[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

حواله اعتبار ملی، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

دولت هیچگاه نتوانسته از محل اعتبارات ملی پروژه‌های مهم و بزرگ خود را به 
سرانجام برساند و چیزی به‌نام اعتبارات ملی بیشتر شبیه سراب است. خیرین هم دیگر توان گذشته را ندارند تا در کسوت جاده‌سازی و مدرسه‌سازی و امثال آن وارد گود شوند.
 یکی از نمایندگان شیراز در مجلس شورای اسلامی آب پاکی را روی دست منتظران جبران خسارهای سیل اخیر ریخت و گفته برای جبران خسارات ناشی از سیل 98 
نیازمند اعتبارات ملی هستیم. اعتبار ملی هم چنانچه می‌دانیم باید از محل اعتبارات دولتی تأمین و پرداخت شود و سابقه چندان خوشنام و درخشانی در طول سال‌های اخیر ندارد...

نماینده دیگری هم گفته مقصر اتفاقات پیش آمده، سوءمدیریت‌های گذشته است و دولت و تیم مدیریتی و اجرایی تمام توان خود را برای برخورد با حادثه سیل 98 به کار گرفته‌اند و باید ابعاد موضوع را در گذشته واکاوی نمود.
در نگاهی دیگر به ماجرای حوادث طبیعی و خسارت‌ها و رخدادهای دیگر با ابعاد خاص و مورد توجه نوع مدیریتی و پیشگیری و اصولاً توجه به موضوعات بیش از گذشته خودنمایی می‌کند. یک گروه مدیر می‌شوند تا تقصیر‌ها را به گردن گذشتگان بیندازند و خودشان چندسالی بعد به گذشته تبدیل می‌شوند و تیم بعدی هم همین رابطه و اصول را رعایت می‌کند و خرابی‌ها را بر گردن دیگری می‌اندازد و با این شیوه، ادامه طریق می‌دهند.
نتیجه آنکه ما ملت با گروهی با نام مستعار مسئول و نماینده طرف هستیم که اولاً اعتباری (ریالی ) ندارند و دوماً چون اعتباری ندارند، ابتکاری هم ندارند. دیگر آنکه کارهای بزرگ و پرفایده‌ای انجام نمی‌‌شود و در انتها، خرابی‌ها را بر گردن هم می‌اندازند و باقی قضایا.
این دو مقوله نداشتن اعتبار و ابتکار، باعث بروز مشکلات بسیاری در کشور، استان، شهرستان و شهر و روستا‌ها شده است؛ چیزی شبیه ندانم‌کاری و بی‌اطلاعی و انجام اموری که برخی در آن تخصص ندارند و از روی اجبار و سیاسی‌کاری به انجام آن گمارده شده‌اند.
در سال‌های گذشته، بازرسان کمیسیون اصل 90 با هدف کشف فساد به شیراز آمدند. موضوع، بررسی عملکرد میراث فرهنگی و دانشگاه علوم پزشکی شیراز بود. فسادی کشف نشد؛ اما موضوع اطلاع‌رسانی با آن هجمه آغازین خاتمه نیافت و خیلی بی‌سروصدا داستان تحقیق و تفحص انجام و احتملاً بدون نتیجه مورد نظر خاتمه یافت. عیب بزرگ رسانه‌های داخلی و استانی در همین نقطه و همین نکته است. با رفتن یک مسئول، همه داستان علوم پزشکی خاتمه یافت و فسادی هم کشف نشد؛ خصوصاً در حوزه میراث فرهنگی. حالا دوباره داستان سیل 98 به این کمیسیون ارجاع شده است.
همه چیز با سروصدا آغاز می‌‌شود و بدون سروصدا خاتمه خواهد یافت. اگر اخبار تکمیلی تحقیق و تفحص از علوم پزشکی و میراث فرهنگی در گذشته برجسته نشد، آیا اخبار و گزارش‌های سیل 98 برجسته می‌‌شود؟
موضوع برای رسانه‌ها و مردم روشن است. به منابع طبیعی و مسیر‌های گذر آب تعرض شده است. باید دید بازرسان می‌توانند نام متعرضان را هویدا کنند. کم‌کاری‌ها بزرگ‌ترین مشکل است؛ اگر نه، انداختن تقصیر بر گردن دیگران زحمتی ندارد. راننده‌ای که خواب‌آلود است تصادف می‌کند و این تصادف تلفاتی دارد. مقصر، خطای انسانی و خواب‌آلودگی راننده است. ما ادامه دهنده راه غلط مدیران سابق نیستیم، بلکه اصلاح‌طلب و اصلاح‌گر امور برای بهبود شرایط هستیم. حواله خرابی‌ها به گذشتگان، گناهی بزرگ‌تر است.
حالا مردم شاهد همان حرف‌های تکراری هستند که در جنگ جناحی باید جستجو کرد. آب فروکش کرده و حواله‌ها به سمت مدیران گذشته صادر می‌‌شود . مدیرانی که یا در دسترس نیستند یا می‌توانند گذشتگان خود را بهانه کرده و معرفی نمایند. زنجیره‌ای از مدیران بدون اعتبار (ریالی) و ابتکار! مردم در صحنه حاضرند و اگر نیروهای نظامی نباشند تا واکنش سریع نشان دهند، غرق خواهند شد؛ چراکه این سیلاب‌ها باز هم خواهد آمد و رودخانه‌ها به خانه‌ها تبدیل شده‌اند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی