[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۳۴
  • دوره جدید

گذر آتش‌نشانان از روزگار سخت، روزنامه شیراز نوین

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس با اعلام این خبر گفت: آتش نشانان مشمول قانون کار با داشتن 20 سال متوالی و 25سال متناوب بدون شرایط سنی از مزایای بازنشستگی پیش از موعد در مشاغل سخت و زیان آور بهره‌مند می‌شوند.
سهراب مختاری با تأکید بر اینکه با اجرایی شدن این مصوبه آتش نشانان می‌توانند بعد از 20 سال بازنشسته و از مزایای این مهم بهره‌مند شوند، افزود: در جلسه شورای عالی حفاظت فنی که با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اعضای شورای عالی با دستور کار بررسی سخت و زیان آوری کار آتش نشانان برگزار شد، شغلی که در رده «الف» مشاغل سخت و زیان‌آور قرار داشت بعد از گذشت 20 سال در شورای عالی حفاظت فنی و ایمنی با موافقت اعضا مشاغل عملیاتی آتش‌نشانی به گروه «ب» مشاغل سخت و زیان‌آور الحاق شد.
وی ادامه داد: با توجه به این‌که بخشی از آتش‌نشانان خارج از شمول قانون کار هستند، طبق مصوبه شورای عالی حفاظت فنی، تمام آتش‌نشانان مشاغل عملیاتی تابع قانون کار و خارج از قانون کار مشمول مشاغل سخت و زیان‌آور می‌شوند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه درخواست‌های بازنشستگی در دو مرحله در کمیته‌های بدوی و تجدید نظر بررسی می‌شود، اضافه کرد: کمیته بدوی مشاغل سخت و زیان آور متشکل از معاون روابط کار یا رئیس اداره بازرسی کار به عنوان رئیس کمیته، معاون امور بیمه‌ای اداره کل تأمین اجتماعی، کارشناس مسئول بهداشت حرفه ای دانشکده علوم پزشکی، نماینده کارگران و کارفرمایان است که دارای حق رأی می‌باشند.
وی ادامه داد: کمیته تجدید نیز نظر متشکل از مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس به عنوان رئیس کمیته، مدیرکل تأمین اجتماعی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی،  نماینده کارگران و نماینده کارفرمایان به عنوان اعضا کمیته تجدید نظر دارای حق را می‌باشند. مختاری تصریح کرد: از زمان سامانه‌ای شدن مشاغل سخت و زیان‌آور تعداد پنج هزار و 438 درخواست در سامانه ثبت که از این تعداد پنج هزار و 268 درخواست در کمیته بدوی و هزار و 767درخواست در کمیته تجدید نظر رسیدگی و پاسخ داده شده که با وجود در خواست‌های مکرر با تدابیر اتخاذ شده میانگین مدت پاسخگویی در حال حاضر به کمتر از یک ماه کاهش یافته است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس با تأکید بر اینکه فارس تنها استان پیش رو در سامانه‌ای کردن مشاغل سخت و زیان‌آور است، گفت: متقاضیان می‌توانند بدون نیاز به حضور در این اداره کل با دسترسی به شبکه اینترنت در هر مکان نسبت به ثبت نام و درخواست بازنشستگی اقدام و پس از بررسی از سوی کمیته استانی و بصورت سامانه‌ای پاسخ خود را دریافت نمایند.
شایان ذکر است متقاضیان مشاغل سخت و زیان‌‌آور می‌توانند با مراجعه به آدرس الکترونیکی https://sakht.mcls.gov.ir نسبت به ثبت نام اقدام کرده و نتیجه بررسی‌های کمیته را نیز از سامانه دریافت کنند.
مختاری خاطر‌نشان کرد: استان فارس تنها استان پیش رو در سامانه‌ای کردن مشاغل سخت و زیان آور می‌باشد و متقاضیان می‌توانند بدون نیاز به حضور در این اداره کل با دسترسی به شبکه اینترنت در هر مکان نسبت به ثبت نام و درخواست بازنشستگی اقدام و پس از بررسی ازسوی کمیته استانی و بصورت سامانه ای پاسخ خود را دریافت نمایند.
شایان ذکر است متقاضیان مشاغل سخت و زیان آور می‌توانند با مراجعه به سامانه مشاغل سخت وزیان آور به آدرس الکترونیکی
 https://sakht.mcls.gov.ir نسبت به ثبت نام اقدام نمایند و نتیجه بررسی‌های کمیته را از سامانه دریافت دارند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی