[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

۱۷هزار و ۵۶۰ مأموریت توسط اورژانس در ایام نوروز انجام شد، روزنامه شیراز نوین

  محمد شبیری-گروه خبر
 مدیر حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از انجام 17 هزار و 560 مأموریت با حضور نیروهای اورژانس فارس، در ایام نوروز 98 خبر داد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، دو درصد کاهش داشته است. به گزارش خبرنگار شیرازنوین دکتر محمدجواد مرادیان در جمع خبرنگاران ، با اشاره به وقوع سانحه سیلاب شیراز در ایام نوروز امسال، گفت: با توجه به فعالیت ایستگاه سلامت دروازه قرآن در ایام نوروز، امکان خدمات رسانی سریع به مصدومان در محل حادثه فراهم شد. وی نجات جان دو کودک غرق شده در سیلاب با عملیات موفق احیا به کمک نیروهای اورژانس و درهمان لحظات وقوع سیلاب را از حواشی امیدوارکننده این حادثه خواند و افزود: با توجه به حجم سانحه و پیش بینی امکان افزایش ظرفیت ناوگان اورژانس، 24 دستگاه آمبولانس به این مجموعه افزوده شد. مدیر حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه ادامه داد: همین امر در بهبود روند انتقال مصدومان به مراکز درمانی و انتقال بین بیمارستانی، نقش مؤثری داشت. مرادیان اضافه کرد: با توجه به فعالیت شبانه‌روزی ستاد تسهیلات نوروزی دانشگاه در ایام نوروز، با وقوع این حادثه برنامه ریزی و پیش بینی های لازم صورت گرفت. وی آماده باش بیمارستان ها و مراکز آموزشی درمانی و پیش بینی 336 تخت بیمارستانی با احتمال گسترش سیلاب به دیگر مناطق شیراز را از جمله این برنامه ریزی ها عنوان کرد.
به گفته مدیر حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نیروهای اورژانس در این حادثه ضمن ارائه خدمات سرپایی و انتقال مصدومان بدحال، بر روند انتقال دیگر مصدومان این حادثه نیز نظارت داشتند. مرادیان از نکات مثبت عملکرد استان در این حادثه، به خبررسانی درست و به موقع اشاره کرد که موجب شد تا مردم حضور مؤثر و مثال‌زدنی در این زمینه داشته باشند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اعلام کاهش 12 درصدی اعزام بیمار به مرکز استان در طول تعطیلات نوروزی، در مقایسه با سال گذشته، این امر را نمودی از افزایش توانمندی شهرستان‌های استان در پوشش خدمات رسانی به بیماران عنوان کرد.
دکتر عبدالخالق کشاورزی نیز در خصوص روند خدمات رسانی در سانحه سیلاب شیراز، گفت: از ساعات ابتدایی این حادثه، با حضور رئیس دانشگاه و مسئولان ارشد، کار خدمت رسانی به مصدومان و نظارت بر روند صحیح خدمات، آغاز شد و به صورت بی وقفه ادامه یافت. وی افزود: با توجه به فعال بودن ستاد تسهیلات نوروزی دانشگاه و بروز این حادثه، رؤسا، مدیران و مترون‌های بیمارستان ها در تمام طول تعطیلات، حضور مستقیم داشته و ثمره این تلاش، مورد تقدیر قرار گرفت. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز حجم ارائه خدمات سلامت به مصدومان این سانحه را حاصل همکاری های مشترک و تعامل مثبت حوزه درمان، بسیج جامعه پزشکی، مراکز خدمات جامع سلامت و دیگر معاونت‌ها و بخش های دانشگاه دانست که در ایام تعطیل نیز برای خدمات رسانی، حضور به موقعی داشتند.
کشاورزی با اشاره به خدمات رسانی به بیش از 167 هزار مراجعه به اورژانس بیمارستان ها و مراکز آموزشی درمانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ایام نوروز 98 و انجام چهار هزار و 240 مورد جراحی، ادامه داد: با توجه به اعزام 110 پزشک متخصص به شهرستان های فارس در دی ماه 97 و تقویت توانمندی ها در زمینه ارائه خدمات تخصصی، امسال با 12 درصد کاهش اعزام به مرکز استان مواجه بودیم. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه به یکی دیگر از دستاوردهای امسال ستاد تسهیلات نوروزی اشاره کرد و گفت: با توجه به بررسی آمارها در سال های گذشته و برآورد بیشترین حجم مراجعه به بیمارستان ها در خدمات سرپایی، امسال تمهیدی اندیشیده شد تا دو درمانگاه بزرگ شهید مطهری و امام رضا(ع) با حضور متخصصان و اساتید رشته های مختلف، همچنین خدمات‌رسانی در زمینه رادیولوژی و آزمایشگاه، در طول تعطیلات نوروزی نیز فعال باشد.کشاورزی اضافه کرد: در شهرستان ها نیز با فعال کردن درمانگاه های تخصصی، تلاش شد تا از حجم مراجعه های مربوط به خدمات سرپایی به بیمارستان‌ها کاسته شده و همین امر در بهبود روند کیفی خدمات رسانی مؤثر واقع شد. وی همچنین کاهش 20 درصدی اعزام مصدومان سوانح ترافیکی به مراکز آموزشی درمانی و بیمارستان های زیرمجموعه دانشگاه را از دیگر دستاوردهای مثبت نوروز امسال برشمرد و در این زمینه از تلاش نیروهای اورژانس در ارائه خدمات پیش بیمارستانی تقدیر کرد. 203 مورد مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، دیگر آماری بود که معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز به اصحاب رسانه اعلام کرد. کشاورزی یادآور شد: با تعامل مثبت دو بخش بهداشت و درمان و پیگیری سلامت مادران باردار پرخطر، در ایام نوروز، موردی از مرگ در این گروه آسیب پذیر به ثبت نرسیده است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی