[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۷۹
  • دوره جدید

آثار سیل از چهره شهر پاک شده است، روزنامه شیراز نوین

 پیمان کشاورز-گروه خبر
روز گذشته اعضای کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری در بازدیدی از محله سیل زده سعدی از نزدیک در جریان چرایی وقوع سیل و نحوه تشکیل سیلاب در این محله قرار گرفتند. در این بازدید که تونل سعدی و به ویژه منطقه بالادست محله سعدی مورد بازدید اعضای کمیسیون قرار گرفت معاونان شهرداری و برخی از مسئولان اداره آبفا و دانشگاه علوم پزشکی نیز آنان را همراهی می‌کردند.
معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری شیراز در حاشیه این بازدید با اشاره به تلاش مجموعه شهرداری در زمان بروز حادثه سیل نحوه عملکرد این سازمان در زمینه پاکسازی چهره شهر و به ویژه مناطق دچار بحران را مطلوب دانست و گفت: پس از بروز سیل و بحران‌های ناشی از آن که به دلیل حجم بالای بارندگی روی داد، مجموعه شهرداری با سرعت بالایی برای رفع آن ورود کرد. 
محمدرضا محمدحسن پور با تصریح بر اینکه ورود جدی شهرداری شیراز در مدیریت بحران کشور موجب ثبت یک رکورد شد، افزود: پاکسازی دروازه قرآن پس از شش ساعت از بروز حادثه نشان دهنده جدیت مجموعه مدیریت شهرداری در کنترل وضعیت بود.
 معاون شهردار با بیان این که طی زمان بارش پنجم فروردین ماه نه تنها دروازه قرآن بلکه سایر محلات شهر هم دچار آسیب شدند گفت: مشکل عمده ما دو منطقه دروازه قرآن و محله سعدی بود که تلاش کردیم علاوه بر مدیریت وضعیت در سایر نقاط شهر عمده نیروهای خود را در دو منطقه 3 و 11 مستقر کنیم و در فرصت زمان یک هفته ای توانستیم آثار سیل را به نحو مطلوبی از چهره شهر پاک کنیم. محمدحسن پور شهرداری را تنها یکی از 18دستگاه حاضر در ستاد بحران عنوان کرد و گفت: اگرچه قرار نیست معجزه کنیم با این حال منتظر سایر دستگاه‌ها نماندیم و هر جا که به لحاظ ماشین آلات کمبود وجود داشت از بخش خصوصی کمک گرفتیم تا کار با سرعت پیش برود. وی در پایان گفت: اگر حادثه تلخ سیل را کنار بگذاریم عملکرد مجموعه شهرداری در پساسیل در کشور بی نظیر بود تا جایی که آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری نیز به دلیل برقراری شرایط عادی از سفر فوری خود به شیراز منصرف شد. فرود بذرافشان، شهردار منطقه سه شهرداری شیراز نیز در حاشیه این مراسم گفت: در ایام نوروز اقدمات بی‌نظیری در این منطقه انجام شده بود که وقوع سیل و آثار مخرب آن موجب شد تا دیده نشوند. وی عنوان کرد: شب پیش از وقوع سیل فضایی شبیه دروازه قرآن در شهرک سعدی ایجاد شد و موجب برخورد چند خودرو شده بود که سه هزار نیرو را مستقر کردیم اما حجم بارندگی‌ها در روز بعد موجب بازگشت به حالت قبل شد. وی ضعف زیرساختی در این منطقه را عاملی برای تکرار اتفاقات مشابه دانست و گفت: لوله تعبیه شده برای انتقال آب تونل سعدی توان کشش این میزان آب را نداشت و اگر این اتفاق و این حجم بارندگی تکرار شود دیگر نمی توان کاری برای این منطقه کرد.  
قاسم مقیمی، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز نیز با بیان اینکه حوادث طبیعی قابل پیش‌بینی نیست اما قابل مدیریت است از همه دست اندرکارانی که از همان ساعات اولیه برای مدیریت و کنترل حادثه ورود کردند، تقدیر کرد. وی با تأکید بر اهمیت موضوع بهداشت و سلامت در حین بروز فجایع اینچنینی گفت: اولین جلسه کمیسیون همین منظور در این منطقه برگزار کردیم تا با رصد وضعیت توسط دو ستاد در نظر گرفته شده در مناطق 3و11 میزان آلودگی‌ها و امکان بروز بیماری ها را با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تدوین کنیم. وی همچنین از واکسیناسیون رایگان پاکبانان شهرداری که در حادثه سیل در منطقه سعدی به خدمت رسانی مشغول بودند خبر داد و گفت: به همین منظور عملیات واکسیناسیون رایگان  1000 نفر از پاکبانان شهرداری در منطقه سعدی در حال انجام است. دکتر عبدالرسول همتی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این بازدید گفت: پس از بروز سیل احتمال ورود فاضلاب به آب‌ها وجود داشت اما به سرعت این مهم کنترل شد تا آلودگی میکروبی در آب آشامیدنی شبکه شهری به وجود نیاید. همچنین تیم های متخصص و کارشناسان حوزه روان‌درمانی در مناطق سیل زده وارد عمل شدند و عملیات کنترل و نظارت بر مواد غذایی نیز توسط کارشناسان دانشگاه اجرایی شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی