[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۷۹
  • دوره جدید

سیل یا سازندگی، روزنامه شیراز نوین

 پیمان کشاورز- گروه خبر
 نوروز 98 نه تنها برای شیرازی‌ها، بلکه برای مردم ایران تبدیل به نوروزی فراموش نشدنی شد. ایامی پر از اتفاقات تلخ و شیرین که اگرچه خشم و قهر طبیعت را با خود به همراه داشت؛ اما باز هم جلوه دیگری از سخن نغز سعدی بود تا یادمان باشد که بنی‌آدم اعضای یکدیگرند.
شاید کمتر کسی فکر می‌کرد بارش بارانی از ساعت 8صبح پنجم فروردین ماه در فاصله 15دقیقه با هر حجمی هم که باشد، آن‌چنان سیلابی را به راه اندازد که حتی خودروهای کوچک و بزرگ را همچون پر کاهی با خود به حرکت درآورد. حال، وای به حال افرادی که در حوالی مسیر سیلاب حضور داشتند. مطابق آخرین آمار رسمی به نقل از سرپرست اورژانس کشور، جان‌باختگان سیل ۱۳۹۸ در شیراز ۲۱نفر اعلام شد و مدیرکل پزشکی قانونی استان فارس نیز با بیان جزئیات کشته شدگان گفت: در میان کشته‌شدگان ۶مرد، ۷زن و ۴کودک، ۳پسر و ۱دختر هستند. همچنین بر اساس این آمار، سیل تاکنون ۱۱۹مصدوم برجای گذاشته‌ است. با این آمار، شیراز در صدر خسارات جانی ناشی از سیل نوروز98 در کشور قرار گرفت و در عین حال، با وجود این آمار بالا همدلی و همراهی شیرازی‌ها با مسافران نوروزی موجب شد بار دیگر شیراز شهر دوستی لقب بگیرد.
و ناگهان سیلاب
ساعتی قبل از ظهر بود که فیلم و تصاویر سیل شیراز دست به دست می‌چرخید و شیرازی‌ها هم ناباورانه به این تصاویر خیره شده بودند؛ چراکه حافظه تاریخی آنان چنین اتفاقی با این حجم از بارندگی را به یاد نداشت. اگرچه نیروهای امدادرسان همچون آتش‌نشانی با حضور در صحنه سیل در راستای کنترل وضع به وجودآمده تلاش داشتند؛ ناباوری از بروز این سیلاب نقطه مشترک همگان بود. مصدوم شدن و درگذشت بخشی از ایرانیان در حادثه سیل شیراز، بزرگ‌ترین غم این دوران بود و با اینکه همگی در شوک این اتفاق به سر می‌بردند، تنها طلوعی دیگر طول کشید تا موج دوم سیلاب، آن هم در منطقه شهرک سعدی به وقوع بپیوندد. در حادثه سیل دروازه قرآن نگاه‌ها به سمت یافتن مقصر بود، چراکه این سیل اتفاقی عادی نبود؛ اما در حادثه سیل شهرک سعدی، دیگر همگان می‌دانستند که این بار تسلیم خشم طبیعت شدند و خروش رودخانه‌ای که روزگاری خشک بود و حال چند روزی است که رنگ خشکی ندیده، موجب شد این اتفاق ناگوار رخ دهد.
سیلی که روز پنجم فروردین ماه در شیراز رخ داد، اگرچه در ورودی شیراز (دروازه قرآن) باعث برخورد و واژگونی خودروها شد؛ اما تنها به همین نقطه ختم نشد، بلکه در سمت دیگر و مرکز شهر نیز وضعیت باعث آب‌گرفتگی معابر شد. کوچه‌ها و خانه‌های مرکز شهر شیراز مانند چهارراه پارامونت، بولوار امیرکبیر، بولوار زند، بولوار هفت‌تنان و به خصوص محله سعدیه و چند نقطه دیگر دچار آب‌گرفتگی شدند. همچنین آب‌گرفتگی گسترده در مناطق تاریخی شیراز نظیر بازار وکیل نیز گزارش شد. اما در سیلاب دوم، عمده آب‌گرفتگی‌ها در مناطق شرقی شیراز صورت پذیرفت؛ جایی که آب ناشی از باران دو روزه از تونل سعدی به خیابان‌های مجاور مانند بولوار فضیلت و نصر سرازیر شد و طغیان رودخانه خشک نیز به کمک تونل سعدی آمد تا سیلاب به سمت شرق شیراز حرکت کند و علاوه بر تخلیه خانه‌های مجاور رودخانه در بخش شرقی شهر روستاهای کوشکک، ماه فیروزان و اقبال‌آباد نیز تخلیه شوند. اگرچه سیل در برخی شهرستان‌های استان همچون داراب، فسا و اقلید نیز جاری شد؛ آنچه در شیراز بروز یافت موجب شد نگاه‌ها به سمت این کلانشهر روانه شود و در نهایت، اتفاقی افتاد که هنوز هم با وجود تمام امدادرسانی‌ها و کمک‌های انجام گرفته اثر نامطلوب آن در منطقه دیده می‌شود. تخریب برخی مدارس محله سعدی و منازل و زیرساخت‌های شهری موجب اخلال در روند زندگی مردم این منطقه شد تا تعطیلات نوروز98 در یاد این عزیزان تلخ شود.
شیراز، مرکز مدیران کشوری
وقوع سیل شیراز موجب شد وزرا و معاونان رئیس جمهوری به یک‌باره در شیراز حاضر شوند. اما نقطه عطف این حضور، مربوط به محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و معاون رئیس جمهوری بود. محمود علوی وزیر اطلاعات، سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان و محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات از جمله سایر وزرا بودند که به این کلان‌شهر آسیب‌دیده از سیل سفر کردند و ضمن آنکه پای حرف مردم نشستند، با برگزاری جلسات فوری ستاد بحران، بر روند خدمات‌رسانی به مردم نظارت کردند و همچنین مصوباتی فوری برای اختصاص تسهیلات به آسیب‌دیدگان تصویب کردند. 
محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) هم در روزهای نخست سیل شیراز وارد این شهر شد و ضمن دیدار با مسئولان استانی و بررسی نیازمندی‌های مردم خسارت دیده، خدمات امدادی به مردم ارائه کرد.
علیرضا تابش، رئیس بنیاد مسکن کشور نیز همراه با امام جمعه شیراز و استاندار فارس از مناطق آسیب‌دیده از سیل شیراز بازدید کردند.
حسین اربابی معاون سرمایه‌گذاری، امور حقوقی و مجلس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به عنوان نماینده ویژه معاون رئیس جمهوری و رئیس این سازمان پس از وقوع سیل در شیراز از وضعیت اسکان اضطراری مسافران نوروزی در این شهر بازدید کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین تیمور علی عسکری، معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش و مدیرکل دفتر نظارت سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور به عنوان نماینده ویژه وزیر آموزش و پرورش در مناطق سیل‌زده حضور یافت و از وضعیت مدارس این نواحی و خسارات وارد شده به زیرساخت‌های آموزش و پرورش بازدید کرد.
در ادامه، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی هم در پیامی به امام‌ جمعه‌ شیراز، ضمن تسلیت به مردم داغدار، سرعت و جدیت در امر امدادرسانی به حادثه‌دیدگان را خواستار شدند.
رئیس‌جمهور نیز در تماس تلفنی مستقیم با استاندار فارس، خواستار تهیه و اجرای طرح‌های ایمن‌سازی رودخانه و مسیل‌های منتهی به شهر شیراز به ویژه دروازه‌ قرآن و مسیل محله سعدی شد تا نگرانی مسئولان کشوری نیز از بروز این حادثه کاملاً مشهود باشد.
بازار داغ گمانه‌زنی‌ها
تنها یکی دو روز کافی بود تا پس از حادثه سیل در دروازه قرآن، شیراز صاحب مکان سیاحتی جدیدی شود. کانالی که سال‌ها پیش به جای آن مسیل بزرگ تعبیه شده بود، حالا دیگر تبدیل به یک جاذبه جدید شده و انبوهی از مسافران و مردم شیراز در روزهای بعد از وقوع سیل با حضور در محل این کانال و گرفتن سلفی‌های متفاوت، به راه‌اندازی این جاذبه جدید کمکی دوچندان کردند. بازار داغ گمانه‌زنی‌ها روی کانال هر روز میان مردم و مسافران داغ بود و علاقه همگان به کشف سرنخ مسیر سیلاب و راستی‌آزمایی این شایعه که وجود یک بند کوچک محلی در بالادست موجب تجمیع این حجم از آب گردیده یا خیر، موجب می‌شد ترافیک حضور بازدیدکنندگان این مکان را بیش از پیش مهم جلوه دهد. سیلابی که با حرکت خود بیش از 200خودرو را در هم کوبید و کوهی از آهن‌آلات را با خود به پایین‌دست دروازه قرآن کشاند و در عین حال، این خسارات تنها محدود به این مورد نشد. وارد آمدن خسارت جزئی و کلی به بیش از 4هزار واحد شهری و بیش از 2هزار واحد روستایی در شهرستان شیراز و استان فارس، از جمله خسارات دیگر این فاجعه طبیعی بود.
سین هشتم؛ سیل یا سازندگی؟
سیل در پنجم و ششم فروردین ماه شیراز را درنوردید و بخش شرقی شیراز بیشترین حادثه را از این منظر متحمل شد. با این حال، با حضور نیروهای امدادرسان، شهرداری، بهزیستی، نیروهای مردمی، نظامی و دستگاه‌های متولی استان تلاش در جهت عادی‌سازی شرایط در محلات آسیب دیده شیراز شروع شد. رئیس سازمان آتش‌نشانی شهرداری شیراز از انجام بیش از 500عملیات در زمان سیل در این شهر خبر داد و نیروهای امدادرسان در قالب گروه‌های مختلف مردمی و نظامی با حضور مداوم در نقاط آسیب دیده جهت کاهش آسیب‌ها و کمک‌رسانی تلاش‌های مثبتی از خود نشان دادند. با این حال صدای اعتراض مردم آسیب دیده در محلات شرقی شهر، به ویژه در ساعات اولیه وقوع سیل به گوش می‌رسید که این نشانگر نیاز به برنامه‌ریزی بیشتر به ویژه در حوزه مدیریت بحران در کلانشهری همچون شیراز است. 
اگرچه سیل پایان یافت؛ اما سازندگی باید در سریع‌ترین زمان ممکن به اتمام برسد. وجود مدرسه و منازل آسیب‌دیده از سیل نیاز به تداوم خدمات به این بخش از شهر را چندبرابر می‌کند؛ چراکه اگر روند زندگی در این بخش مختل شود، این اختلال به زودی در کل مناطق شهر بروز خواهد یافت. تخصیص تنخواه 5میلیارد تومانی از سوی دولت برای آسیب‌دیدگان سیل شیراز می‌تواند مرهمی بر آلام این عزیزان باشد؛ اما باید در نظر داشت که روند هزینه‌کرد این مبلغ بسیار مهم‌تر از تخصیص آن است تا هرچه زودتر بتوان شیراز را مانند شیراز ساخت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی