه‌های تخصصی کارشناسان و دانشگاهیان نیز باید مورد استفاده دستگاه‌های اجرایی متولی قرار بگیرد تا در آینده بتوانیم با افتخار اعلام کنیم که توانسته‌ایم به عنوان حافظان منابع طبیعی بستر توسعه پایدار را فراهم کنیم. وی با بیان اینکه اعتلای کشور و سرزمین باید بر مبنای توان طبیعت برنامه ریزی شود، عنوان کرد: توسعه بر روی زمین صورت می‌گیرد و بشر یک زمین بیشتر ندارد که باید برای حفظ آن تلاش کنیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی