[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۵
  • دوره جدید

رئیس سازمان هواشناسی: سیل اخیر ناشی از تغییر اقلیم بود، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان هواشناسی با تشریح عملکرد این سازمان در سیل اخیر کشور، این حوادث را ناشی از پیامدهای تغییر اقلیم و گرم شدن جهانی دانست.
به‌ گزارش ‌ایسنا، سحر تاج‌بخش در جلسه علنی صبح روز یکشنبه‌ مجلس شورای اسلامی با اشاره به عملکرد این سازمان در سیل اخیر، اظهار کرد: طی سال زراعی ۹۷ ــ ۹۸ مجموع کل بارش کشور ۲۰۴میلی‌متر بود که در مقایسه با بلندمدت، ۲۲درصد افزایش یافته است. همچنین میزان بارش در زمستان ۱۱۹میلی‌متر بود که نسبت به بلندمدت ۱۳درصد افزایش داشته است.
وی اضافه کرد: از نظر خشکسالی تقریباً برای بازه یک ساله ۶۵درصد از کشور تحت تأثیر خشکسالی هستند و در بازه ۱۰ساله ۹۴درصد از کشور تحت تأثیر خشکسالی قرار دارند. بنابراین به نظر می‌رسد کشور هنوز تحت تأثیر خشکسالی است و دوره ترسالی نشده است و سیلاب‌های اخیر هم ناشی از پیامدهای تغییر اقلیم و گرم شدن جهانی بوده است.
تاج‌بخش با اشاره به پیش‌بینی‌های این سازمان در مورد بارندگی در جلسه شورای عالی آب که بهمن ماه سال ۹۷ برگزار شده بود، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی‌های وضع هوا در سه بازه کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت تهیه می‌شود و اساس آن عدم قطعیت است. ما ۷۲ساعت قبل از وقوع هر رخداد اطلاعیه صادر می‌کنیم و ۴۸ساعت قبل پیش‌بینی خود را اعلام می‌کنیم که در سیلاب اخیر هم به همین منوال اعلام شد.
رئیس سازمان هواشناسی با بیان این که  این سازمان توان پیش‌بینی در بازه ۱۵روزه را دارد، در این‌باره خاطرنشان کرد: آن چه اهمیت دارد این است که هرچه از زمان یک رخداد دورتر می‌شویم، صحت آن هم کمتر می‌شود و نزدیک رخداد اطلاعات بهتری داریم. در مورد بارش‌ها ما از ۱۵روز قبل اعلام نمی‌کنیم، زیرا صحت آن قابل اعتماد نیست. به خصوص در بهار که تغییرات زیادی اتفاق می افتد.
وی در پایان صحبت‌های خود، گفت‌ که سازمان هواشناسی ۱۵۰اطلاعیه، ۹۰اخطاریه به دستگاه‌های اجرایی و ۱۹۵۰گزارش رادیویی و تلویزیونی در شرایط مخاطره‌آمیز داشته است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی