[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

با ماساژ دادن این نقطه بدون دارو فشار خون را کاهش دهید ، روزنامه شیراز نوین

اگر تجربه علائمی مثل سردرد شدید، احساس خستگی، نامنظم شدن ضربان قلب و درد قفسه سینه را دارید، احتمالاً دچار مشکل فشار خون بالا هستید. این مسئله می‌تواند به دلیل اضطراب، کمبود خواب، چاقی یا دیگر بیماری‌های پنهان باشد و البته گاهی افراد سالم هم دچار این مشکل می شوند. خوشبختانه روش‌های ساده‌ای وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند با ریلکس کردن عروق خونی و ماهیچه‌های خود، فشار خون خود را تحت کنترل درآورید. در ادامه به ۸روش مؤثر برای پایین آوردن فشار خون، بدون استفاده از دارو و در سریع‌ترین زمان ممکن می پردازیم.
۱- ماساژ گوش‌ها و گردن
روی سر و گردن شما سه نقطه وجود دارد که ماساژ آن‌ها می‌تواند به کاهش فشار خون در عرض چند دقیقه کمک کند.
نقطه شماره یک در پشت لاله گوش‌ها واقع شده و برای پیدا کردن نقطه شماره دو باید از همان جا یک خط مستقیم فرضی را تا مرکز ترقوه ادامه دهید. با استفاده از انگشت‌هایتان گردن خود را به آرامی روی خط فرضی ذکر شده، به طرف بالا و پایین ماساژ دهید. این کار را ۱۰مرتبه، در هر دو سمت گردنتان تکرار کنید.
نقطه شماره سه روی صورت، هم‌تراز لاله گوش و به فاصله ۱/۲سانتیمتر از گوش واقع شده. با استفاده از نوک انگشت‌هایتان این نقطه را در هر دو طرف صورت، با یک حرکت مدور و خلاف عقربه‌های ساعت، به مدت یک دقیقه ماساژ دهید.
ماساژ این قسمت‌ها فشار وارده به ماهیچه‌های گردن را کم می‌کند و باعث می‌شود خون به شکل مناسبی به سمت مغز جریان پیدا کند.
۲- طب فشاری
نقطه G20 یا Wind Pool، یکی از مؤثرترین نقاط در طب فشاری برای درمان فشار خون بالا است. این نقطه‌ها در گودی‌های دو طرف انتهای جمجمه قرار دارند. با استفاده از انگشت‌های شستتان، هر دو نقطه را به طور هم‌زمان و با اعمال یک فشار یکنواخت و ملایم، فعال کنید. ظرف یک یا دو دقیقه احساس خواهید کرد که سردردتان بسیار بهتر شده است.
۳- نفس کشیدن از سوراخ چپ بینی
روش تنفس عمیق شکمی از سوراخ سمت چپ بینی به شما کمک می‌کند با ریلکس کردن عروق خونی و کاهش هورمون‌های اضطراب، سطح فشار خون خود را تحت کنترل درآورید.
نحوه انجام:
روی زمین یا صندلی، در یک وضعیت راحت بنشینید و پشتتان را صاف نگه دارید.
دست چپتان را روی شکمتان قرار دهید.
با استفاده از انگشت شست دست راستتان، سوراخ سمت راست بینی‌تان را ببندید.
از سوراخ سمت چپ بینی‌تان یک نفس عمیق بکشید، چند ثانیه نفستان را نگه دارید و بعد نفس خود را بیرون دهید.
حدود ۳ تا ۵دقیقه در همان حالت، به آرامی و به صورت عمیق، از سوراخ سمت چپ بینی‌تان نفس بکشید.
۴- تنفس به روش وزوز زنبور
Bhramari pranayama یا تنفس به روش وزوز زنبور، به شما کمک می‌کند فوراً ذهن خود را آرام کنید و از شر سردرد و میگرن ناشی از فشار خون بالا خلاص شوید.
نحوه انجام:
روی زمین، در یک وضعیت راحت بنشینید و پشتتان را صاف نگه دارید.
انگشتان اشاره خود را روی غضروف هر دو گوشتان بگذارید.
یک نفس عمیق بکشید، صدای وزوز مانندی مثل زنبور درآورید و همزمان غضروف گوش‌هایتان را به آرامی فشار دهید.
این کار را ۷ تا ۱۰بار تکرار کنید.
۵- گوش دادن به موسیقی کلاسیک
تحقیقات نشان داده است گوش دادن به موسیقی‌های آرامش بخش مثل کلاسیک و سلتیک می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند، به ویژه اگر با تمرینات تنفسی یا مدیتیشن همراه شود. علت این مسئله آن است که این نوع موسیقی تأثیر آرامش‌بخشی روی بدن دارد و سطح کورتیزول یا همان هورمون اضطراب را کاهش می دهد.
محققان معتقدند معمولاً موسیقی‌ای به کاهش فشار خون کمک می‌کند که تغییرات خیلی کمی در بلندی صدا یا ریتم آن وجود دارد، بی‌کلام است و قسمت‌هایی از آن در فواصل یکسان تکرار می‌شود.
۶- نوشیدن یک لیوان آب
در بعضی موارد، افزایش فشار خون به دلیل کم شدن آب بدن رخ می‌دهد. وقتی آب بدنتان کم باشد، حجم خون درون بدنتان کاهش پیدا می‌کند و در مقابل، مقاومت محیطی شما (مقاومت رگ‌های کوچک خونی به‌خصوص مویرگ‌ها در برابر جریان خون) بالا می رود.
برای جلوگیری از بروز این مسئله، هر زمان که نشانه‌های بالا رفتن فشار خون را در خود احساس کردید، یک یا دو لیوان آب ساده بنوشید. این کار به شما کمک می‌کند که حجم خون بدنتان را به میزان مناسبی برگردانید و در نتیجه، فشار خونتان را پایین بیاورید.
۷- دراز کشیدن به حالت ساواسانا
Savasana یا Corpse pose می‌تواند به پایین آوردن ضربان قلب کمک کند و فشار خون را به میزان چشمگیری کاهش دهد. برای انجام این حرکت، کافی است به پشت دراز بکشید، چشم‌های خود را ببنید و سعی کنید تک‌تک ماهیچه‌های بدنتان را ریلکس کنید. حدود ۱۰ تا ۱۵دقیقه در همین حالت دراز بکشید. بعد از آن حتماً احساس بسیار بهتری خواهید داشت. این حرکت، نه تنها فشار خون شما را به حالت طبیعی برمی‌گرداند، بلکه سیستم عصبی‌تان را هم متعادل می کند.
۸- خیساندن پاها در آب گرم
فرو بردن پاها در آب کاملاً داغی که دمای قابل تحملی داشته باشد می‌تواند به شما کمک کند سر و گردن خود را خنک نگه دارید و از هجوم خون به مغز جلوگیری کنید. برای این کار، کافی است یک تشت را از آب داغ پر کنید. سپس روی یک صندلی بنشینید و پاهایتان را به مدت ۱۰ تا ۱۵دقیقه درون آب فرو ببرید. با این کار، خون از سر شما به سمت پاها حرکت می‌کند و فشار خون شما به تدریج به حالت طبیعی برمی‌گردد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی