[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۲
  • دوره جدید

نماینده اقلید در مجلس: مناطق سیل‌زده مستعد وقوع زلزله هستند، روزنامه شیراز نوین

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: وقوع حجم بالایی از سیل می‌تواند منجر به تحریک گسل ها و وقوع پدیده زلزله در استان‌ها شود.
سیدحسین افضلی، عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به برنامه‌ریزی وزارت راه و شهرسازی برای شناسایی گسل‌های کلانشهرها، گفت: قطعاً یکی از اولویت‌های اصلی در مسیر مقابله با بحران‌های طبیعی از جمله زلزله، شناسایی نقاط حادثه‌خیز و گسل‌ها است. البته در ادوار گذشته اقدامات قابل قبولی در این عرصه صورت نگرفته بود و در شرایط کنونی برنامه‌ریزی و اقدام در این عرصه کاملاً احساس می‌شد.
شناسایی نقاط پرخطر و آمادگی جهت مقابله با تهدیدات ضروری است
نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ایران جزء کشورهای زلزله‌خیز بوده و بر اساس گزارش‌ها بیشتر استان‌ها و شهرها زمینه بروز این پدیده را دارند. حال با توجه به این شرایط، شناسایی نقاط پرخطر و آمادگی جهت مقابله با تهدیدات ضروری است.
وی تصریح کرد: نکته قابل توجه و مهم این است که در کلانشهرها، حجم گسترده‌ای از ساخت و سازها بر روی خطوط زلزله و گسل ساخته شده که این گسل‌ها پتانسیل بالایی برای فعال شدن دارند و این مسئله وضعیت بحرانی را برای مدیریت شهری رقم زده است.
سیل می‌تواند منجر به تحریک گسل‌ها و وقوع پدیده زلزله شود
افضلی با هشدار به وقوع زلزله در سال‌های آینده، گفت: در دهه‌های اخیر اغلب استان‌های کشور با معضل خشکسالی روبه‌رو بوده‌اند. حال در شرایط کنونی وضعیت اقلیم تغییر کرده و امروز شاهد بروز باران و سیل‌های سهمگین هستیم. از این رو طبق نظر کارشناسان، وقوع حجم بالایی از سیل می‌تواند منجر به تحریک گسل‌ها و وقوع پدیده زلزله در استان‌ها شود. این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: در شرایط کنونی کشورهای دنیا در عرصه پیش‌بینی زلزله و مقابله با بحران آن به پیشرفت‌های چشمگیری دست یافته‌اند؛ اما به نظر می‌رسد که ما برای مدیریت بلایای طبیعی برنامه‌ریزی دقیقی نکرده‌ایم.
با توجه به نوع بافت شهری و شهرسازی در کلانشهرها، در صورت بروز زلزله، امدادرسانی به مصدومان و زلزله‌دیدگان با کندی و مشکل مواجه می‌شود که این تعلل عملکردی، قطعاً میزان تلفات را افزایش می‌دهد.
ضرورت شناسایی دقیق گسل‌ها؛ باید از تجارب و تکنولوژی‌های روز دنیا بهره گرفت
عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: شناسایی گسل‌ها و رصد فعالیت این مناطق بسیار ضروری بوده و در این عرصه باید از تجارب و تکنولوژی‌های روز دنیا بهره گرفت. بنابراین جایگاه مدیریت منابع زلزله‌خیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی