[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۷
  • دوره جدید

تمام قوانین بین‌المللی بر حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه اعتراف دارد، روزنامه شیراز نوین

یک کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان این‌که رفتار اماراتی‌ها در ادامه رفتار سعودی‌ها با سازمان کنفرانس اسلامی است گفت:‌ در اجلاس‌هایی که برگزار می‌شود به دنبال مسائل انحرافی هستند و ادعاهای مزخرفی را درباره جزایر سه گانه ایرانی مطرح می‌کنند در‌حالی‌که تمام قوانین بین‌المللی بر حاکمیت ایران بر جزایر سه گانه اعتراف دارد.
مهدی شکیبایی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به ناکامی ‌امارات در سوءاستفاده از میزبانی نشست وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی در ابوظبی علیه ایران گفت: آنچه اماراتی‌ها از این نشست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ایران دنبال می‌کنند، بخش عمده‌ای از آن، یک دستور کار آمریکایی- اسرائیلی است.
وی افزود: زیرا اماراتی‌ها در طراحی که دارند، می‌خواهند ایران هراسی را در دستور کارشان داشته باشند تا بتوانند امتیازهای مالی- اقتصادی خود را از شیخ‌نشین‌های حاشیه خلیج فارس بگیرند، تاکنون هم موفق شده‌اند وخودشان هم رسماً اعلام کرده‌اند. شاید یکی از متمول‌ترین این شیخ‌نشین‌ها سعودی‌ها باشند که ترامپ از آن‌ها به عنوان گاوهای شیرده تعبیر خوبی کرده است.
این کارشناس مسائل خاورمیانه همچنین بیان کرد: بنابراین بخش عمده‌ای از رفتار اماراتی‌ها را باید در این پازل ارزیابی کرد که آن‌ها دستور کار آمریکایی- اسرائیلی را علیه ایران دنبال می‌کنند و برای این‌که آمریکا از آن‌ها حمایت کند دست به هر شعبده بازی می‌زنند.
قائم مقام جمعیت دفاع از ملت فلسطین اظهار کرد:‌ اتفاقی هم که در نشست ابوظبی افتاد، خارج از عرف‌های بین‌المللی است و سازمانی مانند سازمان کنفرانس اسلامی که باید مسائل مبتلابه جهان اسلام را پی‌گیری کند، به خاطر یک دستور آمریکایی- صهیونیستی سطح نشست و اجلاس را پایین می‌آورند و به موضوعاتی می‌پردازند که در هیچ عرف و نرم بین‌المللی نمی‌گنجد.
شکیبایی ادامه داد: رفتار اماراتی‌ها در ادامه رفتار سعودی‌ها با سازمان کنفرانس اسلامی است، اساساً فلسفه وجود سازمان کنفرانس اسلامی چیز دیگری است که در اصل به‌دلیل موضوع فلسطین تأسیس شده و قرار است قطب نمای حرکت کشورها، دولت‌ها و ملت‌های اسلامی باشد.
این کارشناس مسائل منطقه همچنین گفت: این‌که کشوری که میزبانی اجلاس سازمان کنفرانس اسلامی را می‌پذیرد تا این حد ارزش و جایگاه این سازمان را پایین می‌آورد، در واقع دهن کجی به ملت‌ها و دولت‌های اسلامی است.
وی یادآور شد: وقتی از سال 2011 جنگ ویران‌گر بین‌المللی علیه سوریه تدارک دیده شد، همین رفتار را سعودی‌ها داشتند، می‌خواهم نتیجه بگیرم که رفتارهای اماراتی‌ها هم نتیجه‌ای نخواهد داشت، جز این‌که جایگاه سازمان کنفرانس اسلامی را بی‌اعتبار می‌کند.
قائم مقام جمعیت دفاع از ملت فلسطین با اشاره به این‌که سعودی‌ها به‌دلیل این‌که مقر این سازمان در جده قرار دارد، از هرگونه اعمال نظر و اعمال نفوذ در اجلاس‌ها و دستور کارها استفاده می‌کنند گفت: از سال 2011 در همین سازمان همکاری اسلامی متأسفانه در پیوند بین سعودی‌ها و ترکیه که می‌خواستند نظام سوریه را ساقط کنند، عضویت کشور سوریه را که یک کشور عربی بوده و دارای سابقه و تمدن است از سازمان کنفرانس اسلامی حذف می‌کنند، به این امید که بتوانند نظام سوریه را ساقط کنند، اما اکنون هشت سال گذشته و جلساتی هم که در جده و در سازمان کنفرانس اسلامی برگزار شده به جای این‌که به مسئله فلسطین بپردازند، به مسئله سوریه پرداختند و تمام ظرفیت‌های این سازمان را در اختیار آمریکا و اسرائیل قرار دادند تا سوریه را ساقط کنند.
شکیبایی تصریح کرد:‌ اما همین کشورها از یکدیگر سبقت می‌گیرند تا سفارت‌خانه‌های خود را در سوریه بازگشایی کنند، این یعنی اعتراف به این‌که شکست خوردند، اکنون اماراتی‌ها از این قضیه درس نمی‌گیرند و مأموریتی که سعودی‌ها در قبال سوریه با دستور کارآمریکا و اسرائیل داشتند را آن‌ها به‌دست گرفته‌اند و اما این بار برای ایران ایفای نقش می‌کنند.
این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به این‌که امارات کشوری با سابقه نیست گفت:‌ سابقه و پیشینه میدان آزادی ما از سابقه امارات متحده عربی بیش‌تر است، چطور دولتی که ریشه در تاریخ ندارد، می‌خواهد در برابر یک تمدن بسیار عظیم و بزرگی که به جهان بشریت و دنیای اسلام خدمت کرده و یکی از مؤسسان سازمان کنفرانس اسلامی بوده، بایستد.
وی در ادامه ابراز کرد: متأسفانه به‌واسطه وجود سعودی‌ها و پول، مأموریت سازمان‌هایی مانند سازمان کنفرانس اسلامی یا اتحادیه عرب عوض شده است، دنیای عرب مشکلات عدیده‌ای دارد از بحث حقوق بشر گرفته تا نظام‌های سیاسی و بحران‌های نظامی ‌و در این سال‌ها نیز بحران یمن به‌عنوان یک کشور عربی مطرح است، اما آن‌ها همه این موضوعات را رها کردند و توجهی به این مسائل ندارند.
شکیبایی در پایان خاطرنشان کرد: در واقع در اجلاس‌هایی که برگزار می‌شود به‌دنبال مسائل انحرافی هستند و ادعاهای مزخرفی را درباره جزایر سه گانه ایرانی مطرح می‌کنند در‌حالی‌که تمام قوانین بین‌المللی بر حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه اعتراف دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی