[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

پزشکان شیرازی دریچه امیدی بر روی بیماران سرطانی گشودند ، روزنامه شیراز نوین

دکتر «فروغ نجات الهی» عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و معاون پژوهشی ایمنی شناسی این دانشگاه در گفتگو با شیرازه از تولید یک محصول تحت عنوان پروژه ایمونوتوکسین اختصاصی کشنده سلول‌های سرطانی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد. وی به عنوان سرپرست این پروژه بر نقش قابل توجه ایمونوتوکسین در طراحی و ساخت داروی ضدسرطان تأکید کرد و گفت: محصولی که تولید شد، ماحصل پایان نامه آقای مظفر محمدی، دانشجوی دوره دکترای بیوتکنولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز می باشد.
به گفته وی اهمیت ایمونوتوکسین اختصاصی کشنده سلول‌های سرطانی اثرات قابل توجه آن می باشد و این محصول بدون آسیب رساندن به سلول‌های نرمال و طبیعی بدن، باعث کشته شدن سلول‌های سرطانی می‌شود که تکنیک به کار رفته در این فرآیند از یک روش خاص استفاده شده و نظر پژوهشگران سایر کشورها را به خود جلب کرده است. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز چگونگی طراحی و ساخت این دارو را تشریح و اظهار کرد: یک پروتئین نو ترکیب را به بوجود آوردیم که قسمتی از آن یک آنتی بادی تک رشته ای اختصاصی علیه گیرنده توموری MUC18 و قسمت دیگر آن سم تغییر یافته باکتری سوروبوناس می باشد.
وی ادامه داد: عملکرد این پروتئین بدینگونه می باشد که از قسمت آنتی بادی به سلول سرطانی متصل شده سپس این امکان فراهم می‌شود که قسمت سمی مولکول وارد سلول سرطانی گشته و مرگ انتخابی سلول اتفاق بیفتد.
به گفته وی، آن چه که این پروتئین نو ترکیب را از سایر پروتئین‌ها متمایز می کند، آنتی بادی استفاده شده در این ترکیب می باشد که این آنتی بادی جدید و از منشأ انسانی بوده و وقتی این ترکیب پروتئینی در بدن انسان قرار می‌گیرد، بر خلاف آنتی بادی‌هایی که در بازار موجود می باشد، علیه این آنتی بادی در بدن انسان واکنشی ایجاد نمی‌شود.
وی ادامه داد: گام بعدی ما این خواهد بود که با مشارکت شرکت‌های دارویی این محصول به تولید انبوه رسیده و مراحل کارآزمایی بالینی را طی نموده تا به عنوان یک داروی ضدسرطان مورد استفاده قرار بگیرد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه ترکیبات جدیدی که به صورت patent در کشورهای اروپایی و آمریکایی ثبت می شوند، قابلیت تولید و تجاری‌سازی را دارا می باشند، گفت: در حال حاضر این محصول در اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا
(us patent)، اروپا و در سیستم ثبت بین‌المللی اختراعات (pct) به ثبت رسیده است.
وی با اشاره به نمونه‌های ایمونوتوکسین ساخته شده در خارج از کشور گفت: تاکنون ایمونوتوکسینی که آنتی بادی تک رشته ای ضد آنتی ژن توموری muc18 در آن باشد، در هیچ جا تولید نشده و این برای اولین بار در سطح جهان در شیراز دانشگاه علوم پزشکی شیراز اتفاق افتاده است و به دلیل همین نوآوری به کار رفته در آن توانسته امتیاز ثبت به صورت patent را در آمریکا و سایر کشورها به دست بیاورد.
این استاد دانشگاه در پاسخ به سوالی درخصوص استقبال سرمایه گذاران از صنعتی سازی این دارو گفت: پس از اعلام خبر ساخت این دارو، افراد بسیاری تمایل خود را برای سرمایه گذاری اعلام کردند که به لطف خدا بتوانیم در سطح صنعتی و به صورت انبوه این محصول را تولید نماییم. وی در ادامه بیان داشت: بیماران بسیاری نیز از سراسر کشور با من تماس گرفته و امیدوار هستند که ما بتوانیم تحقیقات خود را ادامه داده و به مرحله تولید برسانیم و سپس به بازار عرضه کنیم تا آن‌ها با بهره مندی از این دارو درمان شوند.
دکتر نجات الهی در خصوص هزینه تولید این دارو خاطر نشان کرد: عدد و رقم دقیقی برای قیمت و هزینه این دارو درحال حاضر نداریم اما قطع به یقین اگر امکانات آزمایشگاهی و تجهیزات مورد نیاز فراهم شده و به مرحله تجاری سازی برسد، بسیار ارزان تر از نمونه‌های موجود در بازار خواهد بود. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی