[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۷۹
  • دوره جدید

رئیس كل دادگستری استان فارس: دادستان‌ها از توقیف کارآفرینان خودداری کنند، روزنامه شیراز نوین

اتحاد و همبستگی ملت، ارمغان اقدام مذبوحانه و احمقانه آمریکا و استکبار جهانی در تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تأکید بر لزوم جلوگیری از توقیف اموال واحدهای تولیدی بدهکار به بانک‌ها و برخورد قاطع با زمین‌خواران و... از مهم‌ترین موضوعات مطرح شده توسط رئیس کل دادگستری فارس در نشست فصلی رؤسای دادگستری و دادستان‌های شهرستان‌های این استان بود.
علی القاصی در ابتدای این نشست ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، از تلاش‌ها و خدمات مجموعه قضایی استان در خدمت به مردم، تعالی دستگاه قضایی و ارتقای کارآمدی نظام جمهوری اسلامی تقدیر کرد.
رئیس کل دادگستری فارس با اشاره به اقدام مذبوحانه اخیر آمریکا در تروریستی خواندن بخشی از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، مسئله برجام و بدعهدی‌های آمریکا و کشورهای غربی را از جمله مصداق‌های تحقق آینده‌نگری رهبر معظم انقلاب عنوان کرد و افزود: ایشان فرمودند که مشکل کشور‌های غربی تنها بر سر مسئله هسته‌ای نیست و آنچه دشمنان تا دندان مسلح و استکبار جهانی و مثلث شوم تشکیل شده یعنی آمریکا، رژیم صهیونیستی و آل‌سعود در پی آن هستند، توطئه علیه نظام اسلامی است و مذاکرات هسته‌ای مقدمه‌ای برای سایر ادعاهای غرب در خصوص موضوعات دیگر، از جمله بحث موشکی و حقوق بشر است. وی با اشاره به رویداد‌های ابتدای امسال و حادثه جاری شدن سیل در شیراز و چندین استان کشور، با بیان اینکه آغاز سال نو با باران و نزول رحمت الهی همراه گردید و کشور را از خشکسالی چندین ساله خارج ساخت، گفت: متأسفانه این رویداد در شهر شیراز باعث جاری شدن سیلاب چند دقیقه‌ای و جان باختن 21نفر و مصدومیت چندین تن شد که کام همه ملت ایران و استان را تلخ کرد.
وی با بیان اینکه حادثه جاری شدن سیل در شیراز در نقطه‌ای اتفاق افتاد که تصور آن نمی‌رفت، گفت: از همان ابتدای وقوع حادثه پیگیری‌های خوبی از سوی دادستان شیراز و قضات ویژه انجام شد که در راستای استیفای حقوق مردم و رسیدگی به قصور احتمالی مقصران حادثه، پرونده‌ای در دادسرای شیراز و سازمان بازرسی تشکیل شد که این پرونده در حال تکمیل تحقیقات است. رئیس شورای قضایی استان فارس افزود: نگاه ما در دستگاه قضایی به حادثه جاری شدن سیل در شیراز، استیفای حقوق مردم و برخورد لازم و قانونی با مقصران احتمالی حادثه است. در همین راستا، تا این مرحله تعدادی از مسئولان وقت و کنونی مربوط احضار شدند و با صدور قرار تأمین مناسب تحقیقات ادامه دارد. القاصی با اشاره به اینکه در سایر مناطق کشور نیز شاهد بارندگی و جاری شدن سیلاب و ایجاد خسارات به هم‌وطنان هستیم، اظهار امیدواری کرد با کمک نیروهای امدادی دولتی و مردمی بحران اخیر جاری شدن سیل در کشور مدیریت گردد. وی با تأکید بر اینکه تعطیلی واحدهای تولیدی به بدنه اقتصاد کشور ضربه می‌زند، گفت: در این راستا ستاد اقتصاد مقاومتی در سطح استان فعال است و رؤسای دادگستری‌ها و دادستان‌ها باید فعال باشند و سرکشی از واحدهای تولیدی را در دستور کار خود داشته باشند.
رئیس کل دادگستری استان فارس با تأکید بر اینکه اگر یک واحد تولیدی در شهرستان‌ها مشکل دارد، باید این موضوع به کارگروه استانی اعلام شود، بیان کرد: در این راستا با اعلام این موضوع به کارگروه استانی برای رفع مشکل آن اقدام خواهد شد.
وی از رؤسای دادگستری‌ها و دادستان‌ها خواست از توقیف اموال صاحبان واحدهای تولیدی، مسدود کردن حساب آنها و همچنین ممنوع‌الخروج کردن این دسته از افراد خودداری کنند و گفت: زمانی که بانک شکایتی را برعلیه یک واحد تولیدی مطرح می‌کند، نباید اینگونه باشد که همکاران قضایی از بانک‌ها حمایت کنند و سریع برای تعطیلی و توقیف اموال واحدها اقدام کنند.
القاصی ادامه داد: متأسفانه خود بانک‌ها در نحوه محاسبه سود و تسهیلات بانکی خود مشکلاتی دارند که نیاز به بررسی دارد و نباید اینگونه باشد که مبلغی که توسط بانک اعلام می‌‌شود مبنای تصمیم‌گیری باشد و سریع اموال یک واحد تولیدی را توقیف و حساب‌ها را مسدود کرد. وی با تأکید بر اینکه در این موضوعات مبالغی که از طرف بانک اعلام می‌‌شود مورد توجه نباشد، اظهار کرد: متأسفانه نحوه محاسبه سود و تسهیلات بانکی باعث ضربه زدن به واحدهای تولیدی شده؛ از این رو باید رویه دستگاه قضایی  از این واحدها حمایتی باشد.
رئیس کل دادگستری استان فارس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه این استان، استانی آلوده در زمینه زمین‌خواری و تصرف اراضی دولتی است، بیان کرد: بر این اساس، شورای حفاظت از اراضی ملی باید در شهرستان‌ها فعال شود و دادستان‌ها شخصاً به این قضیه ورود کنند. رئیس کل دادگستری فارس با بیان اینکه شاهد ساخت و سازهای  غیرقانونی در حریم رودخانه‌ها و حتی بستر آن هستیم، بیان کرد: دستگاه قضایی باید به جدیت به این موضوع ورود کند. متأسفانه در منطقه هفت برم شاهد تصرف و ساخت و سازهای غیرمجاز هستیم و دادستان‌ها باید ورود کرده و جلوی این مسائل را بگیرند.
وی با تأکید بر اینکه این ساخت و سازها جرم است، عنوان کرد: اگر مدیریت در حوزه مبارزه با زمین‌خواری همکاری نمی‌کند، چه در شهرستان‌ها و چه در مرکز استان باید به مردم معرفی شوند.
القاصی در بخش دیگری از سخنان خود، خواستار نظارت مجموعه قضایی بر توزیع کالا در سطح شهرستان‌ها شد و تأکید کرد: این دستگاه نباید تحت تأثیر فضا قرار بگیرد و باید نظارت دقیقی روی توزیع کالا داشته باشد.
نظارت بر عملکرد همکاران حوزه قضایی، یکی دیگر از موضوعاتی بود که وی در این نشست به آن اشاره و تأکید کرد: برای اینکه اعتماد مردم جلب شود، باید انحراف رفتاری در مجموعه قضایی صفر باشد.
وی بر لزوم کاهش موجودی پرونده‌ها تأکید کرد و افزود: اطاله دادرسی یکی از موضوعاتی است که همواره مورد توجه دستگاه قضایی است. بر این اساس، طی چند سال گذشته برای کاهش اطاله دادرسی اقدامات زیادی انجام شده که به عنوان نمونه می‌توان به ابلاغات الکترونیکی اشاره کرد. رئیس کل دادگستری استان فارس بیان کرد: در حال حاضر 84درصد ابلاغات در فارس الکترونیکی است. القاصی خواستار پیگیری استقرار واحدهای ثبتی در دادسراهای شهرستان‌ها شد و گفت: اگر این واحدها در تمامی دادسراها مستقر شوند از جعل، دلالی و... کاسته می‌‌شود. وی بر بازدید از زندان‌ها تأکید کرد و افزود: مسئولان قضایی در شهرستان‌ها باید از زندان‌ها سرکشی کرده و البته حضور فقط تشریفاتی و آماری نباشد، بلکه در جهت حل مشکلات زندانی اقدام شود.
القاصی بر ضرورت توجه به صلح و سازش در پرونده‌ها نیز اشاره کرد و گفت: رؤسای دادگستری‌ها باید حداقل هر ماه یک جلسه با اعضای شوراهای حل اختلاف داشته و در جهت گسترش فرهنگ صلح و سازش اقدام کنند.
وی همچنین با اشاره به اینکه امسال انتخابات مجلس شورای اسلامی است، گفت: باید برای انتخابات سال جاری آمادگی کامل وجود داشته باشد، البته سیاست‌ها و برنامه‌ها به زودی ابلاغ می‌‌شود. 
در پایان این مراسم از تعدادی از قضات و كاركنان مجموعه قضایی استان به لحاظ عملكرد مناسب در شش ماهه دوم سال ٩٧ تقدیر گردید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی