[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۷
  • دوره جدید

سفر به سپیدان؛ رنگین‌کمان رنگ‌یافته از مهر خداوندی، روزنامه شیراز نوین

شهرستان سپیدان با گستردگی 2839كیلومتر مربع و پیشینه تاریخی 900ساله در شمال غربی استان فارس قرار دارد. شهر اردكان، مركز آن نیز در 75كیلومتری شمال غربی شهر شیراز جای دارد. این سرزمین چهارفصل از شمال و شمال غربی با شهرستان اقلید و استان كهگیلویه و بویراحمد، از شرق با شهرستان مرودشت، از جنوب با شهرستان شیراز و از غرب با شهرستان ممسنی مرز مشترك دارد. 
از نظر آب و هوا دارای آب و هوای سرد کوهستانی با تابستانی معتدل و خنک زمستان‌های سرد و یخبندان است. از جاذبه‌های دیدنی این شهرستان می‌توان به آبشار مارگون، بهشت گمشده، چله‌گاه و تنگ تیزآب اشاره کرد. از مهم‌ترین آثار تاریخی این شهرستان محوطه باستانی ملیان واقع در بخش بیضا است. 
براساس منابع موجود، قدمت این شهرستان به زمان هخامنشیان باز می‌گردد. ظاهراً این شهرستان آخرین اقامتگاه اسکندر مقدونی پیش از حمله به تخت‌جمشید بوده است.
وجود طبیعت زیبای آن شهرستان که دربرگیرنده آبشار مارگون، تنگ تیزاب، منطقه شش‌پیر، دریاچه برم فیروز و منطقه برف‌گیر شکرک است که اکنون به یک پیست اسکی مجهز تبدیل شده است. همچنین فضای کوهستانی بکر و سردسیر منطقه با پوشش‌های گیاهی و سبز و آب و هوای خنک آن در تابستان، فضاهای مناسب و استثنایی برای گردشگری شهرستان محسوب می‌شود.
برخی جاذبه‌های گردشگری شهرستان سپیدان
برم‌فیروز، قله رنج، آبشار مارگون، آبشار مرزیون، چله‌گاه، شش پیر، امامزاده سیدنورالدین، امامزاده سیدمحمد، امامزاده پیر مراد، تپه باستانی مل یان، تل آسیابی، تل ولی‌بیگی، کاروانسرای آصف، امامزاده شاه علمدار و پیست اسکی سپیدان. 
جاذبه‌های مذهبی
امامزاده سیدنورالدین(ع) 
از اماکن زیارتی سپیدان، مرقد امامزاده سیدنورالدین علوی(ع) از نوادگان امام اول شیعیان حضرت علی(ع) است. روی سنگ نوشته ورودی بقعه، نام امامزاده و در انتهای آن تاریخ 456 هجری قمری حک شده است.
گردشگاه امامزاده سلطان شهباز
این مکان در روستای رودبال واقع شده است. آبشار چشمه و پوشش جنگلی، چشم‌اندازی مناسب به این گردشگاه داده‌اند.
جاذبه‌های تاریخی
قلعه‌ رنج
دومین قلعه بلند در استان فارس قلعه رنج است که در ارتفاع 3960متر از سطح دریا قرار دارد و بسیار زیبا است.
جاذبه‌های طبیعی
آبشار مارگون
آبشار مارگون، حاصل آب رودخانه کمهر و حوزه آبخیز آن است که از میان صخره‌ها به طرز شگفت‌آوری سرریز می‌شود. موقعیت طبیعی و چشم‌اندازهای اطراف آبشار مارگون، جلوه‌هایی اعجاب‌انگیز پدید آورده است. هم‌آمیزی درختان جنگلی با توپوگرافی ناحیه کوهستانی و رودخانه‌ای زیبا، چشم‌اندازهای طبیعی آبشار مارگون را صدچندان کرده است.
این مجموعه پدیده‌ای برجسته و شگفت‌آور است که از قابلیت‌های گردشگری پراهمیتی برخوردار است و از پدیده‌های بی‌مانند ارزش‌گذاری می‌شود.
برم فیروز 
در ارتفاع 3500متری از سطح دریا، دریاچه‌ای وجود دارد که برم فیروز نام دارد.
چشمه شش‌پیر
از جاذبه‌های طبیعی شهرستان سپیدان است که حدود 15کیلومتری شهرستان سپیدان است و به واسطه وجود امامزاده(ع) به این نام معروف است. این تفرجگاه علاوه بر جذابیت چشم‌انداز طبیعی دارای وجهه‌ای مقدس در بین مردم منطقه است. تنگ تیزاب
تنگ تیزاب از تفرجگاه‌های طبیعی شهرستان سپیدان است که آب آن از کوه‌های سپیدان و یاسوج سرچشمه گرفته و گذرگاه یکی از شعبه‌های رودخانه بشار است که در فاصله 20کیلومتری شمال غربی سپیدان واقع شده است. گونه‌های مختلف ماهیان بومی در این رودخانه دایمی آب شیرین دیده می‌شود.
چله‌گاه
از دیگر تفریح‌گاه‌های طبیعی در 5کیلومتری شمال سپیدان که دارای پوشش گیاهی زیبا و چندین چشمه جوشان است. 
چشمه و برم شش‌پیر
رودخانه پرآب و سركش شش‌پیر، از چشمه‌های زیبا در كوه رُنج سرچشمه گرفته و با رسیدن به دریاچه (برم) شش‌پیر، چشم‌اندازی زیبا را پدید می‌آورد.   
دو پیست اسكی كاملاً مجهز در شمال غربی سپیدان قرار دارد و میعادگاه دوستداران ورزش‌های زمستانی است.
1- پیست اسكی تربیت بدنی: كیلومتر 5جاده سپیدان - كُمِهر
2- پیست اسكی پولاد كف: كیلومتر 15جاده سپیدان - كُمِهر
منطقه نمونه گردشگری چله‌گاه
این منطقه زیبا كه هوای لطیف بهار و تابستان آن مأمنی خوش برای مسافران و گردشگران است، دارای پوشش گیاهی، جنگلی و رودخانه‌ای مناسب است. این مكان زیبا در كیلومتر 5جاده سپیدان - یاسوج قرار گرفته است.
روستار برد زرد
در فاصله 29کیلومتری جاده سپیدان یاسوج واقع شده که این روستا به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی جاذبه گردشگری تنگ تیز آب از یک طرف و منطقه گردشگری تنگ بقدیون قرار گرفته است و دارای پوشش گیاهی و رودخانه‌ای مناسبی برخوردار بوده و به همین دلیل، پذیرایی مسافران و گردشگران زیادی از اقصا نقاط مختلف کشور است. 
روستای مارگون
از روستاهای هدف گردشگری است که در کیلومتر 50جاده در شمال غربی شهرستان و فاصله 50کیلومتری سپیدان قرار گرفته و آبشار زیبای مارگون در این منطقه واقع شده است که بزرگترین آبشار کشور محسوب می‌شود. بافت‌های قدیمی این روستا، زیبایی منطقه را صدچندان کرده است. 
سوغات و صنایع دستی: قالی و قالیچه، جاجیم، گلیم، گبه، نمد، سیاه‌چادر، رودوزی‌های سنتی، معرق‌کاری، ملکی‌دوزی، گردو، بادام، عسل، روغن حیوانی، حلواسیاه، کشک. 
غذاهای محلی: آش کارده، آش دوغ، هکل بن‌سرخ، حلیم بادمجان، کنگر پلو، دوپیازه، کشک و پیاز، آب عدس

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی