[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۰
  • دوره جدید

یک مقام مسئول خبر داد: تأثیرپذیری ۱۰هزار شغل از سیل، روزنامه شیراز نوین

آغاز پرداخت بیمه بیکاری در مناطق سیل‌زده

مدیرکل حمایت از پایداری مشاغل وزارت کار، با اشاره به آغاز پرداخت بیمه بیکاری به کارکنان مشمول قانون کار در مناطق سیل‌زده گفت: براساس اطلاعات اولیه، حدود ۱۰هزار شغل تحت تأثیر حادثه سیل قرار گرفتند.
کریم یاوری در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره حمایت از بیمه‌پردازان و کارگران بیکار شده در مناطق سیل‌زده، گفت: تمام کارگران و کارکنان مشمول قوانین کار و تأمین اجتماعی که در اثر سیل کار خود را از دست داده باشند، تحت پوشش دریافت مقرری بیمه بیکاری قرار خواهند گرفت.
وی درباره نحوه اقدام برای دریافت بیمه بیکاری افزود: حسب توافق به عمل آمده فی مابین سرپرست سازمان تأمین اجتماعی و معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تمامی ادارات کل استانی تأمین اجتماعی مکلف شده‌اند در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به برقراری مقرری بیمه بیکاری برای کارگران حادثه دیده ناشی از سیل، خارج از نوبت اقدام کنند. یاوری با بیان اینکه طبق قانون بیمه بیکاری، در شرایط عادی فقط بیکارانی که حداقل ۶ماه سابقه پرداخت بیمه داشته باشند مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری می‌شوند، تأکید کرد: اما در استان‌های درگیر سیل، حتی آن دسته از کارگرانی که سابقه بیمه‌پردازی آنها کمتر از ۶ماه باشد نیز مشمول دریافت حمایت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود. مدیرکل حمایت از پایداری مشاغل و بیمه بیکاری گفت: بنابراین هم‌اکنون کارگران مشمول قوانین کار و تأمین اجتماعی که در سراسر کشور در اثر سیل کار خود را از دست داده‌اند، به رغم داشتن حتی یک ماه سابقه بیمه‌پردازی می‌توانند جهت دریافت مقرری بیمه بیکاری به ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه و ادارات مذکور مکلف‌اند در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به تکمیل پرونده و برقراری بیمه بیکاری اقدام کنند.
وی گفت: نمایندگان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از استان‌های حادثه دیده از سیل اخیر به صورت عملیاتی و میدانی بازدید و اقدامات مؤثری را برای کمک‌رسانی در ابعاد مختلف در دستور کار قرار دادند.
این مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره بازسازی و احیای واحدهای تولیدی آسیب‌دیده نیز گفت: بنگاه‌های اقتصادی آسیب دیده از طریق وزارتخانه‌های صادر کننده مجوز تأسیس و پروانه بهره‌برداری و دولت نیز مورد حمایت قرار خواهند گرفت.
یاوری اظهار داشت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جهت صیانت از نیروی کار، حفظ حیات اقتصادی بنگاه‌های تولیدی و اشتغال مجدد نیروهای بیکار شده در اثر سیل تمام توان خود را برای کمک به کارفرمایان در جهت راه‌اندازی بنگاه اقتصادی آنها به کار خواهد گرفت.
مدیرکل حمایت از پایداری مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار گفت: ضمناً چنانچه بنگاه‌های اقتصادی که در اثر سیل دچار خسارت شده‌اند، نیاز به اصلاح ساختار اعم از بازسازی یا نوسازی داشته باشند، در دوران اصلاح ساختار با تصویب شورای عالی کار مورد حمایت قرار خواهند گرفت.
وی افزود: بر اساس آمار و اطلاعات اولیه که به صورت برآوردی و تقریبی جمع‌آوری شده است، در استان‌های سیل‌زده، حدود ۱۰هزار شاغل مشمول مقررات قوانین کار و تأمین اجتماعی مشاغل آنها تحت تأثیر حادثه سیل قرار گرفته‌اند.
یاوری تأکید کرد: در شهر صنعتی آق قلا در استان گلستان حداقل بنگاه‌های اقتصادی ۳هزار کارگر در اثر حادثه سیل تحت تأثیر قرار گرفته که برآورد دقیق خسارات پس از فرونشستن آب امکان‌پذیر است. البته این به معنای بیکاری ۱۰هزار شاغل نیست، بلکه ناشی از وقوع سیل به نوعی فعلاً امکان اشتغال مجدد آنها فراهم نشده است. این مقام مسئول ادامه داد: علاوه بر این حسب دستور و تأکید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تمام امکانات این وزارتخانه از ابتدای وقوع حادثه سیل در استان‌های کشور در اختیار آسیب دیدگان ناشی از سیل قرار گرفته و این کمک‌رسانی تا رسیدن به شرایط عادی ادامه خواهد داشت. یاوری تأکید کرد: این کمک‌ها از طریق قرار گرفتن ماشین‌آلات راهسازی، مواد خوراکی، پوشاکی، دارویی، بهداشتی و امکانات نیروی انسانی است. همچنین کارکنان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از یک تا ۱۵روز حقوق خود را به حادثه دیدگان از سیل اختصاص دادند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی