[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۶۸
  • دوره جدید

برنج‌کاری، بهترین راهکار اشتغال‎زایی در بخش کربال است، روزنامه شیراز نوین

نماینده شهرستان خرامه در شورای اسلامی فارس معتقد است که حالا بهترین فرصت برای صدور مجوز کشت برنج در بخش «کُربال» این شهرستان است.
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی استان فارس، در حالیکه مدت‌هاست بحث ممنوعیت کشت برنج در استان به دلیل خشکسالی مورد تأکید جدی دولت و مجلس بوده است اما مردم برخی از مناطق استان فارس می‌گویند وضعیت در ماه‌های اخیر عوض شده و مسئولان نیز باید تصمیمات تازه‌ای اتخاذ کنند.
نماینده مردم شهرستان خرامه در شورای اسلامی فارس در این باره با اشاره به بارش‌های خوبی که در ماه‌های اخیر در استان فارس به ویژه در شمال غرب استان شاهد بودیم، اظهار داشت: به اعتقاد من با توجه به فراوانی آب در مقطع فعلی، می‌توان با مدیریت صحیح یک بار دیگر برنج‌کاری را در بخش کربال خرامه رواج داد.
 معقولانه نیست که با معطل ماندن روی مصوباتِ دوران خشکسالی، فرصت‌ها را از مردم بگیریم
مرتضی زارع دُرنیانی در واکنش به اینکه مصوبات دولت و مجلس کشت برنج را در بسیاری از استان‌ها ازجمله فارس ممنوع کرده، تصریح کرد: درست است که مجلس مصوب کرده که برنج‌کاری صرفاً در دو استان شمالی کشور انجام شود اما می‌دانیم که هر تصمیمی باید متناسب با شرایط روز گرفته شود و معقولانه نیست که با معطل ماندن روی مصوباتِ دوران خشکسالی، فرصت‌های ایجاد شده در پی بارش‌های اخیر را از مردم گرفت. وی تصریح کرد: ضمن اینکه همه می‌دانیم که به رغم این مصوبه، از سال‌های خشکسالی گذشته تاکنون کشت برنج در نقاط مختلفی از کشور از جمله در شهرستان‌های مرودشت، ممسنی، فیروزآباد و پاسارگاد در استان خود ما هم انجام می‌شد. زارع درنیانی اضافه کرد: همچنین آقای دکتر قاسمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در ماه‌های گذشته صراحتاً اعلام کردند که مخالفتی با کشت برنج در کامفیروز ندارند.
 جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای برنامه‌ای برای مردم کربال ندارند
این نماینده مردم در شورای اسلامی استان به بلاتکلیفی و بیکاری شمار بسیار زیادی از مردم بخش کربال اشاره و تصریح کرد: متأسفانه جهاد کشاورزی و سایر نهادهای متولی نتوانسته‌اند با حمایت‌ کافی و ایجاد مشوق‌های مؤثر خود مردم بخش کربال را به سمت کشت‌های جایگزین سوق دهند؛ ضمن اینکه هیچ برنامه خاصی از سوی سازمان آب منطقه‌ای برای مدیریت روان آب‌های شهرستان خرامه نیز وجود ندارد.
 برنج‌کاری در کربال، رونق را به این بخش برمی‌گرداند
زارع درنیانی در ادامه به تأثیرات احتمالی تغییر سیاست کشاورزی در بخش کربال پرداخت و با اشاره به مستعد بودن زمین‌های این بخش برای برنج‌کاری، خاطرنشان کرد: به اعتقاد من موافقت جهاد کشاورزی و سازمان آب منطقه‌ای برای این منظور می‌تواند زمینه‌ساز افزایش تولید محصولات کشاورزی و رونق اقتصادی در این بخش شود؛ ضمن اینکه نباید فراموش کنیم رونق تولید در هر بخشی از استان، سراسر استان را نیز منتفع خواهد کرد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی