[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۷۹
  • دوره جدید

ناهماهنگی و موازی‌کاری یکی از آسیب‌های کمک‌رسانی در سیل بود، روزنامه شیراز نوین

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان شیراز، محمدرضا امیری فرماندار شهرستان شیراز به همراه معاونان فرمانداری شیراز با حضرت آیت‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز دیدار نمود.
در این دیدار محمدرضا امیری فرماندار شیراز ضمن تشکر از حضور آیت‌الله دژکام در ستاد مدیریت بحران و همچنین بازدید از مناطق آسیب‌دیده توسط ایشان، به برخی از اقدامات شورای مدیریت بحران شهرستان شیراز در سیل اخیر اشاره و اظهار داشت: اگرچه نزول رحمت الهی برای استان فارس که به دلیل خشکسالی‌های مستمر سال‌ها چشم به آسمان دوخته بود، برکات فراوانی به همراه داشت ولیکن حادثه دروازه قرآن کام هم‌وطنان و همشهریان را تلخ نمود.
رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان شیراز با اشاره به ابلاغ اخطاریه‌های هواشناسی به دستگاه‌های ذی‌ربط و برگزاری جلسات مدیریت بحران افزود: در روزهای گذشته، فرآیند‌های متعدد و متنوعی برای موضوعات مختلف ازجمله امور آسیب‌دیدگان دروازه قرآن، شهرک سعدی و سایر نقاط نظیر هفت‌تنان، بافت تاریخی، دهستان کفترک و دهستان قره‌باغ (سلطان‌‌آباد، جرسقان و...) تعریف و عملیاتی گردید که در شرایط عادی به مدت‌ها وقت و برنامه‌ریزی نیاز داشت؛ به گونه‌ای که کلیه اعضای شورای مدیریت بحران به صورت ایثارگرانه و تمام وقت در میدان و ستاد مدیریت بحران به امداد و نجات و سپس خدمات‌رسانی پرداختند. امیری افزود: اگرچه آمادگی و خدمات‌رسانی دستگاه‌های مختلف همچنین نهاد‌های خودجوش مردمی و به ویژه بسیج تاکنون در مدیریت بحران کم‌نظیر بوده؛ ولیکن برخی آسیب‌ها اختلالاتی را ایجاد نموده بود که ناهماهنگی یا موازی‌کاری‌ها، پخش شایعات بی‌مورد یا دخالت‌های بی‌جا از جمله این آسیب‌ها بود.
فرماندار شیراز در ادامه بیان داشت: ما در شورای مدیریت بحران، کماکان تحت تدابیر مدیریت ارشد استان، به اقدامات و ارائه خدمات برای برگرداندن مردم آسیب دیده به وضعیت عادی ادامه می‌دهیم. البته آسیب‌ها نیز باید در جلسات و برنامه‌های آتی شورای مدیریت بحران مورد واکاوی قرار گرفته و رفع نقص شود. وی در پایان از ارائه تذکرات نماینده ولی فقیه در استان که موجب ایجاد دلگرمی و هم‌افزایی بیشتر در مدیریت بحران گردید، سپاسگزاری نمود. آیت‌الله دژکام ضمن اشاره به آسیب‌های موجود بیان داشت: این آسیب‌ها باید ثبت شود تا نهایتاً پیش از اینکه بحران دیگری پیش بیاید، تمرین کنیم و این مسائل از بین رود. این همان مطلبی است که مقام معظم رهبری فرمودند «جامعه‌پردازی»؛ یعنی جامعه ما باید برای چنین مواقعی پردازش و آماده شود و باید در مواقع بحرانی خیلی بهتر از این عمل کنیم. این کار نیاز به تمرین و مانورهای آمادگی واقعی دارد؛ اما گاهی در مانورها نمی‌دانیم کدام شاخص‌ها را باید بررسی کنیم و کدام توانمندی‌ها را محک بزنیم و اصلاً چگونه نقاط ضعف را شناسایی کنیم. ما وقتی مانور مدیریت بحران برگزار می‌کنیم باید به مدیران از حیث اینکه چقدر با همدیگر می‌توانند تعامل و همکاری داشته باشند نمره دهیم. مانورها نباید صرفاً به صورت نمایش باشند. در مانور باید حالی ایجاد کنیم که شخص احساس کند واقعاً باید اقداماتی انجام دهد و بعد در انجام اقدامات به او نمره دهیم.
نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز افزود: مانور باید واقعی باشد و شاخص داشته باشد؛ چک‌لیست داشته باشد و بررسی شود که هر مدیر تعاملش چه مقدار قوی است. برای سیل و زلزله به عنوان مدیر بحران مانور برگزار شود، اما به دنبال نمایش نباشیم. تا فرد وقتی در بحران قرار گرفت بداند برخی کارها خلاف ارزش است و نباید انجام دهد و برخی کارها ارزش‌مداری است و نیاز است. این مسائل باید تدوین، تنظیم و تبیین شود و عملاً انجام گیرد. دانشجوی پزشکی تا بر سر بالین مریض نرود مسائل را یاد نمی‌گیرد. امام جمعه شیراز بیان داشت: در ابتدای جنگ تحمیلی دشمنان می‌گفتند 3روزه شکست می‌خورید و امروز می‌گویند در عرصه اداره اجتماع و اقتصاد خیلی زود تسلیم می‌شوید و تهدیدمان می‌کنند؛ اما ما کم نمی‌آوریم. اینجا فرقی نمی‌کند گرایش سیاسی چیست، همه ایرانی و مسلمان هستیم و با کمک همدیگر می‌توانیم. خواهش من از همه عزیزان و مسئولان این است که کار سنگین است و به دنبال این هستیم نتایج کار را قشنگ به دنیا نشان دهیم. شیراز یکی از جاهایی است که در چشم است و نگاه همه دنیا به آن است. الحمدالله در مسئله سیل اخیر اگرچه از یک طرف غمگین هستیم؛ اما از طرفی خوشحالیم که شیرازی‌ها خوب درخشیدند و اخلاقی رفتار کردند و این طور مردمی ما داریم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی