[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۳۴
  • دوره جدید

سازوکار مالی اروپا محور نشست کمیسیون مشترک برجام، روزنامه شیراز نوین

یازدهمین کمیسیون مشترک برجام در سطح مدیران سیاسی و معاونان وزرای خارجه ایران و گروه1+4 (آلمان،‌ انگلیس، فرانسه، روسیه و چین) روز چهارشنبه، در حالی در وین آغاز به کارکرد که شرکت‌کنندگان قرار است درباره جزئیات سازوکار مالی جدید اروپا رایزنی کنند. به گزارش ایرنا، «هلگا اشمید» دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا که ریاست این نشست را بر‌عهده دارد دقایقی پیش با انتشار پیامی ‌در توییتر، این نشست را اولین جلسه پس از راه‌اندازی سازوکار مالی اروپا وایران خواند وتصریح کرد که اعضاء برجام به اجرای این توافق پایبند هستند.
سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان هم که ریاست هیئت ایرانی را بر عهده دارد پیش از آغاز این نشست در گفت‌وگو با خبرنگاران گفته بود: اعضای برجام (1+4) به دنبال ایده‌ها و ابتکارات و مکانیسم‌هایی در این مدت بودند که بتوانند خروج آمریکا از این توافق را جبران کنند و راه‌حل‌هایی را برای ادامه همکاری اقتصادی با ایران ایجاد کنند.
وی بابیان اینکه ابتکاراتی انجام‌شده که یکی از مهم‌ترین آن‌ها سازوکار مالی اروپاست، عنوان کرد که این سازوکار در ابتدای راه خودش است و هنوز نمی‌دانیم چگونه می‌تواند مشکل‌گشا باشد و چگونه کار کند، نیاز است بحث‌های کارشناسی مفصلی داشته باشیم.  معاون سیاسی وزیر خارجه ایران با انتقاد از تأخیر اروپا در عرضه اینس‌تکس تأکید کرد: خواست ما از اروپا این است که خیلی جدی‌تر در این عرصه وارد شوند. عراقچی که صبح دو روز گذشته وارد وین شد همچنین عنوان کرد: مباحث کارشناسی که در حاشیه کمیسیون مشترک داشتیم و جلسات متعددی که در سطح کارشناسی و در سطح خود بنده به‌صورت دوجانبه و چندجانبه برگزارشده است برای این است که تعهداتی که کشورهای عضو برجام برای تأمین خواسته‌های ایران در برجام دارند و انجام همکاری‌های اقتصادی با ایران، این‌ها باید تأمین شود و راهش پیدا شود. کمیسیون مشترک برجام از ساعت 9 و 40 دقیقه صبح دیروز به وقت محلی وین آغاز شده است. بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی‌ هم در این نشست حضور دارد. به گزارش ایرنا، مذاکرات کارشناسی دوجانبه و چندجانبه بین هیئت‌های کارشناسی ایران و سایر طرف‌ها درخصوص موضوع مقابله با اثرات خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های این کشور و نحوه عملیاتی کردن تعهدات اعضای باقی‌مانده در برجام دراین‌ارتباط از دوشنبه گذشته آغازشده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی