[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۲
  • دوره جدید

واکنش سریع به حوادث فارس و خوزستان، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان فارس با انتقاد از طرح مطالبی غیرواقع از فعالیت امدادگران این جمعیت در سیل شیراز، گفت: براساس مستندات موجود، امدادگران این جمعیت علاوه بر اینکه در حادثه شیراز حضوری پررنگ و تأثیرگذار داشت، اکنون هم در خوزستان منشأ خدمات مناسبی است.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، حسین درویشی یکشنبه بیست و پنج فروردین با حضور در یک کنفرانس خبری، اهمیت مدیریت بحران در مواقع بروز حوادث مختلف اشاره و تأکید کرد که در حادثه سیل شیراز و کشور، هلال احمر فارس، در عمل میزان آمادگی و توانمندی خود در ارزیابی و مدیریت بحران و امدادرسانی را به نمایش گذاشت.
او در خصوص اقدامات انجام شده در سیل شیراز، نخستین اقدام در این حادثه را ارزیابی بحران و در نهایت تصمیم‌گیری در خصوص اقدامات دانست و گفت: اسكان اضطراری مردم در شهرک سعدی نخستین اقدام جمعیت هلال احمر فارس بود که با استفاده از مکان‌های در اختیار شامل یک حسینیه و یک مسجد، انجام شد.
درویش با اشاره به برخی پیام‌های منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر حاضر نبودن امدادگران هلال‌احمر در سیل شیراز، گفت: تغذیه در زمان اسكان اضطراری از وظایف اصلی این جمعیت است و از روز دوم شروع به توزیع اقلام امدادی در منطقه سعدی كردیم. كمیته‌ای متشكل از دستگاه‌های مختلف تشكیل شد و در ابتدا تنها ٥واحد مسكونی در منطقه سعدی تا سقف خانه آبگیری شده بود؛ اما در كوچه‌ها تعداد این نوع واحدها به ٨٥واحد رسیده بود.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر فارس با بیان اینکه بسته‌های زیستی و تغذیه‌ای به ارزش یك میلیون و ٧٠٠هزار تومان بین سیل‌زدگان سعدی توزیع شد و بالغ بر چهار هزار و ٤٧٣نفر خدمات اسکان اضطراری دریافت کردند، خاطرنشان كرد: ستاد فرعی این جمعیت در حسینیه آل محمد تشكیل و سبد زیستی و غذایی میان خانوار این منطقه توزیع شد.
درویشی با بیان اینكه بسته‌های غذایی هلال احمر ٢٤ساعته، هفتگی و ماهانه است كه بین سیل زدگان توزیع شد، گفت: با تكمیل فرم و در واقع شناسنامه امدادی میان سیل زدگان اقلام میان خانوار توزیع شد.
وی با بیان اینكه علاوه بر شیراز ٢١شهرستان استان درگیر سیل و آب‌گرفتگی شده بودند، گفت: ٧٢تیم عملیاتی در قالب ٣٦٦امدادگر در سیل شیراز به كارگرفته شدند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر فارس اعلام كرد كه طی روزهای سیل شیراز چهار هزار و ٤٧٣نفر اسكان اضطراری در این كلانشهر اسكان داده شدند.
درویشی همچنین به اعلام شماره حساب جمعیت هلال احمر فارس برای كمك‌رسانی به سیل زدگان شیراز هم اشاره و با بیان اینكه كمك‌ها همچنان ادامه دارد، گفت: تا روز گذشته برای منطقه سعدی شیراز ٤١٥میلیون تومان توسط خیرین واریز شده است.
وی عنوان كرد: شش هزار و ٨٦٤قوطی كنسرو، شش هزار و ٥٠قرص نان، چهار هزار و ٦٣٠كیلو برنج، ٥٦٠بطری روغن، یك هزار و ٧٠٩كیلوگرم حبوبات، یك هزار و ٦٦٩كیلوگرم قند و شكر، دو هزار و ٦٢٧تخته پتو، ٧٤٢تخته موكت و دو هزار و ٢٠٠بطری آب معدنی طی روزهای اسكان اضطراری میان سیل زدگان توزیع شد.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر فارس اظهار كرد: شش كشته كه در خودروهای ورودی دروازه قرآن گرفتار شده بودند، توسط امدادگران هلال احمر بیرون كشیده شدند.
درویشی با بیان اینكه هلال احمر وقت طلایی ٥دقیقه خود را برای نجات كشته شدگان به دلیل ترافیك و شلوغی از دست داد؛ اما اظهارنظری نسبت به دیگر دستگاه‌ها نداشت و البته این را هم گفت كه در زمان سیل امكان اعزام سریع نبود؛ زیرا در مواقع سیل خروشان امدادرسانی سخت است و كسی كه در مسیر قرار بگیرد نجات آن به دقیقه نمی‌رسد.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر فارس همچنین به عملیات امدادی این جمعیت برای سیل زدگان استان‌های لرستان و خوزستان اشاره و عنوان كرد: فارس استان بزرگی است و تعداد داوطلبان آن با توجه به تعدد و گستردگی شهرستان‌ها زیاد است و به همین دلیل، آمادگی خود را برای در اختیار گذاشتن نیروهای امدادی و انبارهای غذایی اعلام كردیم.
درویشی خاطرنشان کرد که ٢٣كامیون و تریلر كمك از انبارهای هلال احمر فارس و ١١كامیون نیز حاوی كمك‌های مردم شیراز به استان‌های سیل زده ارسال شده است، به انتخاب فارس به عنوان استان معین شهرستان‌های شوش و شوشتر اشاره و اضافه کرد: از شهرستان‌های آباده و مرودشت ٢٠نفر و از لامرد نیز یك تیم ٢٠نفره به همراه ١٠خودرو امدادی، یك خودرو ارتباطی به این شهرستان‌ها اعزام شده‌اند. مدیرعامل جمعیت هلال احمر فارس با بیان اینکه یك انبار در شهرستان شوشتر مستقر و سه اردوگاه برای اسكان اضطراری با ٤٠٠خانوار فعال شده است، اضافه كرد: در شوش نیز ١٠ارودگاه اسكان اضطراری برای ٥٨٦خانوار و سه هزار نفر جمعیت توسط جمعیت هلال احمر فارس راه‌اندازی شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی