[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۵
  • دوره جدید

سیلاب‌های اقتصادی، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

در حالی که سیلاب‌های خروشان امنیت جانی ایرانیان را تهدید می‌کنند، سونامی بزرگ‌تری از نقدینگی به صورت نرم و خزنده در حال گسترش قلمرو است. افزایش بی‌حساب و کتاب نقدینگی می‌تواند بزرگ‌ترین آفت اقتصادی کشور باشد و مقدمات تضعیف پول ملی را در مقیاس وسیعی فراهم کند.
 سونامی پول‌های بی‌پشتوانه، به هرج و مرج‌های مالی تبدیل می‌شوند و سروسامان دادن آن به سادگی امکان‌پذیر نیست.
 به‌طور حتم دولت و بانک مرکزی به خوبی بر آسیب‌های ناشی از چاپ اسکناس‌های بی‌پشتوانه واقف‌اند و بر این حقیقت اشراف دارند که مهار نقدینگی عملیاتی بسیار دشوار، پیچیده و درازمدت خواهد بود...

با این حال، گاهی کمبود بودجه و نیازهای فوری کشور، مدیران بانک مرکزی و دولتمردان را به این سمت و سوی ناصواب سوق می‌دهد و مردم هم چاره‌ای جز پذیرش تبعات نابهنگام و شوم آن ندارند. اولین گذرگاهی که در مسیر سیلاب نقدینگی آسیب می‌بیند، همانا کاهش ارزش پول ملی در برابر ارزهای خارجی است. با حکم‌‌فرمایی بی‌ثباتی بر نرخ ارز، گروهی از بازاریان ساز محاربه با مردم را می‌زنند و قسمت عمده‌ای از مایحتاج عمومی و ضروری جامعه دچار افزایش قیمت می‌‌شود. در این برهه، مسئولان وعده نظارت مضاعف و اختصاص ارز دولتی برای کالاهای اساسی می‌دهند؛ اما همیشه گروهی از سودجویان مترصد چنین بزنگاه‌های اقتصادی هستند تا یک‌شبه به سودهای آلوده‌ای دست یافته و از مرداب بی‌ثباتی شاه‌ماهی صید کنند. این در حالی است که مردم برای بسیاری از اقلام ضروری نمی‌توانند صبر پیشه کنند و افزایش بی‌حساب و کتاب نقدینگی، سایه شوم خود را بر معشیت مردم به جا می‌گذارد.
یکی از مقصدهای سنتی که سرمایه‌های خرد مردم به سوی آن سرازیر می‌‌شود، بازار سکه و طلاست. با توقف پیش‌فروش سکه و با هر تضارب سیاسی به یکباره بازار مسکوکات طلا افسارگسیختگی پیشه کرده و رقم‌های باورنکردنی را تجربه می‌کند. البته به نظر می‌رسد این افزایش قیمت بیشتر از آن که دارای برهان و دلایل منطقی باشد، ریشه در هیجان‌های نادرست اقتصادی و علل روانی دارد. در این میان، بازار خودرو و مسکن هم از هجوم لگام‌گسیخته نقدینگی در امان نیست. بسیاری از اتومبیل‌های خارجی، یک‌شبه افزایش قیمت چشمگیری را تجربه کردند و بازار مسکن نیز در مقطعی کوتاه مدت به انفجار پنجاه تا صددرصدی رسید. در این میان، دولتی‌ها به شدت بر حبابی بودن قیمت‌ها تأکید داشته و از مردم می‌خواهند در این وضعیت از داد و ستدهای شتاب زده و احساسی خودداری کنند. اگرچه این ادعا تا حدود زیادی ریشه در دلایل منطقی دارد؛ با این حال مردم نگران پایداری و تثبیت قیمت‌های حبابی هستند و هراس از کاهش ارزش سرمایه، آنها را در بر گرفته است.
برای رهایی از این بحران، همکاری دولت و ملت ضروری به نظر می‌رسد. در وهله اول، مسئولان اقتصادی کشور با پیش گرفتن درایت و هوشمندی نباید اجازه جولان‌دهی اقتصاد حبابی را دهند و پس از وقوع حادثه، باید با اتخاذ راهکاری ضربتی و مؤثر برای خنثی‌سازی آن اقدام کنند. از سوی دیگر، هجوم مردم به بازار ارزهای خارجی و مسکوکات طلا به رشد سرطانی آن می‌انجامد و زمینه را برای بحران‌های اقتصادی مضاعف فراهم می‌سازد. در راستای حل بحران و گرفتن زهر نقدینگی، دولت می‌تواند با اتخاذ راهکارهای مؤثر، برای سرازیر شدن اسکناس‌ها به سمت و سوی تولید و صنعت اقدام کند. به طور حتم چنانچه مالیات تولیدکنندگان حقیقی کاهش یابد، بسته‌های حمایتی برای آنها در نظر گرفته شود و مردم به حمایت از تولید ملی همت گمارند، با گذشت مدت کوتاهی زهر کشنده نقدینگی گرفته خواهد شد و در درازمدت، نشانه‌های ثبات بر اقتصاد ایران مستولی می‌‌شود.
حال این پرسش مطرح می‌‌شود که در صورت رشد بی‌مهابانه نقدینگی سرنوشت اقتصاد ایران به کجا خواهد انجامید؟ بی‌شک وضعیت اقتصادی و سیاسی ایران با کشوری همانند ونزوئلا قابل قیاس نیست. با این همه، باید از اشتباهات اقتصادی آنها درس گرفت و زمینه تقویت پول ملی را به انحای مختلف فرهم آوریم. در حالی که سیل آب‌های خروشان امنیت جانی ایرانیان را تهدید می‌کنند، سونامی بزرگ‌تری از نقدینگی به صورت نرم و خزنده در حال گسترش قلمرو است.
پی‌نوشت: 
بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی، مقدار نقدینگی در اقتصاد ایران تا پایان آذرماه سال ۹۷ به چیزی حدود ۱,۷۶۴هزار میلیارد تومان رسیده بود. رقمی که پیش‌بینی می‌شود برای پایان اسفند سال ۹۷ سنگین‌تر از این باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی