[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۵
  • دوره جدید

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار تضمین‌هایی از ریاض شد، روزنامه شیراز نوین

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ریاض خواست در رابطه با مواد هسته‌ای اختصاص یافته به اولین رآکتور هسته‌ای این کشور که قرار است تا پایان سال افتتاح شود، تضمین‌هایی بدهد.
به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم، یوکیو آمانو، مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأکید کرد: آژانس از عربستان خواست در مورد مواد هسته‌ای اختصاص داده شده به اولین رآکتور هسته‌ای این کشور که احتمالاً تا پایان سال جاری میلادی افتتاح خواهد شد، تضمین‌هایی بدهد. تصاویر ماهواره‌ای که به تازگی گرفته شده‌اند، طرح در دست اجرا در اطراف ریاض را نشان می‌دهند؛ در حالی که این امر در واشنگتن جنجال بسیاری به پا کرده است و دموکرات‌ها از شتاب‌زدگی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای موافقت با طرح‌های هسته‌ای با عربستان غنی از نفت صحبت می‌کنند. آمانو تأکید کرد: طرح تأسیس رآکتور محرمانه نیست و عربستان آن را به آژانس اطلاع داده و از سال ۲۰۱۴ این طرح را ترسیم کرده است.
مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: آژانس ریاض را به امضای ضمانت‌نامه‌هایی جامع برای عدم استفاده تسلیحاتی از مواد هسته‌ای تشویق می‌کند.
آمانو در جمع خبرنگاران در واشنگتن گفت: ما به عربستان پیشنهاد لغو این طرح و جایگزینی آن با تضمین‌های جامع را دادیم. آنها نه مخالفت کردند و نه موافقت و در حال بررسی این مسئله هستند و ما هم منتظر پاسخ آنها هستیم.
وی در ادامه تأکید کرد: در شرایط حاضر، عربستان این مواد را در اختیار ندارد، پس نقضی صورت نگرفته است. آمانو افزود: عربستان احتمالاً تا پایان سال جاری میلادی مواد هسته‌ای را وارد می‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی