[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۷۹
  • دوره جدید

وزیر صنعت، معدن و تجارت: تولید خودرو ۷۰درصد افزایش یافت، روزنامه شیراز نوین

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سال گذشته تولید خودرو با وجود فشارهای اقتصادی و روانی از سوی دشمنان نظام و عناصر وابسته داخلی ،70درصد رشد داشته است.
به گزارش ایرنا، رضا رحمانی روز جمعه در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام اظهار داشت: این میزان افزایش تولید خودرو در حالی رخ داد که کشور تحت شدیدترین فشارهای اقتصادی و تحریم‌ها قرار داشت.
وی افزود: هدف دشمن و عناصر داخلی از فشار روانی و اقتصادی بر جمهوری اسلامی این بود که چرخه تولید و اقتصاد صنایع کلان در کشور از جمله صنعت خودروسازی فلج شود که با درایت مسئولان و حمایت مردم این نیت پلید استکبار تحقق نیافت. 
وزیر صمت یادآور شد: یکی از سیاست‌های این وزارتخانه کاهش واردات قطعات خودروسازی از خارج است و در حال حاضر 15استان کشور قطعات مختلف ماشین را با کیفیت مطلوب و با صرفه اقتصادی و ارزی بیشتر نسبت به قطعات خارجی تولید می‌کنند.
رحمانی تأکید کرد: برای افزایش کیفیت تولید قطعات خودروسازی و لوازم جانبی و ایجاد فضای رقابت سالم از تولیدکنندگان داخلی این حوزه در قالب نمایشگاه خواسته شده که محصولات خود را در معرض دید عموم و متقاضیان صنعت خودرو قرار دهند تا بهترین و باکیفیت‌ترین قطعات و شرکت‌های تولیدکننده انتخاب شوند.
شیوه توزیع اقلام اساسی به مردم، نیازمند تغییر و بازنگری است
وی گفت: 14میلیارد دلار کالای اساسی، نهاده دامی و کالای خاص سال گذشته با ارز دولتی چهار هزار و 200تومان وارد کشور شد و سهم فراورده‌های گوشتی 150هزار تن بود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه باید نظام عرضه و توزیع اقلام اساسی خانوار با رویکرد هدفمندسازی تغییر کند، اظهار داشت: باید اقلام مصرفی با تعییر در تنظیم بازار و شیوه توزیع به دست اقشار نیازمند و جامعه هدف برسد تا فشار کمتری را متحمل شوند.
عراق، بازاری اشباع نشده
رحمانی به دیدار رؤسای جمهور ایران و عراق در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در جریان مراودات و رایزنی‌های دو طرف مقرر شد شهرک‌های صنعتی خاص با اشراف به بازارهای فی مابین در مرزها ایجاد شود و مرزهای کنونی نیز تقویت شوند.
وی یادآور شد: سال گذشته کشور ایران رتبه نخست را در بازارهای کشور عراق داشت و میزان صادرات به این کشور 12میلیارد دلار بود و در سال جدید هدف گذاری‌ها برای صادارت کالا به کشور عراق روی 20میلیارد دلار هدف‌گذاری شده است.
وزیر صمت با بیان اینکه بازار کشور عراق در بخش‌های مختلف اشباع نشده، تأکید کرد: باید با فراهم سازی بسترهای لازم شرایط ورود گسترده‌تر به بازارهای عراق فراهم و فرصت از رقبایی چون ترکیه گرفته شود.
رحمانی افزود: کشور عراق سال گذشته یک میلیارد و 200میلیون یورو انواع محصولات پتروشیمی وارد کرده است که این حوزه یک بستر مناسب و بزرگ برای ورود محصولات پتروشیمی ایران به کشور عراق است.
وی گفت: استان‌های ایلام، خوزستان و کرمانشاه که از نعمت صنایع پتروشیمی بهره‌مند هستند، باید جدی‌تر وارد مقوله صادارت فرآورده‌های این حوزه به کشور عراق شوند و بخش و سهم بزرگ و مهمی از صادارت پتروشیمی عراق را در دست بگیرند.
تکمیل زنجیره تولید در صنعت
رحمانی اظهار داشت: باید در کنار صنایع کلانی چون پتروشیمی و پالایش گاز و دیگر صنایع کوچک و بزرگ صنایع تبدیلی، تکمیلی و پایین‌دستی ایجاد شود تا فرآورده‌های خام نفتی به محصولات مورد نیاز جامعه و حتی بازارهای جهانی تبدیل و صادر شوند.
وی تأکید کرد: در حوزه تولید علاوه بر تأمین نیازهای داخلی، باید نگاه‌ها برون‌مرزی باشد و صنعتگران و تولیدکنندگان داخلی با نیازسنجی بازارهای خارجی با تولید محصولات باکیفیت بازار پسند در صدد ورود و حضور در بازارهای بین المللی باشند. 
سیاست‌های کلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جدید
به گفته رحمانی، حمایت از ساخت و تولید داخلی، توسعه ظرفیت‌های معدنی، فناروی، صادارت و بازرگانی خارجی، اصلاح سیستم توزیع و تجاری، مبارزه با اخلالگران اقتصادی، شناسایی و جمع‌بندی ظرفیت‌های استان‌های مختلف از جمله اهداف و برنامه‌های کلی وزارت صمت در سال 98 است.
وی افزود: در برنامه‌ریزی‌های جدید وزارت صمت شاخص‌ها و ظرفیت‌های استان‌ها و مناطق کمتربرخوردار با همکاری دستگاه‌های مختلف هر استان از جمله استانداری، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و نماینده ولی فقیه در استان با هدف فراهم‌سازی زمینه‌های سرمایه‌گذاری و توسعه اقتصاد و صنعت هر استان در حال تدوین و طراحی است.
وی یادآور شد: در مرحله نخست ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های 10استان از جمله ایلام مورد کنکاش و بررسی کارشناسانه قرار می‌گیرد تا با ارائه راهکارهای مطلوب شرایط ورود سرمایه‌گذاران به زیربخش‌های صنعت و تولید این استان‌ها مهیا شود.
به گزارش ایرنا، بازدید از واحدهای صنعتی شهرستان‌های ایوان، چرداول، ایلام و پایانه مرزی مهران، دیدار با نماینده ولی فقیه و شرکت در جلسه اقتصاد مقاومتی از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه وزیر صنعت معدن و تجارت به ایلام است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی