[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۲
  • دوره جدید

کاهش تولید نفت در مناطق سیل زده، روزنامه شیراز نوین

وزیر نفت با اشاره به کاهش تولید نفت در برخی نقاط درگیر سیل خوزستان گفت: برای نخستین بار برخی لوله‌ها از نفت خالی شده‌اند و امیدواریم شاهد تلفات جانی نباشیم. به گزارش ایرنا، بیژن زنگنه در دیدار با استاندار خوزستان، هدف از سفر خود به این استان را بسیج امکانات برای کاهش اثرات سیل عنوان کرد و افزود: تمام امکانات صنعت نفت از روز نخست وقوع سیل در خوزستان برای کاهش درد و رنج مردم این استان مورد استفاده قرار گرفت. وزیر نفت با بیان اینکه تمام مردم کشور به خاطر مشکلات خوزستان در رنج هستند، گفت: جریان ضد انقلاب به دنبال انتشار این شایعه است که وزارت نفت مانع ورود آب به تأسیسات نفتی می‌‌شود. وی افزود: مسئولان دولت، صنعت نفت و مدیران استانی هیچ‌گاه به دنبال خسارت به مردم برای حفظ تأسیسات نفتی نبوده‌اند. زنگنه اظهار داشت: یکی دیگر از اولویت‌های وزارت نفت، جلوگیری از ورود آلودگی‌های نفتی به نقاط درگیر سیل و حفاظت‌های زیست محیطی از این مناطق است؛ زیرا در این صورت مشکلات بیشتری برای ساکنان ایجاد می‌‌شود. وی با اشاره به استقرار نماینده ویژه وزارت نفت در خوزستان یادآور شد: بخشی از خدمات وزارت نفت در این مدت تلاش این مجموعه برای ارائه خدماتی همچون گاز و سوخت مایع به ساکنان نقاط درگیر سیل بود و در بخشی دیگر، امکانات این صنعت برای مقابله با سیل کم سابقه خوزستان به کار گرفته شد.
وزارت نفت مانع رهاسازی سیلاب در هورالعظیم نشد 
استاندار خوزستان نیز در این دیدار با اشاره به هدایت سیلاب به تالاب هورالعظیم گفت: رهاسازی آب در جوار تأسیسات نفتی برای حفظ جان مردم خوزستان انجام شد و وزارت نفت مانع این کار نشد. 
غلامرضا شریعتی اظهار داشت: هیچ محدودیتی برای جابجایی دکل‌های نفتی در این مدت وجود نداشت و وزارت نفت مانع آبگیری تالاب ایجاد نشد. وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین اولویت ما حفظ منافع ملی و استان است، ادامه داد: در حال حاضر تمام تالاب هورالعظیم به جز یک جاده دسترسی و محوطه این تأسیسات نفتی را آب فرا گرفته است. شریعتی تأکید کرد: حجم آب به قدری بالا بود که با شکستن دایک مرزی بخشی از این آب به سمت عراق هدایت شد.  وی ادامه داد: در یک اتفاق نادر، بخشی از آب رودخانه دز و کرخه در نقطه بالادست اهواز به یکدیگر پیوستند و راهی اهواز شدند. استاندار خوزستان گفت: بخشی از این آب به رودخانه کارون هدایت می‌‌شود و بخشی دیگر، از طریق کانال سلمان راهی مخزن پنج تالاب هورالعظیم خواهد شد که دقیقاً در همان نقطه، تأسیسات نفتی قرار دارد. وی بر لزوم حفظ مسائل زیست محیطی و منافع ملی تأکید کرد و افزود: برخی میادین نفتی ما با کشورهای دیگر مشترک است و نباید تولید نفت در آنها تعطیل شود؛ زیرا این خواسته دشمنان برای کاهش چشمگیر تولید نفت است. شریعتی ادامه داد: در پنج ماه گذشته صنعت نفت تنها امور روزمره خود را انجام داده و مابقی توان خود را به جای امور توسعه‌ای و پشتیبانی به ایمن‌سازی استان مقابل سیلاب اختصاص داده است.
وزیر نفت برای بررسی تأسیسات در معرض سیلاب و همچنین بازدید از نحوه پشتیبانی شرکت‌های وابسته به این وزارتخانه در مقابله با سیل، شامگاه پنجشنبه وارد استان خوزستان شد. زنگنه در حالی به استان خوزستان سفر کرده است که عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران در گفت‌وگو با ایرنا با اشاره به توقف تولید در برخی از میادین و چاه‌های نفت خوزستان به دلیل سیلاب،‌ گفت:‌ تولید نفت در خوزستان بدون خللی در جریان است و تمامی تعهدات تولید انجام می‌‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی