[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

علی اکبری: فاجعه یعنی محدودکردن فضای ۱۰۰متر مکعبی عبور آب به ۱۵متر، روزنامه شیراز نوین

نماینده مردم شیراز در مجلس گفت: اگر کسی در حادثه سیل اخیر تخلف مشهودی داشته باید پاسخگو بوده و فرقی نمی‌کند که چه مقامی باشد.
علی اکبری نماینده مردم شیراز در مجلس در گفت‌وگو با ایلنا با یادآوری سیل اخیر در شیراز افزود: بعد از حادثه مقرر شد دستگاه بی‌طرفی ترجیحا دانشگاه شیراز بررسی لازم را درباره زمینه‌های بروز سیل انجام داده و نتیجه را در اختیار دستگاه‌های مسئول قرار دهد.
 وی با تأکید بر ضرورت برخورد با متخلفان، اضافه کرد: اگر کسی در این حادثه تخلف مشهودی داشته باید پاسخگو بوده و فرقی نمی‌کند که چه مقامی باشد، اگرچه هنوز گزارش کارشناسی نهایی نشده اما تردید ندارم که برخی کارکردهای انسانی در بروز سیل اخیر بی‌تأثیر نبوده است.
این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه دستگاه‌های مسئول در حال برآورد خسارت ناشی از سیل هستند، تأکید کرد: در این زمینه هر مجموعه‌ای که مشمول خسارت شده باشد اعم از تولیدی، مسکن، اماکن عمومی و بخش صنعت مورد حمایت قرار خواهند گرفت. عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس دهم در توضیح راه‌‌های تأمین اعتبار برای جبران خسارت‌ها، تصریح کرد: مجلس در این زمینه در تلاش است تا اعتباراتی را از محل صندوق توسعه ملی یا از کانال جابه جایی ردیف‌های بودجه سال 98 به خسارت‌‎دیدگان اختصاص دهد.
اکبری زمینه بروز سیل شیراز را دو دسته عوامل محیطی و انسانی توصیف کرد و افزود: از طرفی به دلیل خشسکسالی سال‌های اخیر با کاهش پوشش گیاهی و همچنین کاهش توان خاک روبرو بودیم که به همین دلیل نتوانست شدت بارندگی اخیر را که در 50 سال اخیر بی‌سابقه بود تحمل کند.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: و از طرف دیگر تأثیر کارکردهای انسانی در بروز سیل بود که موضوعی غیرقابل انکار است، واقعیت آن است که مجموعه دخالت انسان در طبیعت اعم از دست کاری در منابع آب، خاک، پوشش گیاهی، بستن آبراهه‌ها و مسیل‌ها و محدود کردن دره‌های عبور سیل که به طور طبیعی آب جاری را به رودخانه خشک به عنوان زهکش طبیعی و در نهایت به مرادلو سرریز می‌کرد منجر به بروز چنین حادثه‌ای شد.
این نماینده مجلس درباره تلاش‌ها برای احیای مسیل‌ها و آبراهه‌ها در شهر شیراز برای جلوگیری از بروز خطر احتمالی درآینده، تأکید کرد: به طور قطع این موضوع در دستور کار خواهد بود زیرا در پی دخالت‌های انسانی در گذشته فضایی که برای عبور 100 متر مکعب آب بوده به 15 مترمکعب محدود شد که باید برای آن فکری عاجل شود، البته در شرایط فعلی ساماندهی و رسیدگی به آسیب دیدگان در اولویت است اما در مرحله بعد رسیدگی به وضعیت مسیل در دستور کار قرار خواهد گرفت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی