[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۷
  • دوره جدید

مباحث حقوق بشری در مقابل اعمال سیاست قدرت آمریکا علیه ایران، رنگ باخته است، روزنامه شیراز نوین

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم با اعتقاد به این‌که کشورها در مورد اجرای قوانین بین‌المللی براساس منافعشان عمل می‌کنند،‌ اظهار کرد:‌ جایی که منافع ملی در میان است، ارزش‌هایی مانند حقوق بشر کنار می‌رود.
نوذر شفیعی در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی خود از این‌که تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا مانع از ارسال کمک‌ها به سیل‌زدگان اخیر در ایران شده و این موضوع نقض قوانین بین‌المللی است، گفت: تمام معیارهایی که در عرصه روابط بین‌الملل هم در حوزه نهادها مانند سازمان ملل، سازمان تجارت جهانی یا ان پی تی و هم در حوزه هنجارها مانند قوانین و مقررات بین‌المللی  وجود دارد، به نوع نگاه کشورها بستگی دارد. درواقع نوع نگاه و رویکرد کشورها به این قوانین دوگانه است. هر گاه منافعشان اقتضا کند به این نهادها و هنجارها پایبند بوده و هرگاه اقتضا نکند، در صورت امکان آن را دور می‌زنند.
وی افزود:‌ نکته دیگر این است که در روابط بین‌الملل فعلی به رغم تأکیدی که روی نهادها و هنجارها می‌شود، قدرت مهم‌ترین عامل است، یعنی رفتار هر کشوری تابع قدرت آن کشور است و  از این منظر اخلاقیات در روابط بین‌الملل اهمیتی نخواهد داشت؛ لذا آمریکایی‌ها این‌گونه به موضوع نگاه می کنند.
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی سابق مجلس همچنین بیان کرد: بنابراین در این جا بحث حقوق بشر که جوهری‌ترین عنصر فرهنگی لیبرالیسم است، در مقابل سیاست قدرتی که ایالات متحده آمریکا علیه ایران اعمال می‌کند، رنگ باخته. یعنی جایی که منافع ملی در میان است، اخلاقیات و ارزش‌هایی مانند حقوق بشر کنار می‌رود و در این شرایط استانداردهای دوگانه حاکم است و حقوق بشر پدیده ابزاری قلمداد می‌شود.
این کارشناس مسائل سیاسی اظهار کرد: در نتیجه در چارچوب ذهنی  آمریکایی‌ها هر گاه  اعمال فشار بر حکومت ایران، برگ برنده یا عامل موفقیت برای آمریکایی‌ها تلقی شود، عامل مؤثری است و آن‌ها معتقدند که هرچه مردم ایران در اثر عوامل مختلف از جمله سیل یا بی‌ثباتی اقتصادی تحت فشار قرار گیرند و این فشارها به حاکمیت به شکل اعتراض منتقل شود، از این جهت آمریکایی‌ها بیشتر به هدف خودشان که تغییر رفتار یا تغییر رژیم یا فروپاشی ایران باشد، نزدیک‌تر می‌شوند.
شفیعی در ادامه ابراز کرد: از سوی دیگر، اروپایی‌ها هم فقط به نوعی ابراز همدردی یا ابراز علاقه برای ارسال کمک‌ها بسنده کرده و بعد هم بیان می‌کنند شرایط تحریمی آمریکا این امکان را برای ما فراهم نمی‌کند؛ لذا از این نظر فشاری که ممکن است در نتیجه مسدود بودن حساب‌های هلال احمر برای دریافت کمک‌های بین‌المللی وارد شود،‌ چندان بر آمریکا تأثیرگذار نخواهد بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی