[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۷۰
  • دوره جدید

کارشناسان انگلیس برای گام بعدی ساز وکار مالی راهی ایران می‌شوند، روزنامه شیراز نوین

یک دیپلمات انگلیسی روز چهارشنبه به ایرنا گفت: به‌زودی کارشناسان و نمایندگانی از بخش‌های مختلف دولت انگلیس برای بررسی گام بعدی سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا (اینس‌تکس- INSTEX) راهی تهران می‌شوند.
به گزارش ایرنا، این دیپلمات که خواست نامش فاش نشود، افزود: این سفر در ادامه گفت ‌و گوهای ایران و اروپا در باره توسعه سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا موسوم به اینستکس صورت می‌گیرد.
ایران و اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام گفت‌وگوهای فشرده‌ای برای تضمین منافع اقتصادی ایران از برجام داشته‌اند. اتحادیه اروپا مردادماه گذشته بااجرای قانون مسدودسازی تحریم‌ها (Blocking Statute) گامی ‌در حمایت از شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی برداشت تااین شرکت‌ها به‌موجب این قانون، مشمول تحریم‌های آمریکا قرار نگیرند.
وزیران خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس نیز یازدهم بهمن‌ماه جاری با انتشار بیانیه‌ای از ثبت کانال ویژه پرداخت اروپا و ایران تحت عنوان «سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا (اینستکس- INSTEX)خبر دادند. در بیانیه مذکور آمد که «انگلیس فرانسه و آلمان در ادامه تعهد و تلاش‌های خود برای حفظ توافق هسته‌ای که به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسیده است، به‌طور رسمی ‌اعلام می‌کنند که اینستکس ابزار حمایت از تبادلات تجاری راه‌اندازی شد.» اروپااین اقدام را نماد «عمل به تعهدات» خود در قالب برجام می‌داند. ازنگاه کارشناسان، اینس‌تکس همچون برنامه‌ای برای دور زدن تحریم‌های ایالات ‌متحده از راه تهاتر عمل می‌کند تا راه را برای مبادلات و همکاری شرکت‌های متوسط و کوچکی که پیوستگی اقتصادی کمتری با آمریکا دارند، بگشاید؛ سازوکاری که جایگزینی برای «سازوکار ویژه مالی» (SPV) شده که قرار بود تا اواسط آبان ماه و هم‌زمان با دور دوم تحریم‌های آمریکا وارد فاز اجرایی شود. 
بیش از چهار ماه از آبان ماه می‌گذرد و در این مدت بارها مقامات اروپایی در اجرای تعهدات خود تعلل کرده‌اند و این تأخیر و تعلل‌ها اسباب نارضایتی مقامات ایران را فراهم کرده است. این در حالی است که آمریکا ضمن خروج از توافق هسته‌ای و پشت کردن به تعهدات خود در مقابل اجرای برجام سنگ‌اندازی می‌کند.
یک دیپلمات انگلیسی که خواست نامش فاش نشود به ایرنا گفته است: اروپا تاکنون شرکتی را با ماهیت فعالیت‌هایی که قرار است در اینستکس انجام شود ثبت نکرده است. او تصریح کرد که ابعاد و عمق تعهد انگلیس برای عملیاتی کردن این سازوکار را می‌توان درحضور معاون وزیر امور خارجه انگلیس به‌عنوان عضو این شرکت، ارزیابی کرد.
او درعین‌حال افزود که پس از راه‌اندازی سازوکار مالی اروپا، شرکت‌های انگلیسی برای ازسرگیری روابط تجاری با ایران ابراز علاقه کرده‌اند. این دیپلمات انگلیسی این تحرکات را مثبت ارزیابی کرد که «نشان می‌دهد جامعه جهانی این واقعیت را درک کرده که ایران بازاری عظیم و دست‌نخورده‌ از خریداران بالقوه است.»

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی