[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۳
  • دوره جدید

مسابقه معماری قوام‌الدین یک برند مهم برای شیراز است، روزنامه شیراز نوین

 پیمان کشاورز-گروه خبر
جلسه شورای سیاست‌گذاری پنجمین دوره مسابقه معماری قوام‌الدین شیراز، روز گذشته برگزار شد. در این جلسه که با حضور اعضای دبیرخانه این مسابقه، نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، برخی اعضای شورای شهر و معاونان و نمایندگان شهردار برگزار شد، بر تبدیل این رویداد به یک برند ملی برای شیراز تأکید شد. پنجمین دوره مسابقه قوام‌الدین با نگاه به معضلات آسیب‌های اجتماعی و نقش زمین‌های بازی در نشاط‌آوری پس از وقوع حوادث طبیعی برگزار خواهد شد و عنوان این دوره نیز «بازی بعد از 7.3» است که به معضل زلزله کرمانشاه می‌پردازد. فرج‌الله رجبی، نماینده مجلس در این جلسه مسابقه قوام‌الدین را یک اتفاق و جریان جدید در حوزه معماری کشور عنوان کرد و گفت: این رویداد در کشور حرف جدیدی در حوزه معماری است و نگاهی جدید را از معماری معاصر به جامعه مخابره می‌کند و باید به دنبال برگزاری آن در نقاط مختلف بود تا ظرفیت‌های پنهان آن، امکان بروز داشته باشند.
رجبی با تأکید بر لزوم حضور سازمان‌های متولی همچون راه و شهرسازی، نظام مهندسی، شهرداری و شورای شهر در روند برگزاری این مسابقه گفت: پیشنهاد می‌کنم که شخص شهردار به عنوان رئیس دائم شورای سیاست‌گذاری تعیین شود و شورای شهر نیز برگزاری این رویداد را در تقویم بودجه‌ای شهرداری به صورت تکلیف الزام کند تا با تغییر افراد، روند برگزاری مسابقه قوام‌الدین دچار خلل نشود.
 وی با ابراز تأسف از عدم حضور نمایندگان سازمان نظام مهندسی ساختمان در روند برگزاری این رویداد گفت: برخورداری مسابقه قوام‌الدین در سطح ملی و بین‌المللی، نیازمند نگاه ویژه است و حمایت سازمان‌هایی همچون شهرداری شیراز از این مسابقه باید به عنوان ضرورت محسوب شود.
مدیرکل دفتر فنی استانداری فارس و دبیر مسابقه معماری قوام‌الدین در توضیح روند اجرای این مسابقه گفت: مسابقه قوام‌الدین از 5سال قبل که آقای مهندس رجبی در رأس نظام مهندسی بود، در شیراز آغاز به کار کرد و خوشبختانه با حمایت‌های شهرداری و شورای شهر شیراز و استانداری فارس اکنون به پنجمین دوره رسیده است.امیرحسین جمشیدی در سخنان خود تأثیرگذاری جامعه معماری در شهر و برگزاری رویدادهای شهری برای تأثیر در پویایی و نشاط اجتماعی را دو هدف کلان برگزاری این مسابقه ذکر کرد و گفت: سه دوره اول این رویداد تخصصی، به شکل استانی برگزار شد و از دوره چهارم و به دلیل استقبال خوب متخصصان این حوزه، رویداد بعد ملی پیدا کرد و امیدوار هستیم که در سال‌های آتی، سطح رویداد را به بین‌المللی ارتقا بخشیم.جمشیدی از حضور 80گروه معماری از سراسر کشور در پنجمین دوره مسابقه قوام‌الدین شیراز خبر داد و گفت: بعد از داوری مرحله اول، 30طرح به مرحله دوم راه یافت و در نهایت از بین آنها 8طرح به مرحله اجرا (نهایی) راه پیدا کرده است.
مدیرکل دفتر فنی استانداری فارس با بیان اینکه عنوان پنجمین دوره مسابقه قوام‌الدین با توجه به وقوع زلزله کرمانشاه و ابعاد مختلف آن، بازی کردن بعد از 7.3 انتخاب شده است، گفت: محور این دوره طراحی فضای بازی بعد از وقوع حوادثی مخرب نظیر زلزله است. وی با یادآوری اینکه از اول اردیبهشت ماه مرحله اجرایی این دوره از مسابقه قوام‌الدین در گذر مقابل باغ عفیف‌آباد آغاز خواهد شد، گفت: قبل و هم‌زمان با مرحله اجرایی این دوره از مسابقه قوام‌الدین، کارگاه‌ها و پنل‌های آموزشی مختلفی را پیش‌بینی کرده‌ایم.
ابراهیم صبوری، نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر نیز در این جلسه مسابقه قوام‌الدین را رویدادی دانست که در حال رسیدن به بلوغ است و گفت: باید در جهت تثبیت این مسابقه تلاش کرد؛ چراکه می‌توان مسابقه قوام‌الدین را به عنوان یک رویداد مهم شهری در نظر گرفت و بر اساس آن نیز برنامه‌ریزی کرد. صبوری، برگزاری این مسابقه را فرصتی مناسب برای بررسی مسائل و معضلات یک‌ساله شهر در حوزه معماری دانست و گفت: داستان سیل اخیر شیراز داستان تلخی بود که در عین حال شیرینی‌هایی همچون نمایش همدلی مردمی را با خود به همراه داشت و امیدوارم این داستان در دستور کار مسابقه قرار گیرد. سولماز دهقانی، رئیس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر در ادامه با تقدیر از برگزاری این رویداد و برنامه‌ریزی برای اجرای آن در شیراز ابراز امیدواری کرد که این مسابقه در سطح بین‌المللی برگزار شود. وی تصریح کرد: باید با تقویت نهادها، تشکل‌ها و انجمن‌های مرتبط این رویداد تبدیل به یک مطالبه عمومی‌‌شود تا با تغییر مدیران، قابل حذف نباشد.
در بخش دیگری از این جلسه، دبیر کارگاه پنجمین دوره مسابقه معماری قوام‌‌الدین با بیان این که مرحله نهایی این فستیوال از ابتدای اردیبهشت ماه و طی 15روز با عنوان «بازی کردن بعد از 7.3» در شیراز برگزار می‌‌شود، گفت: تبدیل این رویداد به یک فستیوال شهری، مهم‌ترین شاخصه آن است و تأثیرات آن در حدی بوده است که  امروز شاهد جریان‌های جدیدی در زمینه فعالیت‌های تخصصی معماری در کشور هستیم که می‌توان همه این رویدادها را نتیجه‌ برگزاری مسابقه قوام‌الدین دانست. عبدالوهاب زنگنه با اشاره به رویکرد آموزشی این رویداد، با ابراز خرسندی از کسب جوایز متعدد بین‌المللی توسط شرکت کنندگان دوره‌های گذشته گفت: این رویداد پتانسیل‌های دیگر معماری را به جز ساختن سرپناه به جامعه نشان داد. در واقع، ما در این رویداد به دنبال عبور از مرزهای معماری بوده و تلاش کرده‌ایم راهکارهای معمارانه را برای زیست شهری مطلوب فراهم کنیم. دبیر کارگاه پنجمین دوره مسابقه معماری قوام‌الدین، یکی از دستاوردهای این رویداد را ایجاد وفاق و همدلی برای رسیدن به راهکارهای معمارانه در حل مسائل شهری و تبعات آن دانست. 
مهران داوری، دبیر علمی مسابقه قوام‌الدین در ادامه جلسه با بیان این که هدف از برگزاری این رویداد ایجاد همدلی جامعه معماری با سایر گروه‌ها و همچنین مردم بود، گفت: این مسابقه به دنبال شیوه مداخله معماری در زندگی اجتماعی افراد پس از یک حادثه است.
وی خاطرنشان کرد: موضوع دخالت معماری در فضای بازی شهری یک تجربه جدید نیست و شاید اولین تجربه آن به دوران بعد از جنگ جهانی دوم و ورود آرشیتکت‌های هلندی به ایجاد زمین بازی در ویرانه‌های شهرهای این کشور با هدف تأثیرگذاری فرهنگی بازمی‌گردد.
وی با بیان این که سابقه دخالت معماری در ایجاد فضاهای بازی بعد از حوادث به دوران بعد از جنگ جهانی دوم بازمی‌گردد، به پیشنهاد انتقال سازه‌های احداث شده در مرحله نهایی مسابقه قوام‌الدین به مناطق زلزله‌زده اشاره کرد و افزود: چهار طرح به استان کرمانشاه منتقل و چهار طرح دیگر در نقاطی از شیراز استفاده خواهد شد. اگرچه درخواست‌هایی هم از سایر نقاط همچون استان لرستان برای انتقال طرح‌های ساخته شده داشتیم که امیدواریم با توسعه این رویداد در سال‌های آتی بتوانیم نقاط بیشتری را از نتایج این مسابقه برخوردار کنیم.
وی گفت: تاکنون فضای بازی بیشتر وارداتی بوده و خیلی هم روایت جدید و خلاقیتی در آن وجود نداشته که امید است تجارب ما در ایجاد زمین بازی قابل جابه‌جایی که تاکنون روی آن فکر و کار زیادی انجام نشده است و در معماری ایران برای اولین بار اتفاق می‌افتد، تأثیرگذار بوده و تداوم یابد.
مهدی پیروی، دبیر اجرایی این مسابقه نیز با اشاره به بازدید انجام شده از کرمانشاه، گفت: با وجود تمام سیاه‌نمایی‌ها، شاهد آن هستیم که ظرف مدت 14ماه پس از زلزله وضعیت نقاط زلزله‌زده به حالت عادی بازگشته و بسیاری از خانه‌ها بازسازی شده است.
وی با بیان اینکه چهار طرح از هشت طرح نهایی شده در مسابقه قوام‌الدین شیراز به کرمانشاه منتقل می‌‎شود، ابراز امیدواری کرد که در سال‌های آینده شاهد تأثیرگذاری این رویداد تخصصی در ابعاد مختلف زندگی شهری باشیم.
پیروی خاطرنشان کرد: چهار طرح در نقاط مختلف شیراز با همکاری شهرداری و شورای شهر اجرا خواهد شد تا بتوانیم شیوه مواجهه شهروندان با این بازی‌ها را مانیتور کنیم.
حمیدرضا اسماعیلی، شهردار منطقه یک شیراز نیز از آمادگی این منطقه برای همکاری در زمینه‌های سخت‌افزاری برگزاری مسابقه قوام‌الدین خبر داد و تأکید کرد که ما این کار را یک اقدام مشترک با شهرداری قلمداد می‌کنیم.
شهزاد رونق‌زاده، رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز نیز آمادگی سازمان متبوع را برای در  اختیار گذاشتن بیلبوردها و فضای تبلیغاتی شهر اعلام کرد و گفت: سیاست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری زیباسازی شهر با اجرای پروژه‌های شایسته و درخور کلانشهر شیراز است و در این راه آمادگی کامل جهت همکاری با برگزارکنندگان این رویداد را داریم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی