[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۵
  • دوره جدید

روحانی: اگر تحریم نبودیم، دلار حدود ۶هزار تومان بود، روزنامه شیراز نوین

رئیس جمهور گفت: امیدوارم با سیل فروردین امسال باعث یک تحول بزرگ در آزادسازی مسیر رودخانه‌ها باشیم. سیل در مسیل خودش حرکت می‌کند. وقتی ما مسیل را قطع می کنیم یا رودخانه یا خانه رود را قطع می‌کنیم، سیل هم خانه ما را خراب می‌کند.
رئیس قوه مجریه خاطرنشان کرد: یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران طرح‌های توسعه ملی کشور است و امروز شاهدیم که در همین ایام نوروز که هم با رحمت خداوند و هم با رنج بندگان خداوند مواجه بودیم، طرح‌های توسعه جان هزاران نفر را نجات داد.
وی تصریح کرد: در بحث سد، مرهون تلاش‌های آیت‌الله ‌هاشمی رفسنجانی هستیم که بیشترین تلاش را بعد از جنگ برای توسعه کشور و از جمله سدها داشت. اگر در خوزستان سد کرخه و گتوند نبود، سد کارون‌ها و شهید عباسپور نبود، امروز استان خوزستان چه وضعی پیدا می‌کرد. در شب بارانی ۱۲فروردین، ۸۵۰۰متر سیلاب در ثانیه وارد کرخه می‌شد. اگر این سد کرخه نبود، همه این مقدار وارد خوزستان می‌شد و برای شهرهای غربی، شرقی و مرکزی این استان ایجاد مشکل می‌شد.
رئیس جمهور تأکید کرد: بسیاری از طرح‌ها هست که وقتی راجع به آن قضاوت می‌کنیم، باید یک مقداری به آن بلندمدت‌تر نگاه کنیم. امیدوارم با سیل فروردین امسال باعث یک تحول بزرگ در آزادسازی مسیر رودخانه‌ها باشیم. سیل در مسیل خودش حرکت می‌کند. وقتی ما مسیل را قطع می‌کنیم یا رودخانه یا خانه رود را قطع می‌کنیم، سیل هم خانه ما را خراب می‌کند.
رئیس قوه مجریه بیان داشت: به هر حال الان یک فرصتی است ما برگردیم و به حقوق طبیعت بپردازیم. اطراف تهران که امروز جنگل‌کاری می‌شود و امیدواریم ادامه پیدا کند و یک عامل بزرگ برای تثبیت زمین و خاک است. اولاً جنگل‌کاری‌ها باعث می‌شود جلوی توسعه بی‌رویه تهران را بگیریم. تهران باید توسط جنگل‌ها محاصره شود تا جلوی توسعه آن را بگیریم. ثانیاً باعث فضای مناسب و محیط‌زیست می‌شود و ثالثاً در موقع بارندگی شدید، جنگل‌ها و مراتع هستند که مانع شکل‌گیری سیلاب‌های مخرب می‌شوند. پس این کار برای حفظ جان مردم است.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: من موردی را چند ماه پیش به آقای شهردار اشاره کردم که در همین اطراف تهران چند واحد مسکونی وسط رودخانه ساخته شده است. واقعاً آدم تعجب می‌کند چه کسی مجوز این را داده و چگونه مجوز آن را گرفته‌اند و با چه مقدار پول؟
روحانی اضافه کرد: هرچه خدایی ناکرده آن دستگاه فاسد پول گرفته باشد، خطر بزرگی را برای جان مردم تهران خریده است. اینجا دیگر بحث پول نیست، بحث معاوضه جان مردم با پول کثیف است. امیدواریم شهرداری تهران سال ۹۸ را سال آزادسازی طبیعت تهران قرار دهد و ان‌شاءالله (این کار) توسط استانداران و شهرداران محترم انجام گیرد و این یک وظیفه بزرگ برای همه ما است. مخصوصاً با این هشداری که سیل فروردین به ما داد. وی با تأکید بر اینکه سیل فروردین‌ماه صدای رسای طبیعت بود، گفت: طبیعت با صدای رسا فریاد زد: مردم دست از ظلم به من بردارید و به من ظلم نکنید که ظلم خواهید شد. ما وقتی به لایروبی رودخانه‌ها نمی‌رسیم، به موانع نمی‌رسیم و پل را می‌خواهیم ارزان تمام کنیم، همین می‌شود.
رئیس جمهور بیان داشت: در مناطق کویری شاهد هستیم که پل‌ها توجیه (اقتصادی) برای کسی که اهل آن منطقه نباشد، ندارد. چون در ۹ و ۱۰ماه سال، آبی در آن منطقه وجود ندارد و خشک است؛ اما ناگهان یک سیل بنیان‌کن می‌آید که اگر آن پل آنجا نباشد، نه تنها جاده‌ها از بین می‌رود که مناطق مسکونی مردم نیز از بین می‌‌رود. این یک قدم بسیار مهمی است که همه باید بردارند.
روحانی خاطرنشان کرد: مصرف بالای انرژی در کشورمان، هم موجب آلودگی و هم هدررفت ثروت ملی و همچنین موجب فساد و قاچاق می‌شود که عمدتاً به خاطر تفاوت قیمتی است که با کشورهای همسایه وجود دارد.
وی بیان داشت: وقتی قاچاق گازوئیل یا بنزین در استان‌های مرزی ما می‌شود، به خاطر تفاوت قیمت است. این تفاوت قیمت دو سال و پنج سال پیش هم بود. من یک وقتی گفتم این تفاوت قیمت باعث قاچاق می‌شود. آقایی گفته بود «خب، دلار گران شده و به خاطر این بوده». نه، وقتی که دلار هم ارزان بود باز هم قاچاق می‌شد. اگر شرایط ما عادی بود و تحریم نبودیم، امسال قاعدتاً قیمت دلار حدود ۶هزار تومان بود و اگر به طور طبیعی جلو می‌آمدیم، شما حساب کنید به قیمت‌های امروز هم قیمت سوخت ما با کشورهای همسایه قابل مقایسه نیست. روحانی خاطرنشان کرد: در ایام عید بیش از ۱۰۰میلیون لیتر در روز بنزین مصرف شد و به طور عادی نیز روزانه ۷۰ الی ۸۰میلیون لیتر بنزین در کشورمان مصرف می‌شود که اگر شرایطی فراهم شود که حتی نیمی از آن صادر شود، می‌توان از آن برای رفاه بیشتر مردم استفاده کرد. توسعه مترو می‌تواند هم برای رفاه و راحتی مردم و هم جلوگیری از مصرف بی‌رویه و هم برای محیط زیست مفید باشد.
وی گفت: میزان توسعه و پیشرفتی که در حوزه‌های مختلف، به ویژه سدسازی، افزایش توان نیرو و برق، جنگل‌کاری و مترو در کشور طی ۴۰سال گذشته انجام شده، با قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست و حرف‌های بعضاً نادرست و ناروایی در این زمینه زده می‌شود که ظلم به انقلاب است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی