[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۳
  • دوره جدید

رونق کسب‌وکارهای نوپا در فارس، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس راه‌اندازی حداقل یک کارگاه با ۲۰۰فرصت شغلی را از وظایف ویژه هر یک از فرمانداران در سال جاری برشمرد و افزود: این کارگاه‌ها در حوزه‌های مختلف به ویژه با توجه به کسب و کارهای نوپا که با استفاده از نیروهای تحصیل‌کرده بهره‌وری بالایی دارند ایجاد شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌‌رسانی استانداری فارس، عنایت‌الله رحیمی در جلسه کارگروه اشتغال استان ابراز امیدواری کرد در سال پیش رو بر مبنای بیانیه گام دوم انقلاب و شعار سال که رونق تولید است، اقدامات مناسبی در جهت ایجاد اشتغال، سرمایه‌گذاری و رفع مشکلات معیشت و رونق تولید در دستور کار قرار گیرد‌.
وی با تأکید بر اینکه رونق تولید به الزاماتی نیاز دارد، عنوان کرد:  این الزامات متأثر از مؤلفه‌هایی همچون تسهیلات بانکی ارزان قیمت که به سهولت در اختیار متقاضی قرار گیرد، سرمایه‌گذاری داخلی و سرمایه‌گذاری خارجی است. وی با بیان اینکه جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را متأر از سیاست‌های کلان اقتصادی کشور دانست و یادآور شد: در سطح استانی باید به سمت جذب و تشویق سرمایه‌گذاران حرکت کرده و ریسک سرمایه‌گذاری را برای علاقه‌مندان کاهش دهیم.
رحیمی توجه به عرضه و تقاضای کالا‌های تولیدی را از دیگر مؤلفه‌های اثرگذار در رونق تولید برشمرد و تأکید کرد: تولید هر کالایی باید با توجه به نیاز بازار به صورت هدف‌مند انجام شود.
شیوه تأمین مواد اولیه و به کارگیری طرح‌های اقتصادسنجی در این راستا، توجه به نوسانات ارز و صادرات و واردات از دیگر مواردی بود که به گفته استاندار فارس بر رونق تولید اثرگذار خواهند بود. وی در ادامه گفت: سود صادرات کالاها نباید از ما به تفاوت نرخ ارز به دست بیاید و واردات نیز نباید به تولیدات داخلی آسیب وارد کند.
 نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اینکه در سال ۹۷ صدور مجوزهای بدون نام در راستای تسهیل سرمایه‌گذاری ابلاغ شده است، بیان کرد: با توجه به اینکه تعدادی از این مجوزها در بخش کشاورزی تهیه شده است، انتظار داریم در سایر حوزه‌ها از جمله صنعت، معدن و گردشگری این مجوزها آماده ارائه به سرمایه‌گذاران باشد. طرح بنگاه‌های اقتصادی به علاوه یک در راستای ایجاد اشتغال در استان نیز از دیگر مواردی بود که استاندار فارس پیش از این مدیران دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران را مکلف به اجرای آن کرده بود. بر اساس طرح مذکور، هر یک از بنگاه‌های اقتصادی فعال در استان با به کارگیری حداقل یک نیروی جدید کار زمینه رشد اشتغال در استان را مهیا خواهند کرد. رئیس کارگروه اشتغال استان بر لزوم ایجاد تسهیلات و مشوق‌ها برای بنگاه‌هایی که در این زمینه همکاری می‌کنند تأکید کرد. وی با بیان اینکه ارائه ندادن آمار به ویژه از سوی دستگاه‌های دولتی ظلم به دولت است، از همه مدیران دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران خواست در کنار اجرای هر طرح و برنامه‌ای میزان اشتغال ایجاد شده را اعلام کنند. استاندار فارس عملکرد دستگاه‌های اجرایی در ایجاد اشتغال و حفظ مشاغل موجود را در سنجش این دستگاه‌ها مؤثر دانست.
 وی با تأکید بر اهمیت پرداخت تسهیلات فراگیر به ویژه فراگیر روستایی، خاطرنشان کرد: بر اساس مذاکرات انجام شده با معاون اول رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور در امور مناطق محروم این تسهیلات بدون محدودیت به طرح‌هایی که زنجیره تولید هستند اختصاص می یابد. 
رحیمی تسهیلات دستگاه‌های حمایتی از جمله کمیته امداد امام خمینی(ره)، بنیاد شهید و امور ایثارگران و بهزیستی را مناسب توصیف و تأکید کرد: اطلاع‌رسانی به علاقه‌مندان باید به خوبی انجام شود تا بنگاه‌ها از این تسهیلات بهره‌مند شوند. رئیس کارگروه اشتغال استان بر لزوم‌تدوین بسته‌های اشتغال در مناطق مرزی در شهرستان‌هایی همچون لار، لامرد و مهر تأکید کرد و از فرمانداران این شهرها خواست اقدامات لازم جهت احصا و تدوین این بسته‌ها را در دستور کار قرار دهند.
وی همچنین از فرمانداران شهرستان‌های جنوبی، همچون لار، لامرد، مهر، گراش و خنج خواست از فرصت حضور این مناطق در کشورهای حوزه خلیج فارس و نزدیکی به این کشورها به منظور جذب سرمایه گذار بهره بگیرند.
نماینده عالی دولت در استان فارس، راه‌اندازی حداقل یک کارگاه با ۲۰۰فرصت شغلی را از وظایف ویژه هر یک از فرمانداران در سال جاری برشمرد و افزود: این کارگاه‌ها در حوزه‌های مختلف به ویژه با توجه به کسب و کارهای نوپا که با استفاده از نیروهای تحصیل‌کرده بهره‌وری بالایی دارند ایجاد شود. وی خواهان پیگیری راه‌اندازی هرچه سریع‌تر پارک دیجیتال و موارد مشابه در حوزه آی تی در استان فارس شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی