[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۲
  • دوره جدید

استاندار فارس: تکلیف محل ساخت کتابخانه شیراز را مشخص کنید، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس گفت: دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط از جمله اداره‌های کل اوقاف و امور خیریه، آموزش و پرورش، راه و شهرسازی و شهرداری شیراز باید ظرف 2هفته آینده زمین مناسب برای ساخت کتابخانه مرکزی این شهر را مشخص و اعلام کنند.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایرنا، عنایت‌الله رحیمی در نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی استان فارس در شیراز با اشاره به پیشینه غنی فرهنگی و ادبی این شهر افزود: گذشتگان در این دیار، میراث متعدد و گران‌بهایی در حوزه‌های ادبی و فرهنگی برای ما بر جا گذاشته‌اند و ضروری است این غنای فرهنگی با برجا گذاشتن آثار فرهنگی از ما برای آیندگان تداوم یابد و بی‌شک توسعه کتابخانه‌ها یکی از این آثار ارزشمند تلقی خواهد شد.
وی ادامه داد: از همه ادوار تاریخی ما نمادهای فرهنگی و ادبی برجا مانده و امروز باید این پرسش را مطرح کنیم که ما چه اثر برجسته‌ و شاخصی برای آیندگان از دوران خود بر جای خواهیم گذاشت.
رحیمی با اشاره به اهمیت ساخت کتابخانه مرکزی شیراز، تأکید کرد: توجه به ساخت این کتابخانه باید با توجه به آینده باشد.
استاندار فارس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سهم نیم‌درصدی کتابخانه‌های عمومی از برخی از درآمد‌های شهرداری، اظهار داشت: شهرداری‌ها باید این سهم را در حوزه‌های عمرانی کتابخانه‌ها هزینه کنند.
رحیمی بیان کرد: سهم نیم‌درصدی کتابخانه‌ها اگر پرداخت نشود، به مرکز ارجاع و صرف هزینه‌های جاری خواهد شد. از این رو از شهرداری‌ها می‌خواهیم این سهم را به صورت ماهانه پرداخت و در حوزه عمرانی کتابخانه‌ها هزینه کنند. استاندار فارس همچنین بر لزوم بازسازی کتابخانه شهید آیت‌الله دستغیب شیراز تأکید کرد.
کتابخانه شهید آیت‌الله دستغیب شیراز که سال‌ها با کتابخانه ملی فارس شناخته شده بود، در سال 1326خورشیدی تأسیس شد. 
مقابله با آسیب‌های اجتماعی به همکاری روحانیون نیاز دارد
استاندار فارس همچنین روز بیست و چهارم فروردین در دیدار با جمعی از روحانیون گروه‌های جهادی در شیراز، با قدردانی از کمک‌رسانی این گروه‌ها در جریان سیل اخیر، گفت: حضور روحانیون در کنار مردم در سختی‌ها و در حوادثی همچون سیل اخیر، زمینه تقویت اعتماد عمومی را فراهم کرده است.
رحیمی، اعتماد عمومی را بزرگ‌ترین سرمایه اجتماعی دانست و بیان داشت: روحانیون از دیرباز تاکنون همواره سرمایه ارزشمند معنوی، اجتماعی و مورد اعتماد آحاد مردم جامعه بوده‌اند و به همین سبب حضور آنها در همه عرصه‌ها از جمله مقابله با آسیب‌های اجتماعی اثرگذار خواهد بود.
استاندار فارس، همچنین وحدت و همدلی مردم در سیل پنجم فروردین 98 شیراز را زمینه‌ساز امداد و نجات و کمک‌رسانی بی‌نظیر توصیف کرد و گفت: این وحدت و همدلی باید در همه عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی استمرار یابد و راهگشا باشد.
وی افزود: در این حادثه، نوع‌دوستی و خیرخواهی مردم شیراز برای جهانیان به نمایش گذاشته شد و به همین سبب، بر لزوم پیگیری برای ثبت پنجم فروردین به عنوان روز نوع‌دوستی و مهربانی که برگرفته از رفتار شهروندان شیرازی است، تأکید می کنیم.
رحیمی با ابراز تأسف از جان باختن شماری از هم‌وطنان در سیل اخیر شیراز، بیان کرد: با وجود اندوه و درد جانکاهی که این حادثه برای همگان برجا گذاشت؛ اما بارش‌های اخیر، زمینه حل بسیاری از مشکلات ناشی از خشکسالی در استان را پدید آورده است.
سیل پنجم فروردین ماه 98 در دروازه قرآن شیراز، 21کشته، بیش از 100مصدوم و خسارت‌های مادی بسیاری به خودروهای در حال عبور بر جای گذاشت. ششم فروردین ماه جاری نیز مناطق پایین دست رودخانه خشک شیراز و مجاور این رودخانه، از جمله منطقه سعدی و روستای کرونی با مشکل آبگرفتگی منازل و معابر رو به رو شدند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی