[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

هر تحولی در آموزش‌وپرورش باید از مدارس آغاز شود، روزنامه شیراز نوین

مدیر کل آموزش و پرورش فارس بر لزوم تغییر نگاه کلیشه‌ای و خشک گذشته در مدیریت مدارس و تبدیل آن به نگاهی وسیع با ارزیابی دقیق و علمی تأکید کرد و گفت: هر تحولی در آموزش و پرورش باید از مدارس آغاز شود و مدیران مدارس کانون اصلی تعلیم و تربیت هستند.
به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، علی عسکر نجفی در جمع فرهنگیان شهرستان قیروکارزین، گفت: آموزش و پرورش به عنوان متولی تعلیم و تربیت جامعه، یکی از منتقدان این نظام تربیتی معیوب است که برگرفته از دیدگاه تعلیم و تربیت غربی است.
مدیر کل آموزش و پرورش فارس با اشاره به نگرانی آموزش و پرورش از آسیب‌های نگاه تک محوری به تعلیم و تربیت و تأثیر آن بر جامعه، گفت: حاصل این نگاه تک‌بعدی، نظام آموزشی کنکور محور است که بر ارکان مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جامعه تأثیر گذاشته است.
وی بر لزوم توجه به همه ابعاد وجودی دانش‌آموزان در امر تعلیم و تربیت تأکید کرد و گفت: کمبود اخلاقیات و عدم توانمندی شهروندان در مقابله با آسیب‌های مختلف اجتماعی، سیاسی و اجتماعی، ناشی از نظام آموزشی تک‌بعدی است که نتوانسته انسان‌های شایسته در همه ابعاد وجودی تربیت کند و این امر باید تغییر کند.
نجفی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری برای ایجاد تحول در نظام تعلیم و تربیت کشور، گفت: هم اکنون با وجود سند تحول بنیادین، این گفتمان تحولی در آموزش و پرورش جاری است و باید تلاش کرد تا زمینه آشنایی همه همکاران در سراسر استان با این سند، به عنوان خمیر مایه نظام تعلیم و تربیت کشور فراهم شود.
مدیر کل آموزش و پرورش فارس بر لزوم تغییر نگاه کلیشه‌ای و خشک گذشته در مدیریت مدارس و تبدیل آن به نگاهی وسیع با ارزیابی دقیق و علمی تأکید کرد و گفت: هر تحولی در آموزش و پرورش باید از مدارس آغاز شود و مدیران مدارس کانون اصلی تعلیم و تربیت هستند.
وی گفت: هم اکنون نظام تعیین صلاحیت شایستگی حرفه‌ای مدیران مدارس در دستور کار وزارت آموزش و پرورش قرار دارد و مدیران با سپری کردن سطوح مختلف مدیریتی، به استاندارد‌های لازم مدیریتی دست می‌یابند که شیوه‌نامه‌های آن در سال جاری به تمامی شهرستان‌ها در فارس ارسال می‌‌شود.
نجفی همچنین با اشاره به افتخارات فرهنگیان در سطح جامعه، گفت: نمونه بارز این امر را در سیل اخیر شاهد بودیم که فرهنگیان از سراسر کشور در کنار آسیب‌دیدگان این سیل حاضر شده و از جان و مال خود برای کمک به نیازمندان دریغ نکردند.
مدیر کل آموزش و پرورش فارس با تأکید بر لزوم تکریم جایگاه معلم در جامعه، گفت: برای تحقق این مهم، توجه به معیشت فرهنگیان یکی از مواردی است که در دستور کار دولت و وزارت متبوع قرار دارد که نمونه آن افزوده شدن 32هزار میلیارد تومان به بودجه قبلی آموزش و پرورش در سال 98 است. 
وی همچنین به تلاش‌های صندوق ذخیره فرهنگیان برای کاهش بخشی از مشکلات فرهنگیان با در اختیار قرار دادن تسهیلات کم‌بهره و پی‌گیری جدی مطالبات فرهنگیان در وزارت آموزش و پرورش، به عنوان بخشی از فعالیت‌های انجام شده در راستای تکریم جایگاه فرهنگیان و تقویت معیشت آنها اشاره کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی