[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

عزم دستگاه‌های استان برای رفع مشکلات ناشی از سیل، روزنامه شیراز نوین

 پیمان کشاورز- گروه خبر
روز گذشته جلسه ستاد بازسازی و بازتوانی خسارت ناشی از سیل در شیراز به دستور استاندار فارس و با حضور تمام مدیران دستگاه‌هایی اجرایی استان برگزار شد. در این جلسه، مدیران دستگاه‌های متولی ضمن ارائه گزارش درباره عملکرد خود در واقعه سیل و عملیات پس از حادثه، به تبادل نظر درباره وضعیت شهرستان شیراز و استان فارس پرداختند. در این جلسه، علی نقی لقمانی سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس با تأکید بر لزوم آمادگی همه‌جانبه دستگاه‌ها در هنگام بروز حوادث این‌چنینی، گفت: در حال حاضر بازسازی شهرک سیل‌زده سعدی شیراز با توجه به تأکید و دستور استاندار فارس، از روز هفتم فروردین ماه آغاز شده است. وی افزود: ستاد بازسازی منطقه سعدی نیز در این شهرک مستقر شده و مراحل مختلف در حال مدیریت و انجام است. لقمانی خاطرنشان کرد: امیدواریم با توجه به مصوبه هیئت وزیران در بحث تخصیص اعتبار برای بازسازی و جبران خسارت‌های ناشی از سیل، بتوانیم بحث بازسازی را بهترین شکل ممکن دنبال کنیم.
مدیرکل امور شهرسازی شهرداری شیراز هم گفت: شهرک سعدی دارای هشت طرح مصوب است که اولین آن به سال 67 بازمی‌گردد و هم‌اینک نیز طرح تفصیلی این شهرک در دست بازنگری قرار دارد.
جواد بهادری افزود: با توجه به موقعیت مکانی این شهرک و شرایط خاص آن، چهار نقطه بحرانی در شهرک سعدی وجود دارد که نخستین نقطه‌ای که منجر به جاری شدن سیل شد، مربوط به حریم شهر شیراز در جاده خرامه بود. وی ادامه داد: هرچند شدت بارندگی اخیر خارج از انتظارات و برآوردها بود؛ اما در حوزه آبریز در صورت شدت بارش‌ها حجم بسیار بالایی آب وارد شهر شیراز می‌شود.
او اظهار داشت: متوسط سطح اشغال در شهرها حداکثر 60درصد است که این عدد در شهرک سعدی 75درصد است و علاوه بر این، کل پهنه شهرک سعدی نیز بافت فرسوده و سکونتگاه غیررسمی است.
بهادری بیان کرد: بیش از 57درصد منازل مسکونی این شهرک کمتر از 150متر مساحت دارد و با توجه به مهاجرپذیر بودن این منطقه، 70درصد از این محدوده قدمتی کمتر از 20سال دارد. وی همچنین از بالابودن میزان ساخت و سازهای خلاف در این منطقه خبر داد و گفت: بیش از 95درصد واحدهای مسکونی این منطقه، خلاف‌سازی داشته‌اند.
سیداحمدرضا دستغیب، رئیس شورای اسلامی شهر شیراز هم در این جلسه با اشاره به تشکیل کمیته حقیقت‌یاب در شورا گفت: شورای شهر شیراز مبلغ یک میلیارد ریال به نوشت‌افزار برای دانش‌آموزان منطقه سعدی اختصاص داده و آمادگی همکاری با سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها را جهت ارائه طرح و لایحه مورد نیاز در این زمینه دارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس هم گفت: بارندگی‌های اخیر به رغم خسارت‌هایی که به بخش کشاورزی وارد آورد؛ اما منافع آن برای بخش کشاورزی به مراتب بیش از زیان آن بود. محمد مهدی قاسمی افزود: در جریان این بارش‌ها حداقل 2آبیاری به نفع کشاورزان بود که کاهش بهره‌برداری از منابع آبی را به دنبال داشت.
وی ادامه داد: بر اساس برآورد اولیه، 320میلیارد تومان خسارت به محصولات مزارع، باغ‌ها، چاه‌ها و قنات‌ها وارد شده است. او اظهار داشت: روند پرداخت خسارت به کشاورزانی که مزارع و باغ‌های آنها بیمه بوده است، از 15اردیبهشت آغاز خواهد شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم تعداد فوتی‌های سیل اخیر شیراز را 21نفر برشمرد و افزود: همچنین در این حادثه 164نفر نیز مصدوم شدند که پنج نفر کماکان در بیمارستان بستری هستند.
علی بهادر افزود: به دنبال جاری شدن سیل، تعداد تخت‌های خالی بیمارستان‌ها و همچنین تعداد آمبولانس‌ها را افزایش دادیم و اقداماتی از جمله نظارت بر غذا، آموزش سلامت و جلوگیری از شیوع بیماری‌ها در منطقه سعدی انجام شد.
وی ادامه داد: تیم‌های روان‌شناسی و مبارزه با بیماری‌ها نیز تشکیل شدند که هم‌اینک در این منطقه حضور دارند. او اظهار داشت: در جریان سیل اخیر در شهرهای مختلف استان جمعاً 25میلیارد تومان به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی خسارت وارد شد که این خسارات در زمینه تجهیزات، ساختمان و بخش عمده آن مربوط به خدمات درمانی بوده است.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس هم گفت: در جریان سیل اخیر 95مدرسه دچار خسارت شد که 85مدرسه در شهر شیراز است. علی عسکر نجفی افزود: از این تعداد 2مدرسه باید به طور کامل تخریب و بازسازی شود. او اظهار داشت: مجموع خسارت وارد شده به مدارس استان پنج میلیارد و 210میلیون تومان برآورد شده است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای فارس هم گفت: در جریان بارش‌های اخیر و جاری شدن سیل در راه‌های استان، 680پل دچار خسارت شد و 18پل نیز تخریب گردید. علیرضا سیاهپور افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که 108میلیارد تومان خسارت به این ابنیه وارد شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی