[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۲
  • دوره جدید

اشتغالزایی ۶۷۰ نفر در قالب ۶۱ طرح در روستاهای فارس، روزنامه شیراز نوین

 دولت تدبیر و امید با اجرای طرح ها و برنامه های مختلف به دنبال رونق روستاها و بازگشت فضای اقتصادی این مراکز مهم تولیدی کشور بوده است و تاکنون نیز ۱۵۰ میلیارد تومان به دهیاری ها و روستاهای فاقد دهیاری و مناطق عشایری اختصاص داده شده است.
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس سیدکمال پاک فطرت مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری با بیان این مطلب از جذب 400 میلیارد ریال از محل تفاهم نامه فی مابین معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بنیاد علوی و بانک سینا در سال 1397 خبر داد که منجر به ایجاد 56 طرح و ایجاد اشتغال برای 626 نفر گردیده است و افزود: همچنین با جذب 14 میلیارد ریال از 100 میلیارد تخصیصی از محل تفاهم نامه فی مابین معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بنیاد برکت و بانک پارسیان در 5 طرح به میزان 46 نفر ایجاد اشتغال گردیده است.
پاک فطرت در خصوص دیگر اقدامات صورت گرفته در خصوص سرمایه گذاری و اشتغال پایدار در روستاها و همچنین راه اندازی صنایع تبدیلی و تعاونی های روستایی گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده در این زمینه از سوی دولت و نگاه مسئولان فارس، شاهد حرکتِ اشتغالِ مناطقِ روستایی، به سمت رونق هستیم.
وی با اشاره به پیش بینی اعطای تسهیلات ایجاد اشتغال در مناطق روستایی فارس ادامه داد: دولت تدبیر و امید طی سال های گذشته برای تحقق اهداف سیاست های اقتصاد مقاومتی، رونق تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به روستاییان را در دستور کار قرار داد. وی افزود: با پیگیری های معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و با همکاری صندوق توسعه ملی و پست بانک، به طرح های اشتغالزا در مناطق روستایی کمتر توسعه یافته استان، تسهیلاتی با بهره 12 درصد پرداخت می شود.
همچنین به گفته این مقام مسئول بر اساس یک تفاهم دیگر از سوی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، صندوق توسعه ملی و بانک کشاورزی، به طرح های مرتبط با صنایع تبدیلی و تکمیلی، تسهیلات سرمایه در گردش با بازپرداخت یک ساله و 15 درصد به مناطق محروم روستایی استان فارس اختصاص یافت.
مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس از حضور پرقدرت در برگزاری نمایشگاه‌های متعدد و متنوع روستایی در تهران، شیراز  و بندرعباس نیز گفت و خاطر نشان کرد: این گونه نمایشگاه ها به نوعی معرفی کننده توانمندی‌های روستائیان و عشایر فارس است و برگزاری چنین نمایشگاه هایی را باعث نشاط در مردم دانست و هدف برپایی آنها را توسعه پایدار روستایی برشمرد.
سید کمال پاک فطرت از برگزاری کلاس‌های آموزشی مختلف برای دهیاران، مسئولین امور مالی دهیاری ها و اعضای شوراهای اسلامی روستاهای استان نیز خبر داد و گفت: در این آموزش ها تعداد 5700 نفر و 91500 ساعت نفر آموزش دیدند که در المپیاد کشوری دهیاران برتر، دهیاران استان فارس نیز حائز رتبه و برای استان فارس افتخار آفریدند.
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس با اشاره به واحد‌های بوم گردی روستایی و عشایری در استان، آنها را یکی از ظرفیت‌های مهم گردشگری استان و کشور دانست که توجه و حمایت برای احیاء و استفاده از آن‌ها می‌تواند فرصت‌های شغلی بیشتری را برای جوانان روستایی ایجاد کند.
وی از وجود ۷۳ اقامتگاه بومگردی در استان فارس خبر داد و راه اندازی انجمن روستاهای هدف گردشگری استان به منظور رونق روستاهای هدف گردشگری و معرفی بهتر جاذبه های طبیعی و گردشگری روستاها را از دیگر اقدامات اداره کل امور روستایی استانداری فارس دانست. این مقام مسئول در استانداری فارس از تخصیص و توزیع 57 میلیارد ریال اعتبار از محل جرائم رانندگی استان بین 144 روستای دارای دهیاری استان فارس گفت و خاطر نشان کرد: این اعتبارات از محل ماده 23 قانون جرائم راهنمایی و رانندگی جهت رفع نقاط حادثه خیز و بهبود عبور و مرور روستایی به دهیاری قرار گرفت. در سال گذشته 45 دستگاه ماشین آلات دهیاری ها نیز دریافت گردیده و پیگیر خرید تجهیزات آتشنشانی از محل اسناد خزانه هستیم تا روستاییان استان از رفاه بیشتری بهره مند شوند. وی همچنین از تشکیل منظم جلسات کمیسیون ماده 99 و سامان دادن به ساخت و سازهای غیرمجاز در روستاها نیز خبر داد. پاک فطرت، جمعیت روستایی استان فارس بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن (سال 95) را یک میلیون و 354 هزار و 863 نفر برشمرد و افزود: همچنین تعداد روستاهای این استان نیز هشت هزار و 376 روستا است که از این تعداد چهار هزار و 152 روستا دارای سکنه و چهار هزار و 224 روستا نیز خالی از سکنه است که در سال گذشته با پیگیری های صورت گرفته و اخذ مجوز در 151 روستای فاقد دهیاری و بالای 30 خانوار موفق به دریافت مجوز دهیاری شدیم. 
تشکیل گروه های بازرسی و بررسی اسناد مالی بصورت دوره ای و بازدید بر روند اجرای پروژه‌های عمرانی دهیاری ها در شهرستان‌های استان در سال 1397 همچنین تشکیل پرونده و ارجاع به هئیت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان استانداری برای دهیاران که خلاف قوانین و مقررات مالی دهیاری ها عمل نموده اند نیز بخشی دیگر از اقدامات این اداره کل در سال 1397 عنوان شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی