[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

برای ایمن‌سازی شهر در برابر سیل، نیازمند تدوین طرح جامع هستیم، روزنامه شیراز نوین

 پیمان کشاورز- گروه خبر
 فارس نیازمند تدوین طرح جامع مسیرهای سیلابی است و تدوین این طرح، به ویژه جهت مناطق زیستی روستایی و شهری با نگاه ویژه به کلانشهر شیراز به عنوان بزرگ‌ترین شهر استان، باید در دستور کار متولیان قرار گیرد. این سخنان استاندار فارس در جلسه روز گذشته ستاد بازسازی و بازتوانی خسارت ناشی از سیل بود که با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی استان، در استانداری تشکیل شد. عنایت‌الله رحیمی در این جلسه از ابلاغ ویژه به شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر شیراز جهت اجرای پروژه مخصوص محدوده دروازه قرآن و محله سعدی برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی خبر داد و گفت: تکلیف شد تا این پروژه در راستای ایمن‌سازی شهر در برابر سیل اولویت اصلی مجموعه مدیریت شهری شیراز قرار گرفته و در سال 98 اجرایی شود و شهرداری مکلف شده طی یک ماه آینده این طرح را آماده کنند و اعضای شورا نیز جهت تصویب آن و تأمین اعتبار لازم همکاری‌های مورد نیاز را به انجام برسانند.
استاندار فارس در این جلسه، بروز سیل شیراز در تاریخ 5فروردین ماه را ناشی از حجم بالای بارندگی در زمانی کوتاه دانست و گفت: در بهترین حالت، کانال تعبیه شده جهت دفع آب رودخانه آب زنگی می‌توانست یک چهارم آب ناشی از این بارندگی را دفع کند که این امر نشان دهنده حجم بالای بارندگی‌ها و غیرمنتظره بودن آن بوده است.
رئیس شورای تأمین استان در این جلسه با تقدیر از عوامل اجرایی که در زمان بروز حادثه با عملکرد مناسب و بجای خود برای شیراز و فارس رکوردی بی‌نظیر در زمینه امدادرسانی ثبت کردند، گفت: عملکرد دستگاه‌ها بررسی خواهد شد و چنانچه قصور و کوتاهی از مدیری سر زده باشد، بدون هرگونه مماشاتی با وی برخورد خواهد شد. نماینده عالی دولت در استان با تأکید بر ضرورت تقسیم کاری در محدوده‌های خسارت دیده از سیل خاطرنشان کرد: می‌بایست در زمینه بازسازی‌ها کمک‌هایی که از سوی دستگاه‌های مختلف همچون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، شهرداری، بسیج، سپاه، اصناف و... ارائه می‌شود، در چارچوب یک برنامه مشخص و تقسیم‌بندی شده تنظیم شود و واحدهای آسیب‌دیده که قابلیت تعمیر دارند، حداکثر ظرف یک هفته تعیین تکلیف شوند. وی افزود: البته روند بازسازی‌ها آغاز شده و تیم‌های ارزیابی نیز برای آغاز مرحله اول بازسازی وارد عمل شدند و بخشی از مصالح مورد نیاز جهت تعمیر واحدهای آسیب‌دیده نیز تأمین شده است؛ اما نیاز به تقسیم کار و تدوین برنامه مشخص جهت جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، امری ضروری است.
استاندار فارس همچنین با تقدیر از کلیه عوامل اجرایی، به ویژه اعضای شورای اسلامی شهر و شهرداری عملکرد دولت در زمینه رصد واقعه سیل و اقدامات مورد نیاز را مقبول دانست و گفت: خوشبختانه به دلیل پیش‌بینی‌های مورد نیاز و اعلام هشدارها و تعیین تکلیف دستگاه‌های مختلف از قبل از وقوع حادثه سیل این حادثه که یک ‌شبه‌سونامی بود، به خوبی مدیریت شد تا از بروز فاجعه‌ای بزرگ‌تر جلوگیری شود.
وی با اشاره به تعیین استان فارس به عنوان استان معین جهت کمک‌رسانی به استان لرستان، یادآور شد: علاوه بر این، مطابق دستور مدیرکل بحران وزارت کشور مکلف شدیم جهت کمک‌رسانی به استان خوزستان نیز در کنار مسئولان این استان باشیم که در همین زمینه، دستگاه‌های اجرایی استان تاکنون از طریق ارسال کمک‌های غیرنقدی در قالب ماشین‌آلات و اعزام نیروهای متخصص و همچنین ارسال اقلام مورد نیاز اهالی این دو استان، به نحو شایسته‌ای به وظایف خود در این زمینه عمل کردند.
رحیمی با تشکر از حس انسان‌دوستی و همت و غیرت مردم شیراز، به مدیران میراث فرهنگی پیشنهاد کرد جهت ثبت روز پنجم فروردین ماه به عنوان روز نوع‌دوستی و مهمان‌نوازی شیرازی‌ها به عنوان روز ملی و جهانی، اقدامات لازم را انجام دهند.
استاندار فارس همچنین با اشاره به اخبار منتشر شده در فضای مجازی گفت: از مردم، متخصصان و فعالان فضای مجازی نیز می‌خواهم بدون دامن زدن به قضایای واهی اجازه دهند مجموعه قضایی این واقعه را که نه تنها موجب تألم مردم و مدیران استان شد، بلکه در سطح کشور و مدیریت ارشد کشور نیز ناراحتی به وجود آورد، تا حصول نتیجه نهایی و کارشناسی شده پیگیری کند.
لازم به ذکر است در این جلسه گزارش کمیته حقیقت‌یاب استانداری در زمینه چرایی بروز فاجعه سیل پنجم فروردین ماه شیراز قرائت شد که در 7بند به علل وقوع این حادثه اشاره شد. نبود تناسب حجم سیلاب و ظرفیت کالورت احداثی، کم شدن مقطع ورودی کانال به دلیل گرفتگی دریچه آشغال‌گیر نصب شده روی آن، وجود نخاله‌های ساختمانی در مقاطع مختلف مسیل اصلی، تغییر در محیط طبیعی حوزه آبریز، تغییر مسیر کانال، عدم بازنگری طرح با توجه به گذشت 30سال از اجرای آن و تغییر مسیر و مسدود شدن تعدادی از آبراهه‌های بالادست به علت احداث کمربندی شمال شرقی، هفت موردی بود که در گزارش این کمیته ذکر شده بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی