[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۷
  • دوره جدید

توافق ایران و عراق برای ساخت دو شهرک صنعتی مشترک در مناطق مرزی، روزنامه شیراز نوین

رئیس‌جمهور تأکید کرد: بین دو کشور توافق شد شهرک‌های صنعتی مشترک در مرز دو کشور داشته باشیم. توافق کردیم یک شهرک صنعتی در منطقه جنوب و یک شهرک در منطقه غرب و در منطقه اقلیم به عنوان اولویت قرار گیرد.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی ظهر دیروز در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر عراق گفت: من از پذیرایی گرم‌ دولت عراق در سفر من به این کشور تشکر می‌کنم و امیدوارم امروز و فردا میزبان خوبی برای هیئت عالی‌رتبه عراقی باشیم.
وی به مناسبات تاریخی میان دو کشور اشاره کرد و اظهار داشت: روابط میان دو ملت، روابطی عمیق و تاریخی در طول قرن‌ها است. همواره دو ملت، به عنوان دو همسایه خوب شناخته می‌شوند که می‌تواند موجب توسعه روابط میان دو ملت و دو دولت باشد.
رئیس شورای عالی امنیت ملی درخصوص موضوعات مورد رایزنی هیئت‌های ایرانی و عراقی تصریح کرد: یکی از مباحث امروز ما اجرایی شدن همه توافقاتی است که بین دو کشور در سفر من به بغداد انجام شده بود. اولین توافق ما یعنی رایگان شدن ویزا میان ایران و عراق اجرایی شده است که امیدواریم از این نعمت، مردم ایران و عراق استفاده کرده و روابط دو کشور و ملت به یکدیگر نزدیک‌تر شده و تسهیل شود.
روحانی ادامه داد: توافق بسیار مهم دیگری درباره لایروبی اروندرود انجام دادیم. این مسئله امروز هم مورد تأکید دو طرف بود و امیدواریم تا پایان ماه رمضان برنامه فنی آنها تأیید و تکمیل شود و پس از پایان ماه رمضان شاهد لایروبی و خارج شدن مغروفه‌ها و... باشیم.
وی با بیان اینکه طرح مهم دیگر اتصال راه‌آهن ایران و عراق است که امیدواریم در آینده این راه‌آهن به مسیرهای دیگر متصل شود، خاطرنشان کرد: فعلاً اتصال شلمچه و بصره مورد تأکید دو طرف است که امیدواریم شرایط فنی هرچه زودتر انجام شده و بعد از ماه رمضان شاهد اجرایی شدن این طرح باشیم.
رئیس‌جمهور افزود: برنامه صادرات و اتصال برق و گاز ما به عراق و همچنین ان‌شاءالله نفت در آینده نزدیک ادامه می‌یابد و در این زمینه آماده‌ایم اتصالات خوبی میان دو کشور، نه تنها برای همدیگر بلکه برای سایر کشورها شکل بگیرد.
روحانی با تأکید بر اینکه روابط مالی، پولی و بانکی در ماه‌های گذشته قدم‌های خوبی برداشته شده است، ابراز داشت: امیدواریم در سفر آینده رئیس بانک مرکزی ایران به بغداد، شاهد تکمیل این قدم‌ها باشیم. روابط تجاری میان دو کشور، روابط بسیار خوبی است و برنامه ما در آینده برای حجم تجارت 20میلیاردی است که امیدواریم در ماه‌ها و سال‌های آینده هرچه زودتر به این نقطه برسیم.
وی ساخت دو شهرک صنعتی مشترک در مناطق مرزی را یکی دیگر از توافقات رایزنی‌های دیروز برشمرد و بیان کرد: بین دو کشور توافق شد شهرک‌های صنعتی مشترک در مرز دو کشور داشته باشیم. امروز توافق کردیم یک شهرک صنعتی در منطقه جنوب و یک شهرک در منطقه غرب و در منطقه اقلیم به عنوان اولویت قرار گیرد.
رئیس دولت دوازدهم افزود: موضوع استاندارد برای کالاهای دو طرف و همچنین دارو و تجهیزات پزشکی مورد تأیید ما بود. امیدواریم سازمان‌ها و استانداردهای مربوطه مورد توافق ایران و عراق بگیرد.
روحانی با بیان اینکه روابط علمی و تحقیقاتی میان دو کشور از دیرباز وجود داشته است، عنوان کرد: ارتباط صمیمانه و نزدیکی میان حوزه‌های قم و نجف از دیرباز وجود داشته است. امیدواریم امروز نه تنها ارتباطات حوزه‌های علمیه بلکه ارتباطات دانشگاه‌ها، مراکز علمی و تحقیقاتی ما بیشتر شود و ما برای توسعه و نزدیک شدن ارتباطات علمی دو کشور آمادگی داریم. وی با بیان اینکه موضوع امنیت برای هر دو کشور اهمیت دارد، بنابراین لازم است همکاری‌های مرزی ما برای امینت دو کشور، مبارزه با تروریسم، مواد مخدر و قاچاق قوی‌تر شود، گفت: در این زمینه امروز بین دو وزارت کشور در این‌باره مذاکراتی انجام می‌شود؛ زیرا گاهی در مرزهای اقلیم و شمال غرب ایران شاهد مسائلی هستیم که با همکاری یکدیگر می‌توان جلوی آن مسائل را گرفت. رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه موضوع و مسائل منطقه از مسائلی بودند که امروز مورد بحث قرار گرفت، اظهار داشت: خوشبختانه در بسیاری از مسائل، توافق داریم و دو کشور نظر واحدی دارند. دو کشور در زمینه اینکه قدس پایتخت دائمی فلسطین باشد، جولان بخش جدایی‌ناپذیر از سوریه است، جنگ هرچه سریع‌تر در یمن پایان یابد و راه‌حل آن سیاسی است و استقرار صلح و ثبات در منطقه تأکید دارند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی