[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۲
  • دوره جدید

احیای تالاب‌ها زمان‌بر است، روزنامه شیراز نوین

معاون فنی اداره‌کل محیط زیست فارس، ضمن تشریح وضعیت فعلی تالاب‌ها و دریاچه‌های استان پس از بارش‌های اخیر، خاطرنشان کرد که علی‌رغم بارندگی‌های نسبتاً خوب در سال زارعی اما احیای آنها در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست.
نبی‌الله مرادی در گفت‌وگو با ایسنا منطقه فارس، با تصریح بر اینکه شاهد بهبود وضعیت تالاب‌های فارس از حالت بسیار بحرانی هستیم، ابراز امیداوری کرد که تداوم بارش‌ها موجب پایداری وضعیت تالاب‌ها و دریاچه‌های استان شود. 
وی همچنین با اینکه دریاچه پریشان علی‌رغم بارندگی‌های بسیار خوب در شهرستان کازرون اما همچنان خشک است، گفت: 60درصد وسعت تالاب‌های ارژن و دریاچه طشک، صددرصد تالاب کمجان و 30درصد تالاب بختگان آبگیری شده است. 
این مقام مسئول مجدداً تأکید کرد که پایداری وسعت فعلی تالاب‌های استان مشروط به تداوم بارش‌هاست و با بیان اینکه دریاچه مهارلو به دلیل وجود رودخانه خشک شیراز و ورودی آب‌های بالادستی شهرک گلستان نسبت به تالاب‌ها و دریاچه‌های دیگر فارس وضعیت بهتری دارد، خاطرنشان کرد: 80 تا 90درصد وسعت این دریاچه آبگیری شده و به لحاظ میزان حجم آب نیز 40درصد ذخیره آب دارد.
معاون فنی اداره‌کل محیط زیست فارس به وضعیت دریاچه کافتر اقلید نیز اشاره و با بیان اینکه سال‌های زیادی بود که این دریاچه در خشکی به سر می‌برد، گفت: خوشبختانه با بارش‌های اخیر حدود 20 تا 30درصد تالاب آبگیری شده است. 
مرادی با یادآوری این موضوع که تالاب‌های پریشان، بختگان، کمجان و طشک در کنوانسیون بین‌المللی رامسر تعریف و تدوین شده و در دنیا نیز شناخته شده هستند،‌ افزود: امروز رودخانه کر نیز به جریان درآمده است، در حالی که سال‌های متوالی شاهد ناپایداری این رودخانه از منابع آبی سد درودزن بودیم. 
وی همچنین خواستار همکاری کشاورزان در سال زراعی و عدم برداشت غیرمجاز از منابع آبی شد و این مهم را دلیلی متقن برای احیای سطحی رودخانه‌های استان ذکر و تصریح کرد: اگرچه امروز سیل وارد دریاچه مهارلو شد و نزدیک به 90درصد این دریاچه آبگیری شده؛ اما پایداری این وضعیت پس از تبخیر و گذشت زمان کمی مشخص خواهد شد. 
معاون فنی اداره‌کل محیط زیست فارس به تدوین برنامه برای ساماندهی تالاب بختگان در قالب «مدیریت زیست بومی» هم اشاره و با بیان اینکه در اجرا و تحقق این برنامه همه ذی‌نفعان دولتی و غیردولتی نقش دارند، گفت: در این برنامه اقدمات اولویت‌دار مشخص شده‌اند، چراکه پایداری و احیای این تالاب به سطح آب‌های زیرزمینی هم نیازمند است، در حالی که سفره آب‌های زیررمینی فارس افت بسیار زیادی دارند.
مرادی با تأکید بر اینکه احیای تالاب‌ها مستلزم کشاورزی پایدار، عدم بهره‌برداری زیاد از منابع آبی، ساماندهی چاه‌ها به ویژه تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز و در رأس آنها گذر از وابستگی معیشت به کشاورزی هستیم، یادآور شد: البته در این میان به اختصاص حق آبه‌ها هم نیاز داریم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی