[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۳۴
  • دوره جدید

از دستمزد توافقی تا اصلاحات پارامتریک؛ طرح‌هایی که کارگران را زمین می‌زند ، روزنامه شیراز نوین

حسین حبیبی با انتقاد از طرح‌ها و رویکردهای ضدکارگری اخیر گفت: نمایندگان کارگران باید ششدانگ حواسشان جمع باشد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، از «طرح اصلاحات پارامتریک» گرفته تا «تلاش برای حذف حداقل دستمزد» اینها همه اقداماتی‌ست که به گفته‌ حسین حبیبی (عضو هیئت مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور) جناح سرمایه آنها را در دستور کار دارد تا کارگران را بیش از این از حقوق اولیه خود محروم سازد؛ اقداماتی که او مقابله با آنها را نیازمند آن می‌داند که نمایندگان کارگری، ششدانگ حواسشان جمعِ اوضاع باشد.
حبیبی به موارد بسیاری اشاره می‌کند: قرارداد کار کارگران ایرانی از صفر تا صد با بدترین شکل ممکن منعقد می‌شود. بعد حقوق‌دانانی هستند که می‌گویند کارگران چون قرارداد را امضا کرده، پس آن را قبول دارند و لذا حق ندارد اعتراض کنند! اینها به اینکه قرارداد کار از روی اجبار و اضطرار منعقد شده کاری ندارند! اما اصل موضوع این است که کارگر ایرانی دارای حاکمیت اراده در عقد قرارداد کار نیست، پس قرارداد کار فاقد وجاهت قانونی است.
او تأکید می‌کند: در سالی که گذشت از این طرح‌های ضدکارگری بی‌شمار دیدیم؛ از نمایندگان مجلس گرفته تا زعمای دولت، همگی در چنین طرح‌هایی مشارکت داشته‌اند.
در چنین شرایطی، حبیبی مسئولیت را متوجه نمایندگان کارگران می‌داند: ما نمایندگان کارگران باید اراده جدی برای ایجاد امنیت شغلی از طریق توسعه و گسترش قراردادهای دائم داشته باشیم؛ باید در شورای‌عالی کار نسبت به افزایش دستمزد عادلانه بر مبنای مواد ۴۱ و ۴۲ و ۱۶۸ قانون کار جدی باشیم. باید به عنوان وکلای کارگران از استقلال سازمان تأمین اجتماعی دفاع کنیم. باید به عنوان وکلای کارگران از دست‌اندازی هر نهادی برای فروش و واگذاری شرکت‌های شستا که از طریق حق بیمه کارگران شکل گرفته و مصداق بارز حق‌الناس و مالکیت خصوصی است، جلوگیری کنیم و باید مراقب باشیم نمایندگان مجلسی که به دنبال تصویب طرح دستمزد توافقی و طرح اصلاح پارامتریک تأمین اجتماعی هستند، نتوانند کار خود را از پیش ببرند. در مجموع نباید اجازه دهیم هر کس از هر جا می‌رسد منافع کارگران را به خطر بیاندازد.
او در پایان تأکید می‌کند: کارگران نیز باید حامی نمایندگان خود باشند و از دولت، مجلس و همین‌طور از نمایندگان خود «مطالبه» کنند. رمز پیروزی و رسیدن به هدف، فقط و فقط مطالبه‌گری است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی