[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۷۹
  • دوره جدید

۹جای بدن که سن شما را لو می‌دهد ، روزنامه شیراز نوین

قسمت‌هایی از بدن هستند که به دلیل ژنتیک، هورمون‌ها و آسیب‌هایی که نور خورشید وارد کرده، بافت و رنگشان زودتر تغییر می‌کند، اما راه‌هایی برای حفظ جوانی و شادابی‌شان وجود دارد.
دست‌ها
دست‌های شما (مخصوصاً خانم‌ها) یکی از اولین قسمت‌های بدنتان هستند که متوجه علائم پیری در آنها خواهید شد. تغییرات هورمونی موجب از دست رفتن قابلیت انعطاف‌پذیری پوست از جمله پوست پشت دست‌ها می‌شوند. این تغییرات می‌توانند ظاهری چروک خورده به پوست داده و رگ‌ها را برجسته‌تر جلوه دهند. ضمناً دست‌ها به ندرت پوشیده می‌شوند و برای همین در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید، دچار لکه‌هایی خواهند شد و علائم پیری را بیشتر می‌کنند. به دست‌هایتان نیز ضدآفتاب بزنید و هنگام رانندگی دستکش به دست کنید.
چشم‌ها
خط لبخند بی‌دلیل این اسم را به خود نگرفته است. پوست اطراف چشم‌ها، نازک‌ترند و در اثر تکرار عادت‌هایی مانند اخم کردن، لبخند زدن و آسیب نور خورشید، چروک می‌خورند. بیشتر ضدآفتاب‌ها برای استفاده‌ دور چشم‌ها مناسب نیستند؛ اما زدن عینک آفتابی محافظت خوبی از پوست اطراف چشم‌ها به عمل می‌آورد. ضمناً اگر از عینک آفتابی استفاده نکنید، مجبورید اخم کنید و پوست‌ دور چشمتان چروک خواهد خورد.
لب‌ها
خطوط ریز اطراف لب‌ها اغلب بعد از خطوط اطراف چشم‌ها و پیشانی بروز می‌کنند. آسیب نور خورشید در به وجود آمدن این خطوط نقش دارد؛ اما عادت‌هایی که باعث به هم فشردن لب‌ها می‌شوند مانند با نی یا بطری نوشیدن نیز در این اتفاق دخیل‌اند.
پیشانی
معمولاً برای ابراز احساسات، پیشانی را جمع می‌کنیم یا بالا می‌‌بریم و این قسمت، یکی از اولین قسمت‌ها در صورت است که دچار چین و چروک می‌شود. محصولاتی که حاوی رتینول هستند، تولید کلاژن را افزایش می‌دهند و از چین و چروک‌ها کم می‌کنند. ضمناً پوست مرده را لایه‌برداری می‌کنند تا پوست ظاهری روشن‌تر و لطیف‌تر پیدا کند.
گردن
خیلی از افراد به مراقبت از پوست صورت بی‌نهایت حساس‌اند؛ اما گردن را فراموش می‌کنند. شما باید به گردنتان نیز ضدآفتاب بزنید. اصطلاح «گردن بوقلمونی» عبارتی است که برای توضیح شل شدن پوست (ناشی از افزایش سن) در زیر چانه و بالای ناحیه گردن روی می‌دهد. علت شل شدن پوست، ترکیبی از کاهش حجم پوست و قابلیت انعطاف‌پذیری آن است.
روی قفسه سینه
پوشیدن لباس‌های یقه‌باز باعث می‌شود پایین گردن و پوست قفسه سینه‌تان در معرض نور خورشید باشد و پارگی مویرگ‌ها، لکه‌های تیره و آفتاب سوختگی در این قسمت بروز کند. اگر لباستان یقه باز است حتماً ضدآفتاب بزنید.
زانوها
پوست زانوها معمولاً پیش از سایر قسمت‌های بدن شروع به شل شدن می‌کنند. اطراف زانوها، برجستگی‌های استخوان و تاندون‌ها و رباط‌های زیادی وجود دارند؛ اما هیچ چربی و عضله‌ای در این قسمت نیست، بنابراین نرم و بالشتک‌مانند نیست تا پوست این قسمت برجسته بماند. بنابراین حالت استخوانی و تورفتگی پیدا خواهد کرد. به پوست زانوهایتان مرطوب کننده بزنید و آن را چرب نگه دارید.
آرنج‌ها
آرنج‌ها نیز مانند زانوها بیشتر استخوانی‌اند و چربی و عضله‌ای ندارند. ضمناً معمولاً عادت داریم آرنج‌هایمان را تا کنیم و قسمتی از وزن خود را روی آن بیندازیم. به آرنج‌هایتان نیز مرطوب کننده بزنید و آنها را چرب نگه دارید.
موها
خیلی از افراد در دهه‌ سی زندگی خود، اولین موهای خاکستری‌شان را می‌بینند؛ چون بدنشان دیگر سلول‌های رنگدانه تولید نمی‌کند. نیمی از افراد می‌توانند انتظار داشته باشند که با رسیدن به ۵۰سالگی، پنجاه درصد از موهایشان خاکستری شده باشد. این موهای خاکستری، نازک‌تر از تار موهای رنگ‌دار هستند؛ اما ضخیم‌تر احساس می‌شوند، زیرا پوست سر، چربی کمتری تولید می‌کند و سبب خشکی موها می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی